alexpopeystar68

Releu de tensiune?

30 posts in this topic

Eu la prima masina am pus un releu de dacie si functioneaza si acum!Daca periile sunt bune se poate muta-un conductor lipit la "locul lui"si poti pune releul in portbagaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a rezolvat : baietii din str negostina l-au dus la un atelier si au fost schimbate cu piese noi releul      ( este electronic, nu se poate repara ! , de fapt cred ca e un choper de tens ), rulmentii, fulia si statorul ( a curs antigel dintr-un furtun crapat si era in stare proasta), m-au costat 1300 lei piesele si 100 manopera plus 380 bateria; am ajuns aproape falit  ;D da' main maschinen e vesela foc  :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi de ce nu pot vinde eu alternatorul  ;D.  Nu au moarte decat atunci cand sunt inundate cu antigel  :D.

Sa folosesti bucuros masina... chiar ca sunt masini speciale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Rand, la fel iti doresc, afuriseniile astea de t4  sunt lipicioase rau, ca niste feline, parca stau la panda gata de atac  :D;

CpNmTbo!  azi numai pt Volvisti  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Astazi am patit o chestie ciudata si ma gandesc daca nu cumva este releul de incarcare. Mergeam linistit si dintr-o data s-au intamplat cateva chestii ciudate:

- parca s-a "pus in bot" pentru o fractiune de secuda matorul

- s-a aprins becul la ABS, dupa care s-a stins

- s-a oprit displayul la CD-player si in boxe s-au auzit niste bubuituri

- s-au ars becurile pe faza scurta (doar cele de pe faza scurta, restul sunt ok)

Dupa ce am ajuns acasa am pus multimetrul pe bornele bateriei si am masurat tensiunea cu motorul oprit, mers la relanti si turat pana la 3500 rot/min. La un moment dat am avut un varf de tensiune de 18 V si aceleasi simptome (mai putin arsul becurilor pe faza scurta care erau deja arse). Am filmat masuratoarea, voi ce parere aveti, e releul de incarcare?

Dupa asta am mai incercat inca de 2 ori sa repet masuratorile, dar nu a mai crescut tensiunea si nici celelalte simptome nu le-am mai avut.

 

Multumesc,

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now