badgogo

filtru aer

6 posts in this topic

Cam asa imi arata filtrul de aer dupa vreo 3600 km.

Oare care o fi hiba? La ce sa ma astept sa schimb pe viitor?

post-3209-12877878853926_thumb.jpg

post-3209-12877878870345_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul este un element... filtrant :) Ceea ce ai vazut tu acolo este pe partea inferioara a filtrului, si este mizeria care NU ajunge in motor pt. ca este retinuta de filtru. De-aceea se recomanda revizii regulate la 10.000km, pt. ca unii gasesc snopuri de frunze, altii fluturi... cineva mi-a spus ca a gasit o ... vrabiuta :)

Daca partea cealalta a filtrului este curata, nu-ti faci probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi faceam probleme deoarecerespectiva mizerie are parca un continut uleios+pamant. Acuma una dintre ele stiu sigur de unde provine adica pamantul.. La cat praf avem in minunata noastra tara......Dar partea uleioasa de unde e?? ??? ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil de pe traseul Turbo > Intercooler > Intake dar nu sunt 100% sigur.

Unpic de ulei in admisie e ok, e normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai mers in spatele unei rabe incarcate cu pietris pana la buza vreo 5 km in urcare (asa am patit eu acum 2 saptamani),  as cam putea banui de unde este mizeria.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin praf am mers ca nu am ce face. Astea ne sunt drumurile. Am zarit si un pic de ulei pe traseul turbo-intercooler ca nu am avut ce face pe 1 mai si m-am apucat de surubarit.

Am schimbat chiar si filtrul de polen. Am fost mai multi: eu si cativa sfinti! ;D ;D. Doamne greu se mai schimba. Poate daca eram mai subtirel ma descurcam mai usor. ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now