Sign in to follow this  
Followers 0
St3faN80

Frana de mana

6 posts in this topic

Am demult o problema cu frana de mana adik nu preaa tine...pot pleca cu ea trasa aproape fara nici o problema....la inceput am crezut ca sabotii pe spate is uzati pt ca am observat ca sunt destul de subtiri dar am vazut ca si cei noi is subtiri :Papoi am reglat frana din interior de la surubu de la maneta si tot asa aceeasi problema f putin imbunatatita....ce parere aveti?mai este pe undeva vreun reglaj in afara de cel din interior?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca sub masina unde se bifurca sufa la roti e posibil sa mai aiba vreun reglaj.incearca si acolo,poate se mai regleaza ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai jos plasticul de pe maneta franei de mana si gasesti un surub pe cheie de 10. De acolo se regleaza. Dar oricum reglezi e PROST sistemul. Sabotii nu strang discul ci "se cracaneaza pe disc". E prost sistemul de frana de parcare la S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai poate fi crapat discul de frina.Se poate vedea acest lucru numai cu frina trasa si cu o atenta observare.La mine asa a fost,plus un pic gripat cablul de frina de mina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai jos plasticul de pe maneta franei de mana si gasesti un surub pe cheie de 10. De acolo se regleaza. Dar oricum reglezi e PROST sistemul. Sabotii nu strang discul ci "se cracaneaza pe disc". E prost sistemul de frana de parcare la S60.

Da stiu de surubu ala de la maneta....l-am strans la max si degeaba :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai poate fi crapat discul de frina.Se poate vedea acest lucru numai cu frina trasa si cu o atenta observare.La mine asa a fost,plus un pic gripat cablul de frina de mina.

cum sa fie crapat dicu de frana?  ??? e unul si acelasi cel de la frana de servici cu cel de la frana de parcare....numai ca la aia de parcare are niste saboti in interior.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0