lik1999

Loc de munca in strainatate

19 posts in this topic

Salutare.Am un var care vrea sa plece cu aceasta firma.Stie cineva ceva despre ea?Pe internet nu am gasit prea multe.Daca is seriosi / nu ???

http://sak.ro        Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Deci 69 de euro sa intri in baza lor de date...??!! ;D...Daca imi dai 69 de euro, promit sa iti pastrez cu sfintenie datele personale ;D..Si suma o fi intamplatoare sau are oaresce conotatii ? ::)Cred k e o gluma buna.Sper sa ma insel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici mie nu-mi inspira incredere o firma care cere bani pentru ceea ce ar trebui ea sa faca .

orice firma de plasare de forta de munca cistiga la fiecare contract semnat. deci nu vad decit 2 motive ca ele sa ceara bani pentru inscriere in baza de date : calicenia si/sau sa vinda sperante desarte (ceea ce se cheama escrocherie)

o firma serioasa TE ROAGA sa vii la ei. dar cite firme serioase avem in romania ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum nu a gasit una mai buna/rea decat aceasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum nu a gasit una mai buna/rea decat aceasta

exact pe asta se bazeaza si aceste firme: e greu pentru multi sa gaseasca firme serioase. deci multi vor risca cei 69 de euro in speranta ca, poate, nu vor fi pacaliti. e ca jucatul la 6/49 - impozit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cu siguranta exista firme serioase in acest domeniu.Nu as recomanda plata niciunui comision inainte de a avea o oferta de munca foarte clara, care sa includa conditiile de lucru.Eventual niste numere de telefon de la fosti clienti care au beneficiat de serviciile firmei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta altora (pers din familia mea), nu da bani inainte de a semna un contract sau pana nu te vezi la locu de munca si sa semnezi un contract.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit de altii, care cer sa le reincarci cartela. Cica te suna ei dupa aia sa discuti amanunte despre job. Ce tara ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
>:( vezi ca e MAT ,stati atenti ca o patiti ca un var deal meu in germania fara bani fara acte si baga frate la spargel noroc ca ma sunat si acum e in italia dupa ce miam facut 1000 de Km sal scot deacolo si nu vrea sa ne dea nici pasaportu . ATENTIE!!! duapa ce a dat 300€ pe contract.  Capu sus si INFORMAZATE  inainte de a da bani  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

>:( vezi ca e MAT ,stati atenti ca o patiti ca un var deal meu in germania fara bani fara acte si baga frate la spargel noroc ca ma sunat si acum e in italia dupa ce miam facut 1000 de Km sal scot deacolo si nu vrea sa ne dea nici pasaportu . ATENTIE!!! duapa ce a dat 300€ pe contract.  Capu sus si INFORMAZATE  inainte de a da bani  >:(

poate tu nu stii : aici se vorbeste romaneste, cit se poate de corect !

nu e forum bmw !!!

e bine ce spui, insa cum spui, e dezastru: pune mina si invata sa scrii corect si poti reveni pe la noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate tu nu stii : aici se vorbeste romaneste, cit se poate de corect !

nu e forum bmw !!!

e bine ce spui, insa cum spui, e dezastru: pune mina si invata sa scrii corect si poti reveni pe la noi !

mersi o sa ma duc special pentru tine Dl. profesor la scoala din nou ! si orcum nu ies de pe forum pentru tine  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu trebuie sa iesi de pe forum. trebuie sa inveti sa scrii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite de ce ne facem noi de cacao in lume ca mai sare omu cite o tasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca e MAT ,stati atenti ca o patiti ca un var deal(sau vale) meu in germania fara bani fara acte si baga frate la spargel noroc ca ma sunat si acum e in italia dupa ce miam facut 1000 de Km sal scot deacolo si nu vrea sa ne dea nici pasaportu . ATENTIE!!! duapa ce a dat 300€ pe contract.  Capu sus si INFORMAZATE  inainte de a da bani

e cumva doar o "saritura" de taste sau de cultura ?

lipsa de cultura te (ne) omoara. caci creier avem toti !

SI, DA , DE-ASTA TE FACI (FACEM) DE CACAO ! pentru ca in loc sa inveti cind trebuie tu faci altceva !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Iuli nu-ti mai bate capul si treci la postul urmator, eu asa fac.

Ce este mai grav este ca deja unii care au stat prin IT cativa ani "nu mai stie parlare rumano`", ma sunat unul (probabil de pe forum) si ma intreba daca sunt "concesionaria Volvo", i-am zis mars si sa invete romana.

Ne-am facut de rahat in toata europa acum ne facem de kko si in europa virtuala ::)

Revenind la subiect trebuie spus ca suna a tzeapa asta cu banii inainte pt ca firma este din noiembrie 2009, la aceiasi adresa in Arad functiona firma Adecco, culmea se ocupa tot cu aia, ziceau ca sunt lideri pe piata desi nimeni nu auzise de ei si pac pac acum au disparut complet, inclusiv siteul lor pompos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Bogdan G si Nenea Iulirx ,eu va multumesc mult pentru sfaturi.Dar banii deja s au platit.(fiind pentru prelucrarea dosarului cica).Acuma ramane de vazut daca se mai face ceva in iubita noastra tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Bogdan G si Nenea Iulirx ,Albert,Catalin,dobre2009,AlphaDog eu va multumesc mult pentru sfaturi.Dar banii deja s au platit.(fiind pentru prelucrarea dosarului cica).Acuma ramane de vazut daca se mai face ceva in iubita noastra tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Desi "banii sunt dati" adica in afara de timp nu prea ar mai fi nimic de pierdut, poate mai sunt amatori, de aceea as continua.Sau pur si simplu pentru ca m-am saturat sa vad ca inca se profita de pe urma oamenilor care vor sa munceasca pentru o viata mai buna.

  O relatie sanatoasa e aceea in care agentia de recrutare are o oferta clara (pozitie,salarizare,angajator,perioada) si organizeaza interviu pentru acea oferta iar aplicantului nu i se cere niciun comision sau unul modic in aceasta faza.Niciun comision de ordinul sutelor de euro nu ar trebui platit pana la semnarea unui contract de munca si eventual obtinerii vizei de lucru.Pentru ofertele de genul "trimiteti CV-ul si va contactam cand avem o oferta" eu nu as plati nimic.Pentru ca poate dura foarte mult,timp in care situatia se poate schimba,asta daca firma e pe bune.Cat despre firma "pe bune", trebuie sa fie legala, ceea ce implica multe (autorizare ministerul muncii, personal calificat in recrutare, contracte de munca in limba romana).

  Nu ajuta cu nimic (sau cel putin nu pe platitor) sa platesti orice suma si oricui doar pentru promisiunea ca iti va gasi un loc de munca.Si oriunde ai ajunge, nu uita k nu esti o "marfa".Ai dreptul la acelasi tratament ca si un angajat din tara respectiva.BINEINTELES, SI ACELEASI OBLIGATII.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now