Sign in to follow this  
Followers 0
Guest furiarosie

Sfat achizitionare S40

13 posts in this topic

Salut tuturor,

Vreau sa cumpar un Volvo, nou si am vazut ca sunt ceva oferte la Primus la S40 de pe stoc.

Au 2 motorizari disponibile - 1.6 diesel si 1.8 benzina.

Care din cele 2 motoare e mai bun? Stiti de ceva probleme mai des aparute la vreunul din ele?

Sau ceva avantaje care ar inclina balanta spre una sau cealalta? Costurile de intretinere, de exemplu.

Echiparile sunt Kinetic sau Momentum la 1.6D si Momentum la 1.8 cu ceva optionale adaugate pe la fiecare din ele.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te uiti pe net la second handuri, vei vedea o gramada de oferte pentru S40 cu motor 1.6 diesel. Asta inseamna ca proprietarii nu sunt tocmai multumiti de ele.

Eu am S40 cu motor de 1.8 si sunt foarte multumit. Poate ca 1.6 diesel e ceva mai economic la consum, dar nu stiu cum e cu intretinerea...

Daca ar fi dupa mine, as opta pentru motor diesel de 2.0 l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te uiti prin Germania gasesti o gramada de 1.6D la pret mai mic decat 1.8i pai te apuca rasul ca teoretic ar trebui sa fie invers dar practica ne arata altceva, degeaba ai consum mic daca ai probleme mari, mai bine ai cinsum mai mare dar 0 probleme, deci cine vrea S40 II sa-si ia fie cu motor 2.4i fie T5 si o sa aiba 0 probleme cu motorul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala are probleme cu injectoarele, volanta si turbina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate 1.8 e mai sprinten decat 1.6D?cu 2.0D presupun ca nu poate intra comparatie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E probabil mai sprinten din cauza calutilor,un pic mai multi,turelor mai multe in care se duce motorul,dar la cuplu bineinteles bate diesel-ul ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40 1.8i@125cp-sprint 10.9s pana la 100km/h

S40 1.6D@109cp-sprint 12s pana la 100km/h

S40 2.0D@136cp-sprint 9.5s pana la 100km/h

Consumul e maricel la 1.8i dar nu are probleme de fiabilitate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce toata lumea evita motorul 1.6d, eu n-am avut nici o problema cu el...daca ai grija de el te tine...

E cineva pe forum care are probleme cu 1.6d?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte multi care au probleme cu el si posesorii de Ford, Peugeot, Citroen se plang de problemele acestui motor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, nu stiu ce sa zic, poate sunt ghinionisti sau n-au nici o treaba cu masina ??? Eu unul am aproape 170k si n-a cedat nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0