Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

packard

DIAGNOZA AUTO CU LAUCH X431

14 posts in this topic

    Posibil in scurt timp sa achizitionez in service un asemenea tester si m-ar interesa sa stiu cam cati ati fi interesati de diagnoza in conditiile in care pretul ar fi de 100 de ron. Intreb pentru ca vreau sa ma decid intre acest aparat si un altul din considerentul ca x431 ar fi cel mai bun pentru Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei sa faci ceva serios ia VCT2000 sau Dice cu VIDA si asa faci treaba dar numai la Volvo,daca ai service multimarca iti trebuie ceva sa mearga la multimarca

Eu am VCT2000 si VIDA si merge perfect sa fac diagnoza si calibrari la orice Volvo din 98 pana in 2009.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:crybaby::crybaby::crybaby:    si noi astia, cu rable sub `98, ce naiba facem ?    :protest::protest::protest:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matrix:

Volvo FCR

Volvo FCR is a Windows-based Diagnostic Software for Volvo that emulates the functions of the dealers' very expensive proprietary scan tools. As the first aftermarket Volvo-Tool, it has the following features:

Volvo control module coverage includes:

-Engine - Petrol and Diesel

-ABS

-Automatic transmission

-SRS - airbag and other protection systems

-Driver and passenger seat memories

-Instruments, including service light reset

-Climate control - air conditioning

-Immobilizer

-Alarm

-Road traffic information

-Additional heater

http://www.ilexa.co.uk/diagnostic-tools/vol-fcr.html

   Am avut una si merge chiar ok pe 850.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai atunci as avea macar nevoie de un cablu imprumut (serial - Obd) ca sa testez demo-ul, sa nu dau banii degeaba pe comanda...Il conectez la laptop si daca il "vede", il cumpar si gata.

Cine ma ajuta ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai asa ca nu softul e problema. Ala ti-l dau eu. In mufa OBDII are un integrat care stie sa comunice cu masinile. Doar cablul simplu nu te ajuta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai am download-at VolvoFCR de pe situl lor, si chiar asta si ei:

"To check this software will work with your hardware and car, you can download the demo version below."

De-aia imi trebuie cablul ala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix eu am cautat un cablu pentru FCR 2 ani cat am avut V40 din 96 benzina si nu am gasit

Am gasit ceva pe net la vremea aia dar baietii care-l vindeau erau in dubii daca merge si nu l-am luat

Daca vrei putem incerca Vida dar nu merge sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix cauta pe Ebay ca este pe la 60 euro+11 euro transport

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi, insa dupa cum spuneai si tu :"baietii care-l vindeau erau in dubii daca merge si nu l-am luat"

nu prea imi vine sa dau banii aia pentru ca apoi...sa nu mearga... De aceea vroiam unul imprumut...Daca nu e, nu e si gata. Oricum il cumparam apoi si-l foloseau si alti colegi "in suferinta" carora li se potrivea acest soft...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vesti foarte bune pentru voi !

Tocmai am achizitionat un Tester multimarca GUTTMANN de la HELLA care merge de minune pe VOLVO asa ca va astept la diagnoze. Se pot citit toate modulele masinii, se pot face setari de baza si se pot monitoriza in timp real parametrii de functionare. se pot masura sondele lambda se poate masura curentul de incarcare si curentul de descarcare, senzori de sarcina, actuatoare etc .

Va asteptam la noi !

Functioneaza pe modele de volvo construite din 1988 incoace.

Share this post


Link to post
Share on other sites