vlad_23_09

Inmatriculare

30 posts in this topic

Salut! Intentionez sa imi inmatriculez masina in romania si nu stiu cum se procedeaza. Din cate am auzit trebuie sa aduc masina in tara si sa ma intorc cu numerele inapoi in italia pentru a o radia si nu stiu cat de adevarat poate fi. Si in al doile-a rand ar fi foarte scump sa fac atatea drumuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat-o din Suedia si am trimis inapoi numerele ca sa o radieze unchiul meu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie radiata masina din tara pe care o cumperi, apoi o inmatriculezi aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Intentionez sa imi inmatriculez masina in romania si nu stiu cum se procedeaza. Din cate am auzit trebuie sa aduc masina in tara si sa ma intorc cu numerele inapoi in italia pentru a o radia si nu stiu cat de adevarat poate fi. Si in al doile-a rand ar fi foarte scump sa fac atatea drumuri.

Radiaz-o si adu-o pe platforma. Te costa maxim 600 de euro pana aici in tara, unde poti scoate numere rosii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAU, daca esti in Vicenza, in nord poti face altfel.

O radiezi din Italia. Apoi, cand o aduci, mergi pana in Germania, undeva aproape de tine, la sud de Munchen, de ex. la Garmisch - Partenkirchen (~380km) ( orar, adresa, telefon gasesti aici http://www.strassenverkehrsamt.de/lokal/garmisch-partenkirchen-landkreis/kfz-zulassungsstelle) de unde cumperi cu ~120 de euro numere provizorii valabile 5 zile, cu carte verde pe toata Europa.Astea se dau cu buletinul tau, pe numele tau. Ajungi la masina, completezi carnetul roz de inmatriculare cu datele masinii pe care o aduci, pui numerele pe masina si vii cu ea spre casa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Apoi, cand o aduci, mergi pana in Germania" - cum mergi, adica o aduci pe platforma pina in germania, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa o radiezi direct  la tine in Vicenza, si sa-ti faci o asigurare minima (de 5 zile,). Un prieten a facut acelasi lucru si a reusit. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scz, am uitat, asiguratorul iti da numere provizorii din carton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci..eu am procedat in felul urmator(cand mi-am adus masina din elvetia)

1.acte de vanzare cumparare in elvetia

2.radiat masina in elvetia

3.luat numere de export(tot din elvetia)

4.facut asigurare si tot ce mai trebe(chestiile obligatorii cand iti luai numere).Asta ca sa pot veni cu ea pe roti de acolo.

5.ajuns in tara,luat numere rosii dupa care inmatriculat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scz, am uitat, asiguratorul iti da numere provizorii din carton.

Va multumesc mult pentru raspunsuri

Am auzit ceva de numerele astea de carton dar nu stiam exact de unde le pot lua,

si cand ajung in tara in cat timp pot lua numerele rosii, si cam cat timp poate dura sa o inmatriculez?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numere rosii se pot lua de cand vrei..dupa ce intri cu masina in tara,poti lua 3 serii de numere,fiecare valabil o luna.Ideea este ca,inainte de a radia masina de unde e ea,intereseaza-te cat costa taxa de prima inmatriculare...ca e rupere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult pentru raspunsuri

Am auzit ceva de numerele astea de carton dar nu stiam exact de unde le pot lua,

si cand ajung in tara in cat timp pot lua numerele rosii, si cam cat timp poate dura sa o inmatriculez?

Se poate si cu numere de carton, e putin mai complicat si e cea mai scumpa si dificila varianta. Uneori trebuia sa declari o ruta de la care nu ai voie sa te abati. Alteori nu primeai carte verde si veneai  neasigurat. Au fost perioade cand se refuza eliberarea cartoanelor... Iesi mult mai ieftin si mai simplu cu platforma.

@Matrixxx - in Germania mergi cu o alta masina sau cu trenul... Cumperi numerele, te intorci la masina radiata si o aduci spre tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte hotarat sa o inmatriculez pentru ca dupa cum stiti si voi italia este printre tarile cu cela mai scumpe asigurari. In 2 ani imi recuperez banii pe care ii dau pe taxa de inmatriculare.

