claudius comsa

Cutie automata pe S80

10 posts in this topic

Am nevoie de putin ajutor. Am un Volvo S 80 cutie manuala, achizitionat de putin timp. Imi place masina, dar am nevoie de cutie automata, pentru ca am invatat sotia prost si acum nu se atinge de masina, care are cutie manuala. Imi poate spune cineva, care cutie automata de pe S80 nu este compatibila cu motorul? Sau de care modele sa ma feresc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma ca e mai usor sa inveti sotia cu "maciuca" decat sa te complici cu un transfer de cutie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai poate schimba masina cu totu' ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa o schimb cu totul, la asta ma refer. O am la vanzare, dar imi place modelul avand in vedere ca in ultimii 5 ani am condus doar Mercedes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceiasi problema si am rezolvat-o cumparand alt Volvo cu 2 pedale pt sotie .

Mare atentie insa la S80-urile cu 2 pedale, sunt probleme la cutiile automate, probleme destul de costisitoare.

Vezi ca are userul U R S U de vanzare un S80 D5 automat poate face un schimb si are revizia facuta la cutie  http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,8605.0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mai intrebat personal, inainte sa cumpar aceasta masina, dar am sters. Ideea e ca nu mai stiu D sau T trebuie evitate, atunci cand vorbim de cutiile automate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca geartronic de pe T6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s80 toate cutiile automate sunt cu probleme si mai ales alea de T6 in 4 trepte, dupa 2003 s-a facut un facelift dar nu am vazut cutii automate cu 6 trepte, S60 si XC70 au avut automate cu 6 trepte, alea nu mai au nici o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea apare la vanzari, dar e cutie manuala. Vreau sa schimb cu automatic, dar nu vreau sa fac greseli. Asta este ideea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now