mihai

Amortizoare sau arcuri?

8 posts in this topic

Am un S40 1,9D din 2003. Zilele trecute am observat ca masina este mai lasata de spate. Ca sa fiu mai explicit. distanta ( la vedere) intre cauciucuri si caroserie este foarte aproape. Abia daca imi intra un deget intre roata si caroserie (pe spate). Am mers am facut un test la telescoape. Rezultat: pe fata stg. 65%, spate dreapta 48%, fata dr. 47%, spate stg 63%. Decei cele mai slabe ar fi pe diagonala. Am ridicat masina si m-am unitat si la arcuri sa nu fie rupte.  Am intrebat si pe mecanicul de acolo. Raspunsul a fost ca nu este de la telescoape. Posibil de la arcuri sa fie "obosite". Pe masina am o echipare sport, asa am luat-o. Ar trebui sa schimb arcuri, telescoape, sau ce sa le fac?  Senzatia asta " de a fi mai joasa" am avut-o mai de mult. In sensul ca, atunci cand mergeam pe un drum neasfaltat cu denivelari, trebuia sa am mare grija deoarece imediat atingeam cu ea jos.  Astept parerile voastre in legatura cu aceasta problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Nu sunt mecanic dar de o sapt.mi-am schimbat telescoapele fiindca i-mi bate destul de urat la orce denivelare,si nu mi se pare ca s-a schimbat mare lucru,deci poate mai bine te uiti la arcuri..bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Mihai, daca ai echipare sport pe masina din cate stiu eu iti micsoreaza garda cu ceva milimetri daia e si sport! e adevarat ca nici nu stiu cam cum ar trebui sa stea o masina cu arcuri telescoape sport alemele sunt stock!

Multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca ai arcurile obosite si s-au lasat mai jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

am facut si eu testele.

mi-au iesit 2% diferenta fata st-dr.

cica legal nu trebuie sa ai >5% diferenta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am inteles ca amortizoarele pe gaz sunt putin mai "tari" fata de cele pe ulei care sunt putin mai "moi".Acuma intrebarea mea este ,cum pot sa imi dau seama ce fel de amortizoare am?Exista vreo solutie?Arcurile stiu ca sunt albastru cu galbeen.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

din arcuri se lasa is moi

telescoapele nu afecteaza garda la sol (daca nui nivomat)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua !

Aceeasi problema o am si eu !!!!!

In plus , pe spate , in orice gropita dau , se aude de parca s-ar rupe V40 meu .

Ridicand-o pe rampa , am vazut ca bucsile de la ..."tendoane " sunt varza .Mecanicul meu mi-a spus ca ....dupa ce le schimb ....se va ridica si masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now