muadDib

Bari+portbagaj exterior (pe plafon) la S40

14 posts in this topic

In conditiile in care am niste drumuri luungi de facut :D,  incep sa resimt acut lipsa unui portbagaj serios la S40.

Solutia logica (in afara celei care ar insemna sa schimb masina :) ) este un portbagaj exterior gen Thule, Mont Blanc, etc.

Beleaua mea pe care o aduc in discutie aici este legata de barile transversale pe care se pune acea cutie.

Nu gasesc mai deloc model specific S40-ului, sau nu stiu eu unde sa caut.

Cert e ca masina are ceva pregatire de la mama ei:

[attach=#] [attach=#] [attach=#]

Ce nu stiu este daca:

- In acele locasuri se prind bari TRANSVERSALE de genul celor care imi trebuiesc mie.

- In acele locasuri se prind bari LONGITUDINALE, cum sunt cele de pe V40.

Aveti idee? E cineva cu S40 care si-a montat astfel de bari + probagaj ext./suport de ski/ suport de biciclete/etc.?

Pot fi cumparate la noi in tara astfel de bari?

Stiu ca exista ceva modele universale, dar le-as evita... Insa daca sunt inevitabile, aveti vreun model anume de recomandat?

Ma refer DOAR la bari, ca (,) cutia Thule am de unde sa o fac rost.

Thanks.

 

post-386-12877880160505_thumb.jpg

post-386-12877880163751_thumb.jpg

post-386-12877880166282_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut la fostul loc de munca 2 masini cu ski-box Thule. Era sistemul bare transversale prinse pe bare longitudinale.

Alea longitudinale sunt pe masina. Sau poate erau puse asa, pentru ca alea longitudinale erau puse din fabrica.

Vezi ca sunt detalii si in Vadis, in parts catalogue, "body&interior", sectiunea 89.

Bafta!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks guys!

Adi, cu Vadisul eram lamurit, ca de obicei informatiile de acolo sunt cel putin criptice si fara cea mai mica imagine de ansamblu. Niste suruburi, fiare si coduri aruncate la gramada :D

Si pot sa pariez ca pe original costa cat jumate din masina.

Insa am gasit ce va interesa la portbagaje.info...

- Dintre sistemele de prindere cel mai simplu si elegant mi se pare cel de la Atera:

[attach=#]

Insa aici nu am vazut inca daca exista modelul cu bari semirotunde, nu patrate. Am experienta Loganului unde profilul "caramidal" :D al barilor transversale le facea auzite la viteze peste 90 km/h

- Sistemul Cruz pare un pic mai slabut si mai instabil (partea care se sprijina pe caroserie parca e mai mica), insa exista optiunea de bari semi-rotunde si are si optiunea de lock (incuietoare cu cheie la capacul C care acopera surubul) ceea ce il face mai greu de demontat

[attach=#]

- Sistemul Mont blanc e mirific, senzational si lipseste cu desavarsire pentru modelul meu. Poate e o scapare a motorului de cautare. BAK-S40, poti face niste poze la al tau? Eventual sa imi dai un cod, ceva? Cat te-a costat? sistemele de mai sus se invart in jurul cifrei de 105-110 euro fara TVA.

Hmmm.... Decizii, decizii, decizii....    ::)

post-386-12877880185704_thumb.jpg

post-386-12877880186818_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Atasat foto cu barile montate, scuze calitatea, atat poate telefonul meu ;)

Da, c-am in jur de 110Euro + TVA au costat, daca gasesc factura acasa ati transmit si modelul, totusi eu zic , daca vei merge intr-un magazin dedicat, sigur vei pleca echipat ::)

post-136-12877880187342_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mey, eu sunt in Sinaia, si aici nu gasesti decat ciorba de burta si cartofi prajiti. :D

De unde dreaq magazine dedicate?? De aceea caut amanunte, sa comand la sigur prin posta.

Dar ce vad la tine este ca nu foloseste gaura aia de la masina... Ai model universal, ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva mai aproaape de tine

Brasov

str. Aurel Vlaicu nr.106

tel : 004-0733-880028

mail : brasov@portbagaje.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum am spus mai sus, nu foloseste locasele(a se citi, gauri) si nu sunt universale, sunt dedicate unui numar restrans de masini, printre care si S40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu mi le-am facut (barile) si arata si bine ,le-am testat cu balonu deasupra  160 km/h nu s-au clintit ,  cele care sunt in comert au barile invelite intr-un plastic care tine umezeala inauntru si ruginesc repede, masina e prevazuta cu locuri pentru suruburi,in locurile indicate,plus ca varianta de a le prinde pe langa cheder iarasi nu mi se pare buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dau si eu un raspuns (chiar daca e cam tarziu dar poate vad cei interesati), mi-am cumparat din reprezentanta Volvo din Bruxelles 127 euro fara setul de butuci de blocare (antifurt), cutia 72 euro Titan 320 L ( la reducere, tot din Bruxelles). Ca informatie: am cerut un pret la o reprezentanta Volvo din Bucuresti....1000 lei barile transversale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum as putea sa cumpar si eu o cutie? Banuiesc ca si daca o iau prin curier tot e la jumate din ce se vinde in reprezentanta.. eu am dat pe bari vreo 200 euro acum 3 ani aici la PRimus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat ultima cutie :), ultima reducere, am avut noroc...( cu cumnatu din Belgia)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now