thrall_24

Problema indicator benzina

4 posts in this topic

salutare,

am o problema cu indicatorul de benzina, care nu imi mai indica cum trebuie. am facut plinul si degeaba. acu este pe 0 iar computerul de bord imim arata ca nu mai am benzina in rezervor. pe firul de la plutitor am curent ~5v, sigurantele sunt bune. cum pot sa remediez situatia?

sa fie din bord sau sa fie de la acel regulator de tensiune care imi da mie tensiunea de 5v?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi s-a intimplat si mie. dupa niste serpentine luate ca nebunu' a ramas blocat la jumatate. si am mers asa pina am ramas fara motorina !

trebuie "miscat" intr-un fel oarecare. e intepenit mecanic. misca de masina si-si da drumul. da' trebe sa misti suficient de tare.

cu rezervorul jumatate , sau p-acolo, fa stinga-drepta de citeva ori poate isi revine...ideea e ca trebe s-o bruschezi.

si cu frine bruste merge....trebuie sa balansezi motorina (benzina) din rezervor. ea te salveaza.

poate si un mers pe denivelari (piatra cubica) un pic mai tare (25-35 km/h) poate ajuta.

bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intampinat acesta problema si a fost de la traductorul de nivel din rezervor.

Deconecteaza mufa de la pompa de benzina verifica cu un aparat de masura pe rezistenta  intre pini 2 si 4  de la pompa de benzina ar trebui sa ai intre 9-122 ohmi ,daca nu inseamna ca ai circuitul intrerupt si trebuie scoasa pompa de benzina, in cazul meu  eu am gasit un fir intrerupt.

post-1259-12877876847035_thumb.jpg

post-1259-12877876851246_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intampinat acesta problema si a fost de la traductorul de nivel din rezervor.

Deconecteaza mufa de la pompa de benzina verifica cu un aparat de masura pe rezistenta  intre pini 2 si 4  de la pompa de benzina ar trebui sa ai intre 9-122 ohmi ,daca nu inseamna ca ai circuitul intrerupt si trebuie scoasa pompa de benzina, in cazul meu  eu am gasit un fir intrerupt.

multumesc mult. asa a fost. era un fir intrerupt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now