lik1999

Ce placute de frana recomandati?

14 posts in this topic

Hellou! In curand trebuie sa schimb si eu placutele de frana pe fata.

Mentionez ca am folosit Ferodo si spate o marca Italiana.Acum am gasit : Ate,Feredo premier  si Lucas.As dori o recomandare ceva.Masina Volvo v40 an'99 1.9 Di 95 cp (D4192T2). Multam mult  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa buget, si stilul de condus.Eu de obicei nu cumpar nici cele mai ieftine , nici cele mai scumpe,dar nici nu  "dau din pedale"  ;D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte buna ideea

Dupa buget, si stilul de condus.Eu de obicei nu cumpar nici cele mai ieftine , nici cele mai scumpe,dar nici nu  "dau din pedale"  ;D .

eu am pus ceva frane acum ca am avut poblema la un pistonash de la frana din spate, dar pt ca tata nu folosea prea mult frana ceilalti saboti erau aproape ca noi si noi avem masina de peste 3 ani si cine stie cand a schimbat saboti primul proprietar

Share this post


Link to post
Share on other sites

ate, textar, ferodo, restul

la mine cam asta e ordinea.  pe masina actuala am ate si se comporta foarte bine. pe bmw am avut ferodo si cam scartaiau pana se incalzeau :) adica in primele 5 minute

textar nu am avut, dar am inteles ca sunt cam la fel ca si calitate cu ate.

din gama ieftina, evitati simer , sunt execrabile.....frana moale si nici nu prea tine la viteza mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut pe 244 am discuri ventilate ATE fata si pline spate

placute textar

sunt foarte multumit nu scirtie pedala ii tare nu -i moale

poti nfrina linistit am un stil de condus agresiv ii schimbat motorul nu-i d6 ii turbo d cu intercooler

la v40 inca nu am pus cind l-am adus ia fost facut tuv-u o pus nemtii noi nu stiu ce

deci textar ate ferodo italiene spaniole nu( sau delphi  ii intre)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit acest model : EBC BLACKSTUFF Ultimax  sunt bune de ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce imi recomandati ?

ATE / EBC BLACKSTUFF Ultimax?

Care tin mai mult si franeaza mai bine? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie schimbat si lichidu?Daca da ce tip imi trebuie mie?AM gasit ATE 1L Super Blue Racing DOT 4 e bun?Multumesc mult  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte bun ATE Super Blue Racing-ul.... Pe-ala il vand si eu si il recomand, vezi cu pretul, la mine e 70RON/L.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce placute sa imi iau? ATE / EBC BLACKSTUFF Ultimax? Mersi mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

ebc s-au facut cunoscuti prin placutele de upgrade , gen greenstuff ( mai normale) si cele mai cunoscute, si mai au in gama redstuff(dure) si yellowstuff (doar pentru circuit)

blackstuff am vrut si eu sa imi pun pe bmw si chiar dealerul mi-a spus ca nu sunt stralucite.sunt destul de ieftine totusi....mai ieftine decat ate,textar.

deci....ori iei greenstuff de la EBC, ca sa franeze peste standard (garantat cica de ei)  ori iei ate normale si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mi am luat Ate pana  la urma ,cica is fabricate la Frankfurt ;D

Stie cineva cum se calibreza acu de la motorina si apa ca deh nu mai mergea ledu lu' peste ,l am scos si cand l am pus la loc nu mai indica nimica.Mersi mult pentru toate aceste informatii :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma mi am cumparat Ate.Diferenta intre ferodo sl si Ate mi se pare enorma .

1.distanta de franare

2.nu mai face nicu un zgomot la franare

3.calitatea pare sa fie mai buna

In final recomand la toata lumea ATE.

Va multumes pentru sfaturi.Multumesc Volvo-Club :-* . Se poate inchide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now