brycz

pozitie volan V 460 ??

10 posts in this topic

Salut ! m am izbit de o problema : pozitia volanului de la masina mea cand rotile sant drepte e putin intors spre stanga - si e cam deranjant la viraje cu semnalizarea , , ideea e ca in volan este airbag ; INTREBARE : daca dau jos capacul de la volan ca sa desfac surubul de fixare si sa repozitionez volanul in pozitia perfecta , IMI SARE IN NAS AIRBAGUL ? Poate cineva sa mi spuna ce e de facut ?

multumiri anticipate  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoti borna de + de la baterie si nu sare nimic  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Imi pare ca asa e designul la seria 400. :)

Am vazut mai multe asa. Volanul e f usor dus spre stanga.

Nu stiu daca ii poti face ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volanul se regleaza pe pozitia de drept atunci cand se face unghiul de fuga, convergenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaa... eu ma refeream ca nu pare perpenticular cu pozitia soferului. Cand te urci la volan din alta masina iti poti da seama mai bine de ce zic. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

MULTUMESC , o sa deconectez bateria si o sa vedem ce se intampla , o sa postez rezultatul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,asa e si la mine ,eu am considerat ca nu am pus la loc volanul corect pe nuturi(l-am demontat) ,in schimb nu am airbag si l-am demontat fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima data trebuie sa mergi sa reglezi directia, respectiv unghiul de fuga. Abia dupa aceea umbli la volan. Inainte sa reglezi directia asigura-te ca bucsele de  bascula, capetele de bara si pivotii sunt in regula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E corect ce spui,dar daca volanul e pozitionat corect inainte de demontare ,apoi e decalat inseamna ca ai mutat nitel pozitia volanului fata de coloana volan (pozitia canelurilor de pe volan fata de canelurile de pe ax)

Share this post


Link to post
Share on other sites

directia e f buna - am verificat o la un service autorizat deci mai ramane sa dau jos volanul ...inca n am avut vreme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now