Sign in to follow this  
Followers 0
Guest irimiasergiu

(urgent)V70 fum alb in spate

5 posts in this topic

am constat ca in urma cu cateva zile pe toba de esapament iese un fum alb gros cu un miros intepator. motorul masini este 2435 turbo benzina AWD. Am verificat antigelul este la nivel , uleiul este curat, la turbina nu merge ulei. singura problema este ca este aprins martorul sonda landa de o perioada de timp.as dori daca puteti sa ma lamuriti ce problema as putea avea .cu multumiri anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu dadeai informatii referitoare la nivelul antigelului, garnitura de chiuloasa ar fi fost prima optiune.

asa, poate fi un senzor lambda (cred ca al doilea, cel din catalizator). cel mai simplu este un tester. eu am unul si il putem folosi dar (datorita lipsei de timp) trebuie sa ajungi tu la mine....

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ceva legat de avans, nu cred ca e o bobina de inductie, oricum decat sa ne dam cu presupusul mai bine mergi si scaneaza masina si vezi ce are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu fumul alb o am si eu. E din electrovalva de avans. Ori e infundata ori e pe duca. In oricare din situatii, iti trebuie una noua. Eu ma tot chinui cu second si nu are nici un efect de durata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E putin altfel la diesel ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0