Victor

Ati folosi masina personala pt job?

Ati folosi masina personala, actuala, pt job?   35 votes

  1. 1. Ati folosi masina personala, actuala, pt job?

    • Da
      15
    • Nu
      20

Please sign in or register to vote in this poll.

37 posts in this topic

Daca nu un golf 3 /opel corsa ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat nu. Din pacate, sunt nevoit sa o folosesc la unul dintre joburi, asta pana o sa ma mut in orasul in care e jobul. Dar, daca as mai putea sa aleg inca o data, sau sa dau timpul inapoi cu fix un an, altfel ar sta treaba...  :(.  De cand o folosesc pt job am schimbat bucsi, bielete, bare stabilizatoare, rulmenti, etc... foarte multe zeci de milioane... Nu se merita, mai ales ca nu mi se deconteaza nici benzina nici nimic. Pacat de masina. Oricum, eu remediez orice defectiune apare, in clipa cand apare. Asta e, o masina iubesc  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o dilema. 800 km cu un plin la 2.0D??  :-\ Da ce ai detunat-o la 100 de cai. Eu fac des A2 si nu am reusit in afara mai mult de 620. Oricum nu merg cu ea mult dupa ce se aprinde becul. Incerc sa alimentez in maxim 20km. Asa ca ai grija cum iti faci calculele ca nici domnii angajatori nu or fi prosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vorba de consum mediu care la 2.0D este de 5.6% deci sa zicem 6% adica cu un plin poti face chiar 800km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vorba de consum mediu care la 2.0D este de 5.6% deci sa zicem 6% adica cu un plin poti face chiar 800km .

A mea un consum mediu in Ro (oras si afara) e pe undeva la 7%. Nu cred ca am scos 6 vreodata. Dar e consum facut la pompa (nu am computer-ul care arata consumul :violent1: )

Si la subiect:

      Daca datorita jobului respectiv mi-as permite in 2 ani sa-mi cumpar alta masina , nu neaparat noua, atunci poate as accepta. In rest nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o dilema. 800 km cu un plin la 2.0D??  :-\ Da ce ai detunat-o la 100 de cai. Eu fac des A2 si nu am reusit in afara mai mult de 620. Oricum nu merg cu ea mult dupa ce se aprinde becul. Incerc sa alimentez in maxim 20km. Asa ca ai grija cum iti faci calculele ca nici domnii angajatori nu or fi prosti.

Mai mergi lejer 100km dupa ce se aprinde becul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

800 km, probat pe traseul Piatra Neamt - Roman - Bucuresti, in locurile unde mergea, mers cu 140-180km/h, in localitati cu 70.

Nu prea cred ca il intereseaza pe angajator ce fac eu cu cei 1500 lei. El atat da si eu trebuie sa ii gestionez. Pot sa merg si cu scuterul  :D  Asta daca nu cer majorari ale acestei sume. Atunci trebuie sa am argumente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

teoretic, iese calculul.... practic, nu prea. si e vorba de intretinere. gandeste-te ca daca ar fi fost ok, investeau ei intr-o masina.

am lucrat la un producator mare de vin din romania, si transportul era facut de firme specializate, la fel si producatorul nr 1 de vodca din romania. si doar din cauza cheltuielilor cu parcul auto. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vor cumpara masini dar anul acesta sigur nu.

Acum, sunt mai multe de discutat. Am avut la banca masina de firma si o folosem zilnic, chiar si distante de 200 km/zi. Pt. o masina de banca este mult. Dar nu stiam daca mai ajung acasa seara. Era un Clio cu 120.000 km la bord si praf toata. Stiu ce spun ca si socrul meu are un Clio identic, personal, cu care face "Scoala" si nu se compara.        Depinde cum este condusa si de catre cine, cum sunt facute reviziile, CAND sunt facute, etc. La banca m-am rugat 2 luni de director sa faca revizia la masina, pana cand eu si colegul meu i-am spus ca nu o mai folosim fiindca ne este frica pt. siguranta noastra personala.

Masina mea o conduc eu si nu trec prin toate gropile cu ea, reviziile le fac la intervalul recomandat sau mai repede, cauciucurile sunt sfinte... Ca o masina de suflet  ;)

Cred ca m-am convins singur ca merita  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca sunt de pus in balanta urmatoarele: daca scazi combustibilul la 3000 km ramai lunar cu 700 ron. Ai doua revizii anuale. Pierzi 4 luni x 700. Cauciucuri o data pe an 2 luni x 700. Mai ramai cu 6 luni x  700 = 4200 ron. Devalorizarea masinii e cam 1500eur pe an la model mai ales ca ai km la bord. Si atentie am luat strict reviziile simple ulei si filtre. Oricum nu vad cum iti iei in 3 ani masina noua. Daca iti mai cade si vreo pompa sau ceva de 1500 eur, iti mai ramane gloria (de a te plimba cu Volvo). Fa tu un contract de comodat prin care sa isi asume intretinerea masinii si le ceri 700ron chirie lunar. Macar stii sigur cu ce ramai. Si mergi pe un consum mediu de 7%. Vezi ca masina are si turbina care trebuie folosita. Cred ca poti sa scoti 800 km pe plin doar cu a 5a la 80. Nu stiu daca e bine pe termen lung sa mergi subturat sa scoti consum.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca sunt de pus in balanta urmatoarele: daca scazi combustibilul la 3000 km ramai lunar cu 700 ron. Ai doua revizii anuale. Pierzi 4 luni x 700. Cauciucuri o data pe an 2 luni x 700. Mai ramai cu 6 luni x  700 = 4200 ron. Devalorizarea masinii e cam 1500eur pe an la model mai ales ca ai km la bord. Si atentie am luat strict reviziile simple ulei si filtre. Oricum nu vad cum iti iei in 3 ani masina noua. Daca iti mai cade si vreo pompa sau ceva de 1500 eur, iti mai ramane gloria (de a te plimba cu Volvo). Fa tu un contract de comodat prin care sa isi asume intretinerea masinii si le ceri 700ron chirie lunar. Macar stii sigur cu ce ramai. Si mergi pe un consum mediu de 7%. Vezi ca masina are si turbina care trebuie folosita. Cred ca poti sa scoti 800 km pe plin doar cu a 5a la 80. Nu stiu daca e bine pe termen lung sa mergi subturat sa scoti consum.

Succes!

Nu merg subturat ca n-am bani de turbina noua :D

Buna ideea cu comodatul. Voi incerca. Daca nu, macar sa imi spuna in ce consta majorarea justificata a sumei de intretinere. Acopera macar 2 revizii si un schimb de cauciucuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victoreeeee.....long time no talk.

Eu fac intre 700-1000 km  pe saptamana (si uneori pe zi) cam din august 2009 si masina merge ca in prima zi.

Exceptand schimbat de vreo 3 sau 4 ori ulei + filtre, vreo 2 bielete, bucse si amortizoare fata...

Urmeaza sa schimb si placutele de frana care nu sunt mult.

Cui ii spun ca fac revizia la 2 luni nu ma crede. O alerg mult dar trag de ea cu cap (zic eu).

Am statie CB tot cam de pe atunci iar singurul dezavantaj e ca mi-am cam zgariat portbagajul cu talpa magnetica de la antena, in rest...am luat un singur radar si atunci din prostia mea ca nu am vrut sa incetinesc.

Sfatul meu, du-te cu masina ta ;)

O sa ai placerea de a o conduce in fiecare zi si vei avea cu cine rade in afara localitatilor (cu tiristii plictisiti cu glume de pe vremea cand eram eu embrion si cu astia pe deliveri mereu hazlii)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now