Sign in to follow this  
Followers 0
sasa_vlaovic

jenti mai late

12 posts in this topic

Mi-am pus jenti pe 16 si cauciucuri de 195 / 45 /16. Pb e ca-mi atinge aripa spate cauciucurile. Ce sa ma fac??? Inaltatoare de arcuri sau ...? Toti "purtati" numai 185???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Poate ai arcurile spate slabite.... de obicei sunt probleme in fata, la jante mai mari.

Cel putin la 1.7t care are arcuri mai tari, nu sunt probleme pe spate.

post-924-12877877810873_thumb.jpg

post-924-12877877812029_thumb.jpg

post-924-12877877843526_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

am arcuri noi, amortizoare noi, ...si degeaba. Daca urca cineva in spate, imi freaca cauciucul de aripa.Ce arcuri mai tari sa-mi pun? Sau inaltatoare??? Tuce cauciucuri ai in poze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arcuri noi... dar sunt originale, cu marcaj?

Daca folosesti astfel de jenti ai de ales intre aspect si utilitate... cu orice masina se intampla la fel, in astfel de situatii.

Exista un kit de arcuri suplimentare de la Volvo, costa in jur de 350-450ron. Intra pe interiorul arcului "normal" si mai intareste suspensia. Original, au fost gandite pentru masinile cu carlig de remorcare...

P.S. Completeaza-ti profilul, pls.

Share this post


Link to post
Share on other sites

can nasol,si eu am facut o proba cu niste jentipe 15" siaiurea la fel la 3 persoane in spate atingea maiales la viraje,cineva a zis ca se umfla aripa dar nu te sfatuiesc asa ca problema ta e dint ET-UL JENTII vezi ca scrie ce et are janta et-ul recomandat este 37 la ogan este 39 daca pui cu un et mai mare risti sa ti frece in telescopae daca ai un et mai mic iti freaca in aripa la greutate!!!!probat e mine ;) si asta o stiu si de la modratorul acestei serii  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

avand in vedere ca ai talon mic la cauciucuri nu ar trebuii sa atinga, mai mult ca sigur ai arcurile slabe. eu am cauciucuri pe spate 205/55/R16 si tot asa imi atingeau, am schimbat arcurile si telescoapele pe spate cu unele sport, bine am taiat buza interioara a aripii, si nu mai atinge nik........... la ce jante ai, ai putea sa cobori putin masina cu vreo 4 cm numai din arcuri, arata si mai misto  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pb e ce nu se gasesc arcuri sport pt volvo seria 4... Raspunsul asta l-am primit de la toate mag de tunning. De asta voiam macar inaltatoare sau distantiere. Am arcuri noi dar daca se urca 2 pers in spate, e jale. Sa o transform in coupe?>???

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum as putea sa le iau?

Pai intri pe link , itit faci cont si trimiti un mail . Poti sa vorbesti si cu @Roberto  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0