Guest florinutzb

directie

7 posts in this topic

salut am un volvo v40 2001 si de ceva vreme a inceput sa aiba joc volanul in timpul mersului ma poate ajuta cineva care a mai patit oare is cauciucurile care is destul de uzate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic prima data sa verifici presiunea in pneuri!! Eu personal am patito!  Dupa ce am facut presiunea corespunzator a disparut bataia! Daca nu e de la asta verifica jantele de eventuale lovituri dupa care echilibreaza si rotile !

Cam asta ar putea fi dar sunt aproape sigur ca din cauza presiuni in cauciucuri e problema (diferenta pe fata st-dr)!

Mult noroc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca bataia apare dupa o viteza mai mare e sigur de la roti si ar trebui echilibrate.

de exemplu la mine imi juca jolanul de la 100 pana pe la 140 si am schimbat cauciucurile si am echilibrat rotile si acum nu mai am probleme.

spor la reparat;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bataia poate fi si de la mizeria de pe roti (pe interior). De exemplu, asta toamna cand am pregatit rotile de iarna, le-am spalat bine si le-am dus la echilibrat. La una din roti, a dat jos plumbul si a pus-o pe aparat: a iesit perfect, nu avea nevoie de nici o contra-greutate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal!Oameni buni,Florin zice ceva de un joc nu de o bataie cititi mai cu atentie inainte sa-i dati un raspuns!Cred ca ar putea fi in cardanul coloanei de directie un joc si il poti verifica tinind axul care iese din caseta de directie pe loc cu un cleste "papagal" asta sub masina si cineva sa iti miste volanul stanga \dreapta daca se simte jocul este de acolo daca nu mai cauta la bielete,capete de bara sau mai grav din caseta. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal!Oameni buni,Florin zice ceva de un joc nu de o bataie cititi mai cu atentie inainte sa-i dati un raspuns!Cred ca ar putea fi in cardanul coloanei de directie un joc si il poti verifica tinind axul care iese din caseta de directie pe loc cu un cleste "papagal" asta sub masina si cineva sa iti miste volanul stanga \dreapta daca se simte jocul este de acolo daca nu mai cauta la bielete,capete de bara sau mai grav din caseta. Bafta!

De acord, Florin zice ca are un joc, dar in timpul mersului. Ce spui tu e foarte valabil, dar se intampla si cu masina stationara, nu doar cu ea mergand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am rezolvat problema prin schimbarea anvelopelor .va multumesc pt ajutor

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.