bogdan1206

sfat achizite S80

17 posts in this topic

salut,

am nevoie de o consultatie si am zis ca cel mai bine este sa intreb expertii :)

am posibilitatea sa devin posesorul unui S80 2,5 diesel din 2000 cu 165000km

ceea ce doresc este sa aflu in opinia voastra la ce valoare reala se ridica masina, intretinere ( daca trebuie schimbata distributia la Km acestia) consum % si orice alt sfat este binevenit

multumesc

bogdan

imi cer scuze proprietarului ca am lasat numerele vizibile

cateva date de la proprietar + poze atasate

carte service cu toate reviziile facute in tara la dealer VOLVO

unic proprietar

motor diesel 2,5 D 103 KW

cutie manuala

piele bej

culoare maron-tutun

AC automat - clima

ABS & ESP

Jante de aliaj cu cauciucuri de vara

jante de tabla cu cauciucuri de iarna

Ca defect s-a stricat pielea de pe cotiera si volan. Zgarieturi superficiale pe tablarie

post-4157-12877876710757_thumb.jpg

post-4157-12877876711015_thumb.jpg

post-4157-12877876711665_thumb.jpg

post-4157-12877876712202_thumb.jpg

post-4157-12877876712742_thumb.jpg

post-4157-12877876712914_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te supara,  la halul in care arata volanul, dar mai ales cotiera (cu toate ca aceasta nu e din piele si se poate uza mai repede), eu nu cred ca aceasta masina are doar 165000 km. Personal nu imi place,raportat la acest numar de kilometri, nici aspectul scaunelor. Cat despre cartea service acestea se pot falsifica (si vorbesc in cunostinta de cauza).Cel mai bine, cu un telefon la reprezentanta  unde sau facut reviziile te poti documenta daca masina a fost acolo, cand si ce lucrari sau efectuat. Cat despre cureaua de distributie, la mine, un D5, se schimba la 120000 km.Mentionez ca autoturismul meu are km asemanatori dar arata ca nou. Cei drept il si intretin, dar oare cat poti sa tragi de un Volvo S 80 in 165000km, ca sa poata arata in acest fel? Daca nu te pricepi, iti dau un sfat sa apelezi la cineva de incredere care sa verifice masina si sa se poata pronunta daca se merita sau nu sa o cumperi. Din fotografii nu imi pot da seama daca la caroserie s-a umblat sau nu. Din aceste motive nu ma pot pronunta nici asupra pretului. Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cat timp se afla masina in tara?Si care este pretul cerut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pielea aia n-a vazut ingrijire in viata ei. Probabil ca si restul e pe masura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cat timp se afla masina in tara?Si care este pretul cerut?

scrie in topic ca este unic proprietar, deci e luata in 2000 din RO

pret... fac un schimb de aceea vreau sa stiu pretul real

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, eu am vazut masina cu 65.0000KM REALI in care pielea arata la fel. Este si nu este criteriu de apreciere la kilometraj. Cel mai corect te duci cu omul in reprezentanta si o verifici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te supara,  la halul in care arata volanul, dar mai ales cotiera (cu toate ca aceasta nu e din piele si se poate uza mai repede), eu nu cred ca aceasta masina are doar 165000 km. Personal nu imi place,raportat la acest numar de kilometri, nici aspectul scaunelor. Cat despre cartea service acestea se pot falsifica (si vorbesc in cunostinta de cauza).Cel mai bine, cu un telefon la reprezentanta  unde sau facut reviziile te poti documenta daca masina a fost acolo, cand si ce lucrari sau efectuat. Cat despre cureaua de distributie, la mine, un D5, se schimba la 120000 km.Mentionez ca autoturismul meu are km asemanatori dar arata ca nou. Cei drept il si intretin, dar oare cat poti sa tragi de un Volvo S 80 in 165000km, ca sa poata arata in acest fel? Daca nu te pricepi, iti dau un sfat sa apelezi la cineva de incredere care sa verifice masina si sa se poata pronunta daca se merita sau nu sa o cumperi. Din fotografii nu imi pot da seama daca la caroserie s-a umblat sau nu. Din aceste motive nu ma pot pronunta nici asupra pretului. Bafta !

