Sign in to follow this  
Followers 0
fludracula64

help

7 posts in this topic

am un volvo cumparat de putina vreme,este adusa in tara din suiedia.in noiembrie 2009,asigurarea auto obligatorie a fost pe tri luni,pentru moment nu mai pot sa circul,desi legea imi permitea un an apoi trebuia inscrisa,as dori sa intreb pe cei care au trecut prein aceste etape cum sa procedez in vederea inscrieri[taxe,acte etc].intre mine si cel care a adusop am facut chitanta cu martor,restul fiind pe numele celui care a aduso.actele sunt in suedeza asa ca nu inteleg mare lucru.masina a fost verificata de politie si este ok.masina este volvo v40 an fab 1999,euro3,1,8,full,diesel.ms pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In prima faza trebuie sa mergi cu actele la tradus.

Ai nevoie de un traducator autorizat....  si o sa fie cam greu cu suedeza dar nu imposibil

Apoi mergi la un notar pentru legalizarea traducerii (de obicei au ei unul agreat)

Ar fi trebuit sa faci un act de vanzare cumparare intre tine cel care a adus-o

O sa ai ceva de umblat.

Dupa ce termini de tradus si legalizat si ti-ai facut si actul de vanzare cumparare (exista niste formulare pe la politie) o sa trebuiasca sa mergi la rar pentru autentificare si verificare in baza de date.

Tot ei trebuie sa iti faca si cartea de identitate a masinii. Sa ai grija sa fie corect redactatasi completa sa nu umbli iarasi dupa.

Apoi o sa trebuiasca sa mergi sa platesti taxa de inamtriculare aia babana.......

Abia dupa toate astea trebuie sa mergi pe la politie.....

Nu mai retin cum a fost cu fiscul ce mi-a trebuit de pe numele vechiului :(

Multa bafta si nervi de fier

Cam asta era procedura acum 2 ani si jumatate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prima oara dute si sa faci RAR-L....CEL MAI SIMPLU SA NU CHELTUIESTI BANII...[MAI MULT CA SIGUR TI-O SCOATE EURO2] ,,asa a patit un prieten..ACCEASI MARCA DIN 2000[MOTORINA]....  DACA AI BAFTA SA-TI IASA EURO3... URMEAZA

-FINANCIAR[CU CARTEA DE LA RAR]

-TAXA TALON[CEC]

-TAXA ANMATRICULARE

-ACTE TRADUSE SI LEGALIZATE LA NOTAR

    DAR PRIMA DATA SA FACI RAR-UL.........SI-MI ZICI SI MIE CE A IESIT..BAFTA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer.

Nu stiu daca o sa reusesti sa faci intai rar-ul si apoi traducerea.

S-ar putea ca nenea de la rar sa te intoarca zicandu-ti ca el nu stie sa citeasca in swedeza, sau sa scrie procarii in cartea de identitate.

Dar.....  poate ai dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt mesaje,am incercat sa calculez dar nu stiu ce scriu astia din suedia aici in talon,este ceva de genul asta: miljofakta  [v.10] Miljoklass V.8 Bransleforbrunkning vid blandad koming V.7 CO2.g/km MK3.poate voi pricepeti ceva mie limba asta imi cade tare greu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil sunt ceva versiuni ale standardelor de emisii, mie suedeza mi se pare mai grea ca olandeza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miljoklass V.8  = Environmental Class V.8 (ce-o insemna asta acolo, la ei).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0