pol

Statie CB pe volvo

43 posts in this topic

Statia am cumparat-o de la ursu iar sticla de la Giurgiu din zona libera ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am asa ceva : [attach=#]

Are modulatie foarte buna si se gaseste de vanzare la colegul ursu48 .

Doar "obiectul" din imagine? Fara antena externa?Cat "bate"???(la ce distanta receptionezi si esti auzit???in oras...in afara localitatii)Cat costa???Cum se numeste(modelul...exact)si cel mai important...Esti multumit de ea???.MULTUMESC!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara antena externa bate fix 500m daca stai in masina, oricum se poate folosi si asa ca vezi TIRul cum vine si intrebi repede ce vrei si daca apuci raspunsul e bine daca nu mai bagi o fisa.

De costat a costat 350 RON la ursu48 dar eu o folosesc cu antena Sirio Turbo 5000 de 210cm iar de auzit aud de la 20-30km iar cand emit sunt auzit fara probleme la 10km iar daca vorbesc cu cineva care are stationara (in casa) am vb si 20km urban .

Oricum pe A2 am vb si la 30km si mergea ok, depinde ce scula are celalalt .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am gasit unde sa o ascund in masina. Dar pe urma m-am tot gandit si am zis ca e mai bine asa ca oricum circul mai mult cu masinile de serviciu si sa o pot muta....

Am schimbat si statia cu una Storm. Danita parca era mai buna pe receptie, dar modulatia era sub orice critica...

Am vopsit suportul de prindere in negru ca sa nu arate chiar rau pe bord. L-am prins cu banda dublu adeziva. Cand am drum lung o pun doar in doua suruburi in suport si e gata....Mai trebuie doar cablul de alimentare sa-l ascund pe sub bord. Cablul de antena se mascheaza perfect intre geam si bord.

post-1007-12877877782723_thumb.jpg

post-1007-1287787778476_thumb.jpg

post-1007-12877877787055_thumb.jpg

post-1007-12877877789092_thumb.jpg

post-1007-12877877790336_thumb.jpg

post-1007-12877877792227_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu statiile astea "minune" o sa va transformati look-ul masinii in taxi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uneori utilitatea practica e mai buna decat partea cosmetica. Statia si-a scos banii intr-o singura zi. Pe o distanta de 50km am prins 3 radare. Fara statie doua luam SIGUR. Unul era in mers si unul ascuns dupa o curba unde era limita de 30km/h pe drum Judetean.

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde era limita de 30km/h pe drum Judetean.

Corect... asta este una din principalele cauze pentru care voi "transforma" masina in "vapor"(cu catarg) sau cum spunea "Matrixxx" mai sus in "taxi".Intrebarea  este.....daca vreau sa montez antena cava mai jos(nu pe cupola),pe suportul oglinzii sau pe bara spate.....cum este afectata capacitatea de emisie-receptie???Am intrebat si pe un forum "specializat"(asa s-ar zice......ca doar despre asta vorbesc) si ...deocamdata...nu am primit nici un raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai scade considerabil. Planul de masa este important la antena. Ori pui plan de masa artificial ori o lasi cu magnet pe tabla. De asemenea receptia nu este afectata extraordinar de mult (daca ai plan de masa), dar emisia este. Vei avea reflectata mare pentru ca in emisie antena trebuie sa fie degajata la 360 de grade in plan vertical. Antena fiind omni-directionala, in partea cu obstacol ai reflectata mare. Raportul de unde stationare (fata-spate) trebuie sa fie mic la omni-directionala.

  Daca nu ai inteles ce am spus, exprim mai simplu: Emiti cu 4W dar ti se intorc inapoi 2W sau 3W. Nici nu prea te aude nimeni si nici nu o sa te tina finalul la statie mult.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domn profesor vezi ca statia aia statea bine si in alta parte, adica fix sub cotiera la V70, eu acolo tineam statia ALAN-100, nu trebuie sa vad pe ce canal sunt pt ca am o vaga banuiala ;D  iar la S60 pt ca e alta cotiera merge pusa chiar intre scaun si cotiera, unde e carabina de la centura de siguranta sau am vazut un loc mai frumos exact pe partea pasagerului ai un loc pt suport de carkit, poti prinde acolo fara sa se zgarie nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eventual se poate monta o plasa de aia cum vine C class din fabrica pentru obiecte la pasageru din dreapta la picioru stang langa consola;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Ma puteti ajuta cu un sfat? vreau sa achizitinez o statie CB Storm Discovery II si o antena CB Wilson Little Wil. Inalta de aprox 95 cm iar magnetul de 10 cm, e buna combinatia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu am gasit unde sa o ascund in masina. Dar pe urma m-am tot gandit si am zis ca e mai bine asa ca oricum circul mai mult cu masinile de serviciu si sa o pot muta....

Am schimbat si statia cu una Storm. Danita parca era mai buna pe receptie, dar modulatia era sub orice critica...

Am vopsit suportul de prindere in negru ca sa nu arate chiar rau pe bord. L-am prins cu banda dublu adeziva. Cand am drum lung o pun doar in doua suruburi in suport si e gata....Mai trebuie doar cablul de alimentare sa-l ascund pe sub bord. Cablul de antena se mascheaza perfect intre geam si bord.

Cu Yaesu-l esti pe radioamatori, sau urci pana la 174? :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wilson little will am pe v40

e ok combinat acum cu un Albrecht ae6890

pe 244 am un mass 1000 combinat cu president George

wilsonul nu cade nici la viteza de 200 km

am incercat

de storm nu stiu multe (poate cine are paote sa spuna )

nu gasesti un stabo 3044 xm

sunt statii mici de incredere :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am statie Storm Discovery 2 si sunt multumit de ea.

Statia e modificata la putere acum are aproape 12W la emitere masurati.

Folosesc o montura fixa Avanti pe muchia portbagajului pe mijloc (http://cb27.ro/index.php?id_product=67&controller=product)

Antena e ceva ieftin (Megawat parca, cu un singur "T" si nu e aia faina de la Sirio).

Toata distractia a fost 485 Ron. (se gaseste si mai ieftin) 100 antena, 85 montura, 300 statia (modificarea inclusa in pret)

Raza de actiune nu stiu care este, din cate am observat peste 5km (uneori peste 10km) depinde de vizibilitate, relief conditii atmosferice, oricum isi face treaba si eu sunt multimit de ea.

Montura fiind fixa nu plimb cablul deloc e mascat pe sub plastice si mochete, ajung cu mufa la picioarele pasagerului, cand nu o folosesc o ascund sub mocheta.

Statia o montez intre scaunul pasagerului si consola centrala, e un loc in lateralul scaunului unde intra un pic fortata(chiar in fata levierului de la frana de mana), dar nu incurca si am acces la ea oricand.

Un mare plus pentru statia asta e ca are automatic squelch care din punctul meu de vedere e super.

Cand nu le folosesc antena si statia stau in portbagaj iar in locul antenei vine un dop de plastic ca sa nu intre praf, apa in mufa monturei. Montura e destul de estetica si nu provoaca urme permanente in zone vizibile ale portbagajului, si evindent nu imi fac griji ca imi pica antena la o anumita viteza sau cand trec printr-un pasaj sau ca valureste/zgarie cupola.

Eu recomand Storm, cu o antena mai rasarita s-ar putea sa obtina performante mai bune, eu am fost multimit de ea si fara modificare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now