DAnyEL

ce presupune montarea unei turele?(in original masina nu are asa ceva)

13 posts in this topic

cum am spus si in titlu ce riscuri sunt daca imi decupez masina si montez o turela?

stiu ca am mai intrebat asta si la alta rubrica dar pe acolo nu se prea plimba lumea si as avea nevoie totusi de ajutor:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pe cine vrei sa impusti din ''TURELA'' :D Doar nu vrei sa o transformi in tanc!?

In principiu sunt cam multe de inlocuit si te poate ajunge ceva banisori.Trebuie decupat acoperisul(probabil si ranforsat cumva sa nu isi piarda din rigiditate),trapa plus motoras,butane de comenzi si ce mai implica actionarea ei si apoi un tapiterie de plafon interior prevazut cu trapa daca vrei sa iasa treaba ca la carte.

Daca nu poti lua o trapa dinaceea care se pune pe dacii,ai taiat,ai pus-o si salut.Restul le carpesti,maschezi cumva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e buna mey aia de Dacie :D. Originala are - daca nu ma insel - si niste canale colectoare de apa, si niste furtune... Mi se pare mare bataie de cap, si nu sunt omul care sa ma dau indarat de la modificari serioase...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca turela e ceea ce cred eu, adica trapa, eu cred ca nu merita efortul. Sunt bani de bagat, basca faptul ca trebuie sa tai plafonul, ceea ce mi se pare cam canibal. Pe langa asta te plictisesti repede de ea, in oras te umpli de praf, la drum lung se face curent... Unde pui ca daca uiti s-o inchizi uite ce se intampla: http://www.criserb.com/blog/a-uitat-sa-inchida-trapa.html  :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

:))...nu imi vine sa cred ce am scris:D era vorba de trapa

oricum sper ca se scuza pt ca era noaptea la 2 jumate:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci nu e vorba de turela, scuzati-ma da nu mi-am dat seama

ce vreau eu e sa imi pun una manuala, cu o mica macaraua care sa o deschida, cum erau montate mai demult pe masinile mai vechi si sa o fixez bine sa nu am probleme cu ea.oricum acum e numai la stadiul de idee.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e un pret destul de mare dar sunt chiar foarte faine. oricum modificarile exterioare tre sa mai astepte, acum tre sa am grija de motor si de micile parti cu rugina;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

[attachimg=#]                        [attachimg=#]

                                  hehehehehe

Serios vorbind, nu cred că o trapă (nu turelă!) merită efortul ÅŸi investiÅ£ia.

Eu am aÅŸa ceva ÅŸi, crede-mă, nu e atât de utilă sau de plăcută pe cât îÅ£i imaginezi. Nici nu poÅ£i scruma ca lumea pe acolo (hehehe... sper că nu văd ai tăi postul   :P ) Tot geamul îl cobor, nu deschid trapa. ÃŽn plus, de câte ori ar "trage o torenÅ£ială", ai avea emoÅ£ii... iar, dacă te răstorni cu maÅŸina, poÅ£i să o spargi...  ;D hehehehe

Eu aÅŸ renunÅ£a la ea, dacă aÅŸ putea...  ;D ... nu facem schimb de acoperiÅŸuri ? (maÅŸina nu Å£i-o dau).

post-4113-1287788022469_thumb.jpg

post-4113-12877880224985_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

:))....ok am mai zis, eram obosit cand am scris postul asta si nu mi-am dat seama ca am scris turela. daca poate cineva sa corecteze i-asi fi recunoscator.

mai bine iti cumperi tanc  ;D

pai e probabil sa renunt la idee dar ce imi place foarte mult la TRAPA e ca iti da mai multa lumina in masina si ai impresia ca e mai mare masina. asta am observat-o la un verisor care are un fiesta modelul facut pana in 2002, cu trapa arata foarte fain si nu ti se mai pare asa mica masina;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai ma ca daca e mica, mica ramane si cu trapa :)

eu am trapa la seat leon....am deschis-o de 2-3 ori ca a vrut persoana din dreapta, si inca o data am incercat sa merg cu ea la drum , dar intra prea mult aer, si am renuntat.

si cum zicea colegul mai sus, la ploi puternice stau un pic pe ghimpi, noroc ca am garaj.

e o dotare ok daca o ai de la inceput, dar daca nu o ai , nu ai de ce sa te agiti.

aer conditionat si geamuri fata, combinate cu abs si 2 airbaguri sunt dotarile NECESARE la o masina. restul sunt mofturi

-am scaune electrice : ma enervez de fiecare data cand pasagerii incep sa se joace cu scaunul

-trapa: nu o mai folosesc, tot geamul e baza

-incalzire in scaune : s-a intrerupt o rezistenta din sezut, si ce crezi, nu se mai incalzeste

- clima : face acelasi lucru ca aerul clasic, doar ca ai optiune de auto, de parca te doare mana sa il dai singur mai incet/mai tare uneori

- esp : daca ajungi in situatia sa iti salveze viata esp-ul e clar ca ai probleme mari la cap , sau nu ai nici un talent de sofer, drept urmare ar trebui sa te sui doar in dreapta

-piele : vara e crima sa te sui in masina dupa ce a stat in soare, iarna, fara incalzire in scaune e la fel de dragut

lista poate continua, eu ti-am facut un rezumat al dotarilor inutile de pe masina mea, si carora nu le-as simti deloc lipsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai atunci dc ti-ai luat volvo????

iti era buna o solenta :PP (sper ca iti dai seama ca glumesc)

eu am trapa si chiar ma folosesc de ea. nu fumez, dar imi place mult sa conduc prin oras cu ea deschisa. parca altfel intra aerul. asta a fost un criteriu pt care am ales masina asta. aveam de ales intre un t5 fara trapa si asta cu trapa. deci....

normal ca daca ii sa o pui dupa.... mi se pare cam multa bataie de cap, dar daca omul vrea nu ai ce sai faci.

si eu vreu sa imi pun una pe masina de off road. acolo chiar ca nu poti tine geamul dechis DELOC. prin trapa ar intra ceva aer. oricum la masina mea nu mai am tapiterie interior deci ii mai putina bataie de cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now