pol

Statie CB pe volvo

43 posts in this topic

Salut ! as vrea sa-mi cumpar si sa montez pe un S40 o statie.Daca folosti asa ceva...ziceti-mi pe unde a-ti "pitulato" ca sa nu fie vazuta de catre "pretenasi".Sau ...cum si unde a-ti montat-o.Multumiri anticipate!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol ce sa pitulezi omule.tu ai antena de 2m pe plafon de te recunoaste oricine de la 100m.si tu vrei sa ascunzi statia????.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se refera la hoti ... antena fiind cu talpa magnetica se da jos.. in torpedou desi nu prea e spatiu ar fi un loc bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze atunci...credeam ca se refera la politie.nu cred ca incape in torpedou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Torpedo-ul la S40 e intradevar Glovebox cum ii zice si in engleza, mai mult de o pereche de manusi si acte nu poti stoca acolo, e foarte mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o statie portabila de 4W si incape fara probleme in orice torpedo iar antena nu prea recomand sa o tot dai jos, adica talpa magnetica daca tot o pui si o dai jos se matuieste vopseaua in zona unde este pusa, eu am ramas cu niste cerculetze frumoase la toate masinile pe care le-am avut mai putin la XC70 pt ca la ala am lasat talpa permanent si am desurubat antena cand ajungeam in zone pe care nu le cunosteam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...la hoti ma refeream( ca sa nu o demontez in fiecare seara).De politie...de ce sa ma feresc???doar este legala.O sa

arate masina ca un vapor(cu catarg)....dar...daca ma scoate din belea de cateva ori...isi scoate € pe care-i dau pe ea(nu ca as merge eu foarte tare...dar nici cu 30km/h cat au bagat astia limitari de viteza).Eu m-am gandit sa pun statia in buzunarul de la scaunul pasagerului "camuflata " ca o cutie cu servetele.Trebuie sa vad exact care sunt dimensiunile statiei si daca nu este prea "groasa" poate incape si dedesubtul scaunului soferului...iar pentru a avea acces la ea ar trebui,de fiecare data, sa dau scaunul pana in spate (am vazut la un audi  asa ceva).Daca nu......ramane varianta torpedo_ului.Multumesc!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand sa deconectezi statia de la antena si sa pui mufa antenei la vedere pe bancheta, astfel hotul va stii ca nu e statia conectata la antena si ascunsa pe sub scaun.

Iar spicul este bine sa-l scoti si pe ala si sa ramana doar talpa magnetica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  @pol

Ce statie te-ai hotarat sa-ti cumperi? Ma refer la firma si raport calitate/pret!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma gandeam la o statie Intek M100 si o antena  Sirio ML145.Toata smecheria ar ajunge undeva la 600-650 ron.Calitatea...eu zic ca sunt ok.Stiu pe cineva care are asa ceva.El zice ca i-au raspuns "colegi" de la 12-15 km...dar  eu ma multumesc si cu 8-10 km.Binenteles ca sunt si mai scumpe si mai ieftine...dar ...nu prea am chef de experimente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bate rau gandul sa-mi iau si eu una...din vama de la Leuseni pana in Bucuresti m-am tinut dupa un tip cu un Opel Signum care avea statie....si radare au fost destule. Cert e ca o frigea in localitati si in afara rau...

cred ca asta a ramas cea ma buna metoda cu noile radere, dupa metoda care te indeamna sa mergi regulamentar:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o metoda buna, poate cea mai buna in situatia de acum, dar sa nu va imbatati cu apa rece, in week-end si nu numai, informatiile vin mai rar, asa ca un mers in limitele legale scuteste de multe batai de cap.

Cum se spune: drumuri bune, colegu'!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da colegu dar depinde pe ce trasee mergi, daca mergi Buc-Alexandria nici in timpul saptamanii nu ajuta ca nu sunt decat 4 camioane maxim, daca mergi insa spre Sibiu si sambata sunt TIRuri cu perisabile sau cisterne asa ca depinde mult unde te deplasezi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare adevar ai grait vecine! :D

Ideea de baza este ca e bine sa fim rezonabili in tot ceea ce facem. Excesele nu sunt bune, oriunde ar fi ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte corect, eu mi-am luat amenda cu tot cu statie pe o sosea foarte circulata si abia cand m-a oprit politia atunci a inceput lumea se se agite prin statie, era prea tarziu insa pt mine si inca 3 colegi, ne-a luat ca din oala ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si Alan 100 este o statie foarte buna cu o modulatie excelenta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, o recomand cu incredere, antena nu e chiar 100% ce mi-as dori eu dar pt inceput este super ok configuratia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi mi-a venit si mie o Danita 440. Am ramas impresionat de calitatea ei pentru pretul platit. Intek M100 era una pe care am incercat-o dar nu am fost multumit de modulatie. Danita e mica (10cm) latime si maine incerc sa o ascund. Antena e Ranger TS-Mag cu magnet mare. Vad ca merge bine. Nu am verificat reflectata dar ma uit maine. O sa pun si poze dupa ce reusesc sa o ascund pe undeva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca ai nevoie de statie President pt turism, sunt prea mari si prea .....scumpe ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, nici nu ma gandesc sa dau mai mult de 650-700lei pe una cu tot cu antena. Plus ca in masina abia daca gasesc loc uneia de dimeniuni mici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am asa ceva : [attach=#]

Are modulatie foarte buna si se gaseste de vanzare la colegul ursu48 .

post-993-1287787776906_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now