De ce spuneti ca e mai scump sa o aduc cu numere de  carton decat pe platforma? cat pot costa acele numere ? ca doar nu ajung la 500 de euro cat dai la platforma sa ti-o duca plus ca trebuie sa mai platesc si eu bilet la autocar sau avion sa ajung in tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numerele nu costa nimic, ptr ca sint din carton. Costa doar asigurarea. Vecinul meu a platit 230 de euro ptr o asigurare de 15 zile (asigurare de 5 zile nu a gasit, si cum timpul il presa, a luat-o pe aia de 15).

Suna-ma, daca vrei, sa-ti dau mai multe informatii la 388.1842601

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna 0747953124 , scuze nu merge tastatura sa pot scre detal

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am pe cineva la rar si am masina inscrisa pe it ....mia spus ca daca imi vine vreo nebunie sa o inscriu ....nu e nici un fel de problema ei iti trimit datele la PRA in italia si tio radiaza automat nu trebuie trimise numerele .....cu masina poti veni linistit!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca se poate radia si asa dar dureaza prea mult. As vrea sa o inmatriculez in maxim  3 saptamani

Share this post


Link to post
Share on other sites

numerele de carton sunt valabile doar pe teritoriul Italiei... cea mai buna varianta e sa vii cu ea in romania o inmatriculezi si pe urma trimiti numerele inapoi si o radiezi si de acolo.. eu asa am procedat..si numerele de carton sunt sigur ca nu sunt valabile in afara Italiei

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciao eu cand am fost intara venind din italia am vazut o gramada de masini cu nr de carton daca vrei detalii mai multe 3202119648 eu am inscris-o si am radiat-o dupa in italia si am platit 51 de euro ca nu m-ai aveam certificatul de proprietar original mi la oprit in ro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

numerele de carton sunt valabile doar pe teritoriul Italiei... cea mai buna varianta e sa vii cu ea in romania o inmatriculezi si pe urma trimiti numerele inapoi si o radiezi si de acolo.. eu asa am procedat..si numerele de carton sunt sigur ca nu sunt valabile in afara Italiei

Numerele de carton sint valabile si in afara Italiei atunci cind  urmezi un anumit traseu, pe care te pui de comun acord cu asiguratorul. Orice abatere de la traseu, si daca se intimpla vreun accident, tu nu mai esti asigurat.

@vlad_23_09  Cind ti-am zis ca numerele de carton ti le da asiguratorul, te rog sa ma scuzi, am inteles gresit, numarul (ptr ca o sa ai doar unul!) o sa-l iei de unde vei radia masina. Te costa in jur de 80 de euro (nr+radiere).

  Deci, daca asigurarea iti scade pina pleci in Romania, atunci ca sa nu te mai asiguri ptr inca un an, atunci te sfatuiesc sa o radiezi aici si sa-ti o asigurare mica de 5-15 zile (te va costa in jur de 300 euro asig+radiere+nr) si apoi in Romania faci restul.

  Daca asigurarea iti scade dupa ce te intorci din tara atunci te sfatuiesc, asa cum zicea si "cristi to", sa iti faci mai intii inmatricularea in tara iar cind te intorci te duci cu numerele sa-ti faci radierea, si sa speri ca mai recuperi ceva bani de la asigurator ptr diferenta de timp.

  Bafta multa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci o pot inmatricula in tara,imi pun numerele de romania si dupa pot veni cu ea in italia sa o radiez?

Daca se poate asa cred ca ar fi cea mai buna si mai ieftina varianta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum sa o inmatriculezi in romania fara sa fie radiata in italia ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate sa o inmatriculeze in tara  cu nr de italia eu asa am facut iti taie nr de italia ti-le da inapoi si de duci la p.r.a asa se cheama in torino si iti faci radierea eu am platit 51 de euro ca nu am avut certificatul de proprietar in original l-a oprit in ro la inmatriculari numai bine la toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da o poti inmatricula fara sa fie radiata.. radierea o faci dupa cand te intorci in italia si mergi la o agentie care face restu hartiilor sau direct la motorizazzione

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now