wam

28-03-2010 - O zi neagra

15 posts in this topic

Producatorul auto chinez Zhejiang Geely Holding Group, va semna duminica un acord cu Ford Motor pentru a cumpara unitatea de productie de automobile Volvo, a declarat un purtator de cuvant al Volvo.

Geely si Ford urmeaza sa anunte tranzactia in cadrul unei conferinte de presa, sustinuta in orasul suedez Göteborg, informeaza Reuters.

Ford a anuntat inca de la sfarsitul anului trecut ca a incheiat un acord cu producatorul auto chinez Zhejiang Geely pentru vanzarea companiei suedeze Volvo, iar cele doua parti estimeaza ca tranzactia va fi finalizata in cel de-al doilea trimestru din 2010.

Ford a anuntat in octombrie ca prefera oferta prezentata de Geely. Grupul chinez a propus doua miliarde de dolari pentru achizitia companiei suedeze.

Constructorul auto american a cumparat in totalitate Volvo in 1999, cu 6,4 miliarde de dolari. China a devenit din 2009 cea mai mare piata auto din lume, dupa declinul vanzarilor din SUA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa fie o zii neagra? Putea fii mai rau, o sa vedem peste cativa ani daca a fost o zii buna sau nu, alba sau neagra .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca China este super tare in aceste vremuri, poate ca-i mai bine.... poate ca nu. Te-ai bucura sa o cumpere o companie consacrata dar falita? O sa vedem ... Poate o sa coste 1000 de dolari  ;D cine stie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca pentru Rover nu a fost bine........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dar uita-te si la Jaguar si Land Rover care au ajuns pe la indieni din cate am inteles si sa vezi ce masini au facut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as fi preferat sa dea faliment decat sa vad marca asta mascarita de chinezi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Globalizarea suscita efecte diverse. Este vizibil parteneriatul SUA-China si intelegerea lor cu implicantii puternice in piata europeana. Evolutia visului scandinav capata valente neasteptate, inclusiv pentru mine.

Anul asta mai pastreaz V40 meu, dar intentionez sa ma orientez catre o marca preponderent europeana. O saptamana frumoasa tuturor.

P.S. Nu cred ca ziua de Florii a fost neagra. Se apropie Pastele si saptamana luminata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care mai e marca preponderent europeana, ca pana si trio-ul nemtesc si-a facut fabrici prin inima asiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esentiala e structura actionariatului, caci cei care au pachetul majoritar detin controlul ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum spunea si Catalin , China o duce destul de bine in ultima vreme si desi populatia e in numar mare economie e in plica ascensiune,si asta ar putea fi un lucru benefic. in ce priveste influenta asupra firmei volvo declaratiile noului proprietar au fost destul de promitatoare in sensul ca o sa pastreze in continuare caracterele scandinave si in principiu nu o sa se schimbe mare lucru si sa speram ca Volvo va ramanae aceeasi firma simbol al sigurantei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca totul se invarte in jurul banilor si sunt sigur ca asa e. Chinezilor le trebuie o afacere foarte profitabila cu volvo si ma indoiesc ca vor sa schimbe ceva la marca scandinava. Ar fi o prostie din partea lor sa isi bage nasul si sa transforme Volvo intr-o masina chinezeasca. Daca vor investi mult in Volvo, dar vor pastra imaginea si siguranta scandinava, caracteristica Volvo, cred ca vor iesi modele exceptionale in viitor. Asa cum spunea un coleg mai sus despre LandRover si Jaguar. Ce conteaza ca sunt a indienilor acum... e o chestie pur economica... sa iasa banu', in rest sunt chiar foarte reusite noile modele Land Rover si Jaguar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate China este o solutie acceptabila in acest moment. Chiar credeti ca daca Volvo era de interes pt statul suedez nu ar fi cumparat-o de la Ford? Sa fim seriosi. Nu ii intereseaza, din pacate. Sint constienti de trendul actual privind piata auto si scandinavii daca nu au profit nu se baga. 1 miliard si oleaca pentru Suedia e precum cornu' si laptele la noi ;) Poate chinezii vor reusi sa mentina, imbunatateasca marca si sa o aduca pe +.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu mai fiti naivi, n-o sa se imbunatateasca nimic. Macar de-ar ramine asa cum e acum sau poate citeva imbanatatiri estetice exterioare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara ca sa tin parte chinezilor si contrar aparentelor chinezi fac si ei cate ceva bun. Nu spun ca e un lucru bun ca volvo a nimerit pa mana lui Geely dar, ... pana la proba contrarie ar trebuie sa le acordam o sansa. Cine stie. Sa vedem ce sa va intampla si apoi sa comentam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Asta spun si eu... Daca Land Rover si Jaguar su reusit cu indienii, cred ca si VOLVO are sperante cu chinezii la Geely. Sa speram ca ne vor aduce surprize placute de-acum inainte. Doamne-ajuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now