miluhuh

probleme cu frana de parcare

11 posts in this topic

Salut!Am probleme cu eficienta franei de parcare Mi-au schimbat la service sabotii de frana dar nu sa schimbat nimic.Mi sa recomandat sa schimb si discurile de frana pe care am si facut-o astazi dar nu vad nici o schimbare .Cei de la service mi-au spus ca la Volvo xc 90 frana de servici nu este prea eficienta.Nu mi se pare normal pentru ca in panta daca schimbatorul este in N masina se deplaseaza fara probleme cu frana de parcare apasata maxim.Va rog sa-mi spuneti daca aveti sau ati avut asemenea probleme  si ce se poate face.

Milu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie reglati sabotii... Mergi la unii care CHIAR se pricep si au timp de pierdut pentru ca trebuie dat jos discul / intins distantierul / pus la loc discul / etc, pana cand tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa mai fie si alta problema

Sabotii fiind noi, la fel si discurile, posibil sa nu se fi "asezat".

Ma refer la faptul ca suprafata sabotului nu s-a uzat in acelasi fel cu suprafata discului.

Chiar daca sunt noi tot trebuie avut in vedere acest lucru

Eu stiu ca dupa ce schimbi placutele de frana trebuie sa ai grija primii 500 de km pentru ca nu ai eficienta la franare

In bucuresti cred ca sunt suficienti 200 de km.

Poate dupa ceva mers la drum sa se rezolve si asta.

Eventual cand opresti trage si frana de mana usor sa se uzeze putin si placutele de pe spate.... (alea se uzeaza mai greu)

!!!!!!!!!!!!!Atentie!!!!!!!!!! 

Faci asta doar daca ai experienta in condus. Daca nu esti atent poti sa blochezi spatele, sa te pierzi apoi sa pierzi controlul volanului.......

Nu iei mana de pe frana si tii butonul de blocare apasat pentru a putea sa o lasi jos f usor si repede.

Deci....... F mare grija. Daca simti ca nu poti face asta mai bine nu o face.

Nu te cunosc asa ca ce am scris mai sus nu vreau sa o iei ca pe o jignire. mai bine un avertizment in plus decat un accident.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, nu indruma omul la prostii pentru ca la el frana de parcare nu e la maneta ci la picior ! :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ups..... Asta nu stiam......

Scuze, multe scuze

Lexus mai avea asa insa, recunosc, nu am experienta in modul asta de franare asa ca...... 

Poate sa ignore asta, sau daca il considerati periculos chiar sa il stergeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Nu consider ca m-ati jignit cu nimic.

Referitor la problema cu frana de parcare am sunat mecanicul si mi-a spus ca masina (xc 90)nu are distantierul de care vorbiti pentru a putea fi reglat,are un reglaj doar al cablului de actionare care este la maxim.

cu stima Milu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci fie expanderul (piesa inconjurata din poza) nu lucreaza cat trebuie, fie mai e ceva de reglat pe la pedala... Sa mai sape, ca nu e in regula sa nu mearga cum trebuie... Ar mai fi si piesa "17" din poza (Link), care este de fapt distantierul decare vorbeam... si care daca este uzat nu mai "cracaneaza" cat trebuie sabotii.

Bafta !

post-7-12877877550116_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slut!

La fel este si la mine, am schimbat sabotii pt frana de parcare si nu s-a imbunatatit franarea. N-am mai insistat, pt ca nu aveam la cine, mecanicii de la reprezentanta habar n-au de nimic, ti-e si frica sa duci masina la ei. Ramane sa ne bazam pe franarea in pozitia P de la schimbator, in speranta ca nu va dauna prea mult cutiei de viteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici a mea nu erea prea eficienta si am gasit intinzatoru de sub schimbator si acum e OK ,incearca de acolo

post-3447-12877877554674_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Albert exact asta este rezolvarea trebuie intins cablul si asta se face din acel reglaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now