da asta m a frapat si pe mine, conditia in care arata pielea si m am gandit la acelas lucru

am inteles ca pot suna la reprezentata si imi da istoricul

persoana o are pe firma si mai are o masina cu care umbla din aceiasi clasa, nu cred ca se apuca sa dea km inapoi, doar ca nu s a omorat cu ingrijirea pielii

o sa incerc sa aflu datele despre ea de la reprezentanta si apoi o sa ma duc la un amic sa o punem pe un tester sa vedem cum sta cu parametrii - daca va fi si proprietarul de acord ceea ce cred ca se va intampla

pretul ma intereseaza pentru ca facem un schimb, iar din ce am gasit in piata acum nu pot sa mi fac o impresie

am nevoie de o cifra macar orientativ

din pacate volvo nu este o masina apreciata la adevarata ei valoare aici la romanica

lumea cauta senzatii si fite nu siguranta si trainicie

astea toate se reflecta in pretul masinii si de aceea nu reusesc sa apreciez

astept in continuare orice sfaturi si mai ales pret

multam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, eu am vazut masina cu 65.0000KM REALI in care pielea arata la fel. Este si nu este criteriu de apreciere la kilometraj. Cel mai corect te duci cu omul in reprezentanta si o verifici.

asa am de gand, am un prieten care a fost director la reprezentanta in buc si sper sa ma ajute

am vazut ca esti destul de 'agitat'  :D pe forum si cunosti multe lucruri

poti sa ma sfatuiesti in privinta pretului?

merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pielea aia n-a vazut ingrijire in viata ei. Probabil ca si restul e pe masura.

nu stiu

nu am ajuns sa vad masina,

nu vreau sa ma arunc in acuzatii nefondate

pielea e destul de capricioasa, tipul sta la mare, soare, aer sarat etc...

nu caut scuze, doar vreau sa fiu echidistant pana vad efectiv masina

merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pe banii tai nu pot oferi sfaturi. Si nici nu vreau sa jignesc vre-un posesor de S80. Eu cred ca cel mai important este sa fi tu multumit si incantat ca te alegi cu ceva pe banii pe care ii dai. Insa pot sa-ti spun ca autovit.ro NU este criteriu de stabilire a pretului. Daca masina e ok dupa verificari merita sa platesti si 1000E in plus fata de autovit.

Si DA, sunt "agitat".  ;D Sufar de "sindromul Batman" si uneori ma apuca si "Robin Hood"  :tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am achizitionat si eu un Volvo S80 de curand si km se cam invart tot pe acolo, dar ce imi vad ochii la interiorul acestei masini este jalnic. Eu unul as mai cauta. Masina are carte service? Doar asa de curiozitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce va mai place sa va dati cu parerea, cati dintre voi aveti interior bej la masina ? Si la mine volanul arata la fel si scaunele tot la fel iar la alte masini care au peste 300k km dar piele neagra arata mult mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai dreptate Bogdan

masina este si a fost in Constanta

consider ca si soarele puternic si aerul sarat au ajutat sa se degradeze mai mult probabil decat daca ar fi fost in Bucuresti

masina nu am vazut-o decat in acele poze nu stiu cum este in realitate

oricum nu acesta a fost neaparat motivul principal care a dus la scaderea interesului meu pentru aceasta masina

sincer prefer sa dau diferenta in plus daca gasesc un amator pentru masina mea si daca e sa fie un Volvo as vrea sa fie serie V sau XC70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat un s80, 9.2005, 96k, motor d5 120 kw cu 9750. Pe s80-ul ala mai mult de 6500 n-as da. Pare neingrijit rau de tot. Spor la cautare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai citit in bobul de cafea sau in ala de orez?

Uite un S80 cu 189.ooo km http://i.ebayimg.com/14/!!rGNvwQCG0~$%28KGrHqYOKjYEq5UtEI26BK8%282u%28FOQ~~_27.JPG

Depinde mult unde a fost condusa masina sau mai bine zis cate ore a fost condusa, una este o masina care vede numai autostrada si are putine ore comparativ cu una care merge numai in oras si are multe ore de functionare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea este tot bej in interior are 133000 mile, cotiera s-a dus, dar volanul nu arata asa. Si a vazut desertul. Pielea de pe scaune seamana cu a mea, fisurata. Am un amic care are aceeasi culoare, mai noua masina cu vreo 3 ani si pielea de pe scaune este la fel - cu fisuri. Parerea mea ca omul nu a dat mult pe ingrijirea volanului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now