Fixxxxxer

Posesor de S40 - intrebare

12 posts in this topic

Salutare,

Sunt noul posesor al unui S40 1.9 Di din 2003. Intrebare ar fi legata de kitul de distributie. Proprietarul zice ca a schimbat distributia la 120.000 iar acum masina are 178.000km. Sa fac o schimbare de distributie sau pot sa mai astept vreo 2-3 mii de km? Intreb acest lucru datorita faptului ca toti banii i-am dat pe masina, si din cate am inteles de la reprezentanta volvo.... cam 2000 ron costa afacerea. Si merge pe principiul venit la noi si vedem daca trebuie sau nu. O a doua intrebare, fiind din cluj... puteti sa imi recomandati un service de incredere, in afara de reprezentanta volvo?

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l stapanesti sanatos !

La mine, kitul (curea + rola intinzator) este pe undeva pe la 3-4 milioane... Fabricanti Contitech (cureaua) + INA (rola)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos, cred ca te la tine va fi :D . Trebuie schimbata si rola ghidaj sau nu? sau..depinde. Si...cea mai stringenta intrebare a mea ar fi... sa mai merg 1-2mii de km, sau sa schimb kitul asap?

Multumesc inca odata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu-l cunosti pe fostul proprietar e indicat sa o schimbi ,parerea mea ,parol ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat la un alt atelier, piese bune, facut la timp si au verificat si alte curele (asa au gasit ca era terminata cureaua de la alternator - vezi tot pe aici ce patesti daca nu o schimbi), la 142000 km. Nu mai stiu numele atelierului, is pe o alee de pamant de pe strada Sobarilor (intri pe langa Lukoil de pe Fabricii). Daca vrei mai exact, suna-ma si-ti explic. La Proton am fost nevoit sa-mi fac alta masina cat a fost in garantie, si nu mi-au facut impresie prea buna ... (am avut o problema cu un geam electric, si desi era in garantie nu l-au rezolvat, si alte aventuri).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tudor75, merci, am mai citit de service-ul de pe sobarilor, o sa-l incerc. Multumiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La atelerul de pe Sobarilor ii spune PWG, eu ma duc la Proton ca ii cunosc pe majoritatea din service (ca daca nu nu m-as duce :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tot e vb de distriburie aici. si amea are 178000 km si luna asta vreau sa schimb distributia . intrebarea mea e : trebuie schimbata si pompa de apa neaparat odata cu rolele si cureaua? daca da care ar fi riscu daca nu o schimb(ideea e ca parinti au promis ca distributia e ultimul lucru lare il mai fac la masina si ei nu rea vad rostul sa schimbe si pompa de apa)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ti-e norocul.

Este ca si cum nu ai schimba o rola. Se blocheaza pompa de apa == se blocheaza o rola. Tot se rupe cureaua.

Daca pompa incepe sa curga, atunci mai platesti odata manopera de distributie+ cureaua noua.

Dar, decta sa iei o pompa ieftina si dubioasa, mai bine o lasi pe asta.

Povesteste cu Alex si te indruma el. Cu distributia pe curea nu se glumeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai in sensul asta nici eu nu vreau sa glumesc cu ea, si deaia vroiam sa stiu ce se poate intampla ca sa ii spun lui tata ca sa e schimbam toate ca sa nu mai am probleme. ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now