bulgaru

Vibratii in volan,blocari pompa servo directie

11 posts in this topic

Un sir nefericit de evenimente m-au adus cu nervii la pamant...

1)Dintr-un motiv care-mi scapa,copresorul AC s-a blocat (bineinteles ca asta a dus  in primul rand la arderea electromagnetului care cupleaza AC),ceea ce a dus la ruperea curelei,ceea ce a dus la spargerea fuliei pompei servo.

2)Am cumparat la SH un compresor si o pompa servo.Am inlocuit (doar) electromagnetul compresorului AC (nu stiam ca se blocase compresorul) si pentru ca pompa servo era alt model am incercat sa schimb doar fulia.Dupa ce m-am chinuit o gramada,ce sa vezi,diametrul  axului pompei de pe masina era mai mic decat al pompei pe care am cumparat-o.M-am dus la un strungar sa-mi faca o bucsa...Strungarul mi-a facut o bucsa care bate... (nu foarte tare, dar bate)

3)Cand am cuplat AC-ul a inceput sa iasa fum din curea (asa am aflat ca era compresorul blocat).Am zis lasa, ca pana o rezolv cu AC-ul ,fiindca nu-l cuplez  o sa pot sa merg  cu masina asa.Am mers trei zile.Aseara am inceput sa simt vibratii la virajul pe loc.Azi cand m-am uitat,la virare,pompa se blocheaza si isi da drumul cu greu dupa o secunda-doua,pe urma iar se blocheaza si tot asa...

Lichid am in rezervor (am pus AC DELCO - o fi bun?),chiar am completat peste nivel si cand face blocajele de care am povestit da pe afara.

Orice sugestie e bine venita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal in servo directie se pune pentosin

ii cam 90 lei litrul

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi la Midnight Caller el are magazin pt volvo

ii  seful nostru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai am in stoc cred 1L de Petro-Canada ATF pe care-l poti pune linistit. Asta DUPA ce iti completezi profilul si aflam si noi ce masina ai...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura u comresorul,poti folosi cu succes celalalt model.Eu am pus compresor de 2003 ,putin modificat la un strungar si merge perfect ;D.

Altfel trebuia sa schimb fulia,dar avea alta prindere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca lichidul n-a fost bun e posibil sa se fi intamplat ceva grav cu pompa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spargerea fuliei de la pompa de servo e foarte posibil sa fi dus la indoirea axului, eventual ruperea a ceva PRIN pompa de servo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am demontat pompa ca sa-i schimb fulia am si desfacut-o.Nu avea probleme la ax si inauntru arata ok.Mai mult decat atat,cu lichidul asta am mers trei zile fara sa faca figuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva de vanzare o pompa sevo SH pentru S40 1.8 benzina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca spui si anul, as putea sa te ajut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now