Sign in to follow this  
Followers 0
muadDib

O poveste extraordinara!

15 posts in this topic

Extraordinara pentru ca se intampla in Romania, si eroul principal este un roman care s-a luat in piept cu sistemul; putini dintre noi suntem capabili de asa ceva, iar meritul lui este cu atat mai mare cu cat nu a actionat ca si element implicat, el fiind doar un simplu observator al ilegalitatilor unor politisti.

Cati dintre noi am fost in situatia lui si nu am facut nimic? Eu unul, pot recunoaste, am fost... Si am mers mai departe, bagand capul intre umeri...  :-X

Va rog aveti rabdare si parcurgeti documentul atasat. Eu zic ca merita :)

Omul asta si-a castigat toata admiratia mea.

10x.

sesizari.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este adevarat ce am vazut mai sus, "declar pe propria raspundere"  ;D ca ii fac cadou UN BAX DE BERE de care vrea el. MERITA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte tare :) fac si eu cinste cu un bax de bere celui care a facut sesizarea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare frate! Imi iau si eu camera in masina. la cate incalacari de regulament de catre politisti vad, imposibil sa nu fotografiez ceva. Am putea chiar sa le postam aici si sa vedem politistii din care judete sunt mai "constiinciosi". Sa speram ca se va lasa si cu ceva sanctiuni care sa mai schimbe din mentalitatea unora dintre politisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil un avocat de meserie care se prevaleaza de cunostintele sale.Ma intreb daca el este perfect.Eu unul as angaja un politai 24 din 24ore si de cite ori greseste sa aplic legea la singe.Si ca sa fiu putin sadic de cite ori traverseaza printr un loc nepermis am sa dau putin peste el si am sa il pun sa plateasca pagubele.

EU zic ca e bine sa gasim calea de mijloc ci nu extremele, sa nu fim exagerati in viata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca lucrezi in Politie :)

Atitudine razbunatoare, tipic romaneasca. Are elemente din: "Sa moara capra vecinului", "Al dracu, cat o fi furat de are masina asta bengoasa". Ca sa nu mai zic de intimidare....

Si ma rog, din ce bani ar fi platit politaiul ala, care sa stea pe urmele personajului, si sa mai fie si sadic pe deasupra? Nu cumva tot din banii tai si ai mei, care ii dam la impozite? Pai asta e treaba politaiului? Parca trebuia sa ii prinda pe aia care ne rapesc si violeaza copii...

Sau, daca vrei sa ne referim strict la politia rutiera, sa ii prinda pe aia care merg ca nebunii, depasesc pe unde nu trebuie, trec pe rosu la semafor.. ;)

Dupa tine ce e de facut in cazul de mai sus? Cand vezi o ilegalitate, un abuz, o sfidare pe fata  a tuturor celor care stateau la semafor, trebuie trecute cu vederea, ca ei sunt smecheri, nu? Si mai presus de lege si decat viermii care stau in linie... Bleah...

Am zis-o de mai multe ori... Imi place tara mea, sunt roman cap-coada, dar cand vad oameni ca tine, cred ca planetei asteia i-ar fi mai bine fara noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta i-ar fi mai bine fara noi...

Concluzia era importanta ci nu exemplu in sine pe care l-am dat.

Eu zic ca o singura atentionare era destul.Daca vad ca un om greseste nu stau calare pe el pina isi primeste pedeapsa.Ideea era sa fim mai maleabili(toti gresim), ca altfel ne transformam in roboti.Cum e neamtul care ca pieton la 2 noaptea nu trece nici o masina nici din stinga nici din dreapta si el sta la semafor ca are rosu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, e bine si asa, dar pana nu apar cazuri d'astea mai extreme, crezi ca se va misca ceva? Inca mai trebuie cateva, si bine mediatizate, dupa aceea putem spera la o urma de normalitate...

Hai sa va zic faza:

Am fost URMARIT cu masina si oprit de un polititst pt ca am facut o depasire PE UNDE ERA REGULAMENTAR, drum dreapt si dunga intrerupta, nici o masina de pe contrasens, viteza legala.

Pe margine, in zona aia, era masina respectiva de politie care a demarat si a venit dupa mine cu girofar si m-a oprit. Stii ce mi-a zis? Ca L-AM SFIDAT, depansind cu toate ca l-am vazut acolo. Probabil ca trebuia sa fac cum fac 90% din soferii romani, sa incetinesc pana la 20 la ora, si plec capul pana la pamant, cum vad o masina de politie.

La faza asta am scos telefonul si l-am rugat sa imi spuna din nou numele, gradul si motivul opririi, la care mi-a zis repede printre dinti ca nu mai calc prin BV fara sa ma arda (se intampla pe timis), mi-a dat actele si a plecat.

Om platit din banii mei.

PS - In zona unde m-a oprit erau deja curbe, dunga continua... Au trecut cativa viteji cu viteza mare si au depasit chiar si un camion, dar --- colegul nu i-a bagat in seama. Criminalul eram eu, sfidatorul.

Bleah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, e bine si asa, dar pana nu apar cazuri d'astea mai extreme, crezi ca se va misca ceva? Inca mai trebuie cateva, si bine mediatizate, dupa aceea putem spera la o urma de normalitate...

Perfect adevarat, numai ca eu am simtit la acel om exces de zel...nu s-a lasat pina nu l-a nenorocit pe om(nu conteaza functia, politist, muncitor sau vre-o personalitate), stiind ca o sa aibe cistig de cauza intr-un final, asta m-a deranjat...in rest si eu sint pt. normalitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ce zici , daca intr-adevar o sa-l nenoroceasca pe tusgureanul ala, oare colegii lui de sectie o sa-si mai bata joc de regulile de circulatie in continuare sau o sa fie un pic mai retinuti pe viitor in a calca in picioare legea pe care ar trebui s-o apere?

Sa stii ca si nemtii au ajuns sa respecte in halul asta regulile pentru ca au amenzi imense pentru chestii care noua ni se par copilarii. Tot in spiritul acestei discutii iti mai spun ca am cunoscut nemti care aici in Romania au un cu totul alt stil de condus decat la ei acasa. Si asta pentru ca amenzile noastre si le permit cu usurinta.

Din pacate omul este un "animal" pe care-l dresezi cel mai bine arzandu-l la buzunar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect ce spui, numai ca eu imi mentin parerea cu calea de mijloc.

Toti avem impresia ca sintem mai corecti decit cei de linga noi, dar defapt toti sintem o apa si un pamint.Sintem corecti pe o parte si gresim pe alta si aici vorbesc in general.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70XC, eu nu impartasesc opinia ta :"eu am simtit la acel om exces de zel".

Pe "avocatul" ala sau ce era el l-a deranjat raspunsul autoritatilor, care-si bat joc de noi in fiecare zi, chiar si atunci cind le semnalezi ceva. Pai alea erau raspunsuri clarificatoare la problema mentionata? Sau erau doar niste fraze de genul :"hai, dom`le - lasa-ne ca avem de numarat banul public pe care-l platesti !" Asa as fi facut si eu daca, prin vreun "exces de zel" ma apuca dorul sa semnalez o data la cine stie cit timp o asemenea sfidare. Sa fim seriosi, stim citi nervi ne maninca politia romana care inchide ochii la atitea nereguli pe care le observa atunci cind ar trebui sa le observe si viceversa....

Cu partea cu " sa alegem calea de mijloc" sint totusi de acord. Cazul acesta - desi este foarte discutabil, sper ca a fost facut spre a atrage cumva atentia (1%) asupra felului cum sintem tratati de cei care ar trebui sa fie exemple de conduita in trafic...Ma rog...

Peace ! :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui ca legea sa fie la fel pentru toti.Puterea exemplului ar trebui pusa in practica mai mult de catre o parte din politisti. In schimb ei ce fac: de fiecare data cand au ocazia incalca regulile de circulatie. Cel mai bun exemplu este centura de siguranta pe care rar o vezi pusa pe un politist. Chipurile sunt in misiune! Cine a mers pe afara stie ca orice politist poarta centura indiferent daca este in misiune sau nu. Numai la noi se considera ca daca ei sunt cei care verifica aplicarea legii, isi pot permite sa nu o respecte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0