paunionutz

Geamuri laterale securizate sau duplex?

16 posts in this topic

Geamurile laterale la S60 sunt securizate (se sparg ca luneta) sau duplex (infloresc ca parbrizul)?

De dimineata ma duc la masina si vezi surpriza! Geamul dreapta spate spart. Eu stiam ca sunt securizate, dar in ciuda celor 4 locuri unde a fost lovit, nu s-a sfaramitat ca luneta, ci au plecat o gramada de fisuri, exact ca la parbriz. Chiar am impins in el si nu pare sa fie slabit. Oricum am pus niste autocolant pe el, pentru siguranta.

Acum nu inteleg daca o fi fost "un prieten", sau daca a fost vre-un hot care a esuat. Nu prea este logica nici o varianta.

- "un prieten" nu cerd ca lovea de atatea ori, mai ales ca inflorise din prima

- un hot nu avea de ce, ca in afara de suportul detectorului de radar nu era nimic la vedere si plus ca era zapada pe parbriz si nu se vedea.

Oricum, care ar fi fost mi-a facut o "bucurie" mare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu aiba folie lipita pe geam. Fumurie sau transparenta. Lateralele de obicei sint sekurit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folie sigur nu are, de nici un fel!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Geamurile laterale la S60 sunt securizate (se sparg ca luneta) sau duplex (infloresc ca parbrizul)?

...

2. Acum nu inteleg daca o fi fost... vre-un hot care a esuat. Nu prea este logica ...

- un hot nu avea de ce, ca in afara de suportul detectorului de radar nu era nimic la vedere...

3. Oricum, care ar fi fost mi-a facut o "bucurie" mare!

1. Este posibil ca geamurile laterale sa fie antiefractie. Si eu am avut pe un S 60.

2. Poti sta linistit. A fost un hot tentat de aparatul ce lipsea de pe suport si care s-a gandit ca l-ai pus in cotiera sau torpedo.

3. â€bucuria†ti-ai facut-o singur, lasand la vedere suportul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam despre asta vorbeam. Calitatea pozelor lasa de dorit (un jeg de telefon chinezesc :D), dar va dati seama despre ce vorbesc. Pe interior nu se simte nici o fisura daca dau cu mana sau unghia

post-1478-12877876079011_thumb.jpg

post-1478-12877876081169_thumb.jpg

post-1478-12877876082824_thumb.jpg

post-1478-12877876084446_thumb.jpg

post-1478-12877876086082_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma se pare ca fost un "prieten". Pe 25 martie (exact de ziua mea), am primit un mare cadou. Am gasit geamurile laterale si parbrizul facute praf, cu o ranga. Iluminatul public nu a mers in noaptea aceea si vecinii nu au vazut cine a fost desi au auzit zgomotul. Astfel am constatat ca geamurile sunt antiefractie, avand o folie pe mijloc. Militia a venit, a facut poze, mi-a luat mie declaratie si au plecat, nici macar o dovada nu mi-au dat.  >:( >:(>:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spune Ursu ''Mama lor la toti!''

Imi pare rau pentru tine si eu am fost patit in bucuresti la astra care am avut-o inainte.detector lasat in masina=geam lateral spart,detector furat,dar a ramas suportul ;D

Eu nu am mai mers la politie ca mai mare er deranjul si pentru nimic!Succes in rezolvarea cazului!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca ai niste "prieteni" prea buni .... Take care!

Pana la urma se pare ca fost un "prieten". Pe 25 martie (exact de ziua mea), am primit un mare cadou. Am gasit geamurile laterale si parbrizul facute praf, cu o ranga. Iluminatul public nu a mers in noaptea aceea si vecinii nu au vazut cine a fost desi au auzit zgomotul. Astfel am constatat ca geamurile sunt antiefractie, avand o folie pe mijloc. Militia a venit, a facut poze, mi-a luat mie declaratie si au plecat, nici macar o dovada nu mi-au dat.  >:( >:(>:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionutz daca te uiti pe geam o sa vezi ca are scris laminated si ai un simbol cu un ciocanel care sparge un geam.

Probabil ca ai vreun vecin care te iubeste tare, tzara de rahat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz

Si banuiesti care ar fi "prietenul"? Macar sa stii de cine sa te feresti pe viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma se pare ca fost un "prieten"...

Pana la urma se pare ca nu stii cine a fost.

... Am gasit ... si parbrizul facute praf...

De parbriz, n-ai mai spus si nici poze n-ai pus.

... Militia a venit, a facut poze, mi-a luat mie declaratie si au plecat, nici macar o dovada nu mi-au dat.  >:( >:(>:(

POLITIA, politistii cred ca ti-au luat si o reclamatie. Dovada iti da numai daca ai asigurare casco si daca ceri. Si asta, numai dupa ce pleci la POLITIE unde ti se da si un numar de inregistrare. Din echipa de cercetare la locul faptei, nu face parte si un secretar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista o echipa de cercetare sau , cu mare indulgenta doar un biet militian - in asemenea cazuri banale ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista o echipa de cercetare sau , cu mare indulgenta doar un biet militian - in asemenea cazuri banale ?...

:D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazuri de astea e cam trist pentru pagubit.

Am chemat si eu politia cand mi-au spart luneta.

A scris nenea politistul ceva acolo apoi am mers la politie de sector, am facut plangerea, am dus si corpul cu care a fost sparta luneta  in ideaa ca o sa ia amprente de pe el. Era un bidon cu dop sport.

Bidonul era mai mult decat evident ca fusase aruncat de la un etaj superior pentru ca i-a trebuit ceva viteza si forta pentru a sparge luneta.

M-au chemat dupa 6 luni sa ma anunte cu regrete si lacrimi in ochi ca nu au reusit sa il gaseasca pe faptas....

I-am intrebat ce au facut ei pentru asta.

Tipul, era de treaba recunosc, a inceput sa insire diverse....  din procedura luate.

L-am lasat sa terimine si i-am pus o intrebare simpla. "Dumneavoastra stiti care e locul meu de parcare"....... :) cred ca banuiti raspunsul.

Apoi am glumit amandoi.... mi-a povestit ca sunt f ocupati......  si ca e f greu si pentru ei.

Pe de-o parte ii inteleg si pe ei pentru ca de multe ori li se da in cap de jigodiile piloase iar asta e frustrant, insa pe de alta parte...... nici ei nu se streseaza f tare..... asta e....

Am inchis dosarul cu faptas necunoscut... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nici macar nu ma mai obosesc sa merg la Politie. La primele geamuri sparte (am avut cred 4 intrari prin efractie in masina in mai bine de 10 ani) mergeam la Politie. Nervi, reclamatii, sa prinda nemernicul .... Timp pierdut (de regula o zi), masina minjita, rezultat zero. Asa ca am renuntat. Daca o fi ceva mai grav, ma duc. Aveam un coleg in liceu care pe vremea aia fura capace de roti. Cind l-au prins pe el si pe ceilalti "colegi de furtisaguri" le-au bagat in circa toate furturile din cartier (roti, casetofoane, capace) si Politia a rezolvat cazurile, fara sa mai poata recupera paguba ... Un an la pirnaie si gata. Asa ca  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze nu am mai facut. Dovada de la politie imi trebuia pentru schimbat geamurile, ca nu ti le schimba fara dovada. Individul nu l-am identificat. Am schimbat parbrizul si la cateva zile, l-am gasit iar plesnit. Nu stiu daca a plesnit singur peste noapte sau iar l-a lovit careva. Are 2 fisuri, dar nici ca-l mai schimb. Sa-mi revin cu banii si o sa-i fac casco, sa scap de griji.  >:( >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now