Sign in to follow this  
Followers 0
danutttz

intrebare ulei s40 t4

6 posts in this topic

Buna seara tuturor cunoscutilor si necunoscutilor ..:D sapt asta mam hotarat sa schimb uleiul la masina pt ca motorul facea putin zgomot mam gandit sa ma duc la cineva sa imi verifice tacheti prima oara apoi am decis sa fac un schimb de ulei si filtre m-am dus la un magazin piese auto si surpriza mea nu prea stiam ce ulei sa cer tinand cont ca nu am cartea la masina ......tin sa precizez ca turbo nu mai functiona corect cel putin asa am observat dupa 2800 de ture daca calcai blana masina .....pe la 4000 dadea in nas putin apoi relua foarte repede repriza de tras....dar oricum se simtzea ca nu tragea continu ....pana la urma am schimbat uleiul cu un castrol RS 5-40w  nu stiu cat de buna alegere am facut dar am inteles ca e mai bun uleiul mai subtire la masina asta pt turbina decat cele mai groase ce parere aveti ...???ce ulei sa bag pe viitor 10-40? sau altele chiar nu am idee ...masina acum trage perfect.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul tau, atunci cand il exploatezi mai ... entuziast :D ... genereaza niste temperaturi serioase.

De aceea, iti trebuie un ulei care poate duce temperaturi mai mari. Castrol RS e bun, dar un 10w60. Nici nu stiam ca exista RS 5w40... Ca nu e prea "racing" 40-ul ala.

My 2 (euro)cents.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe planul de service al V40 T4 din 1998 pe care l-am adus pt. dezmembrat, in Germania, recomanda la motoarele turbo din anii aia schimbul de ulei la 5000km fara filtru si la fiecare 2 schimburi de ulei sa schimbi si filtrul. Probabil atunci erau mai salbute uleiurile, dar oricum, un motor turbo are nevoie de ulei bun.

Castrol 10W60, Mobil 5W50 sunt ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

MOTUL 5W-40...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu la ce foloseste matrixxx  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0