MihaiM

Navigatie Xc90

13 posts in this topic

In urma unei vizite la Siab, trecand pe la standul Volvo si mai exact, la Volvo XC90, mi s-a spus ca navigatia - RTI deocamdata nu poate fi folosit deoarece nu exista Harta Romaniei pt el (cu toate ca la s80, xc70 si parca si la s60 au). In schimb am vazut un xc90 din 2004 si am vazut ca avea pus si un "soft" pt tv si navigatie romania. Acum nu stiu exact ce avea tipul ala, deoarece nu ma pricep. Dar vreau sa va intreb daca exista vreo posibilitate pentru rezolvarea acestor probleme sau daca exista softuri pt tv sau alte chestii de genul. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

S 80, V70 si XC 70 au alt tip de navigatie. E facuta de Navteq si inca o firma pe care nu mi-o amintesc acum si are o acoperire da rahat a tarii. E posibil ca restul gamei Volvo sa aiba harta Romaniei odata cu aparitia update-urilor de 2008, navteq are cartografiata mara parte a tarii (pe site-ul lor e un programel in care eu mi-am gasit adresa mea din Tg Mures).

Referitor la tipul cu Xc90 cu navigatie. Daca avea harta Romaniei pe ea sigur nu era cea originala