feraru3333

reprezentanta volvo szeged

12 posts in this topic

vineri am fost la szeged, la reprezentanta volvo,pt a schimba uleiul la cutia de viteze,cutie automata.

eu am vrut sa schimb filtrul si uleiul

tipul de acolo de la receptie a zis ca nu-mi schimba tot uleiul ci doar 4 litri,da 4  litri afara si baga alti 4,si filtrul e operatie destul de complicata care nu prea se face.am zis ok nu-mi schimbati filtrul dar de ce numai 4 litri de ulei? asa e procedura, a fost raspunsul.

eu acum ce sa cred?

aici se tot vorbeste de 8 litri flush + alti 8 litri pt cutie si un snop de bani , adica vreo 18 milioane parca

La seged pt cei 4 litri de ulei pt cutie automata , update soft la cutie+update soft la motor d5  TOTAL  166.75 EURO,cu tot cu manopera.

cit ar fi costat in romanaia la reprezentanata volvo aceasta operatiune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca si eu tot cam 4L am dat afara din cutia mea... Daca-l lasi sa pishuleasca doar din baie. Mai ai prin oil cooler (radiator) vreun litru... mai ai unul sau doi litri prin convertizorul de cuplu... Si se aduna cei 7L :) Problema e ca nu prea ai cum sa-i schimbi pe toti, decat daca sufli pe toate gaurile sa se adune uleiul in baie. Flush-ul se face ca sa scoti cat poti din uleiul vechi (pui 2-3L, amesteci cu cel vechi, il scoti, pui din nou... etc).

In VADIS intr-adevar asa este. Scoti 4L, pui 4L si vira acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-si bate joc nimeni, dragule. E ca si cum intr-o cuva de ulei de prajit de la McDonalds opresti (versi) jumatate din uleiul ala prajit si peste el pui o "jumatate" noua de ulei proaspat.  ;)  Acum mai poti praji in el inca o tona de cartofi - si ai facut si economie  :D

Tu oricum vinzi masina aia si o sa-ti iei alta. Faci flush doar atunci cind iti pasa de ea si vrei sa o tii. In rest, economie si compromis - ca in toate cele.

:kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi cer scuze - nu am stiut ca pe-asta o s-o pastrezi.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

la service ala din szeghed am trimis un mail acum aproape un an si n am primit niciun raspuns ..... asa ca m am lamurit si cu ei ,.... cat despre ce ti au facut cu uleiu la cutie e un vax ca sa zic frumos ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu de ce intreb aici?

sa-mi dau seama daca e bine sau rau ce am facut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Service-ul ala nu, ala nu, atunci invatati mecanica si tot ce tine de masina voastra, la perfectie si faceti voi tot ce trebuie    :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vazut

am citit

la reprezentantele volvo nu exista aceleasi proceduri de lucru?

dpdv ar trebui sa fie la fel orinde in lume ,asta ma deruteaza la ora asta

vad ca operatiunea se poate face si in spatele blocului

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Bucuresti se face operatiunea 16L si se face bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now