Sign in to follow this  
Followers 0
cippy

schimbare ulei cutie si grup

4 posts in this topic

Buna seara posesorilor de volvo 340 .As dori sa schimb uleiul din cutia de viteze si grup daca poate cineva sa mi dea un sfat ce fel de ulei e mai bun T90 ,80w-90,  etc        daca are vreo importanta masina e diesel 1.6  multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara.

1. nu are importanta daca e diesel

2.80w90 iti recomand eu, dar cel mai important este ca uleiul sa fie de calitate, preferabil castrol sau alta firma de genul.

Unele modele(din cate stiu eu cele mai vechi, deci nu e cazul la diesel care a fost introdus tarziu) aveau uleiul separat al grupului cu cel de la diferential.Totusi uitate bine sa nu fie asa.

http://www.volvo300mania.com/forum-uk/viewforum.php?f=36  -  aici gasesti niste date tehnice despre cutie, cati litri intra, cum se schimba uleiul si multe altele.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt raspuns din ce am vazut pe cartea tehnica a masinii(ca oricum nu inteleg mare lucru doar poze) cutia si grupul au gauri separate de umplere respectiv golire masina e din 86 iar in cartea tehnica e dat intradevar 80w-90 cred ca e cel mai bun ulei  mai astept pareri

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma uit si eu la cutia pe care o am in curte sa vad cate busoane sunt pe ea si o sa iti zic.

Si eu vreau sa schimb uleiul si am impresia ca, cutia si "final drive" comunica deci impart uleiul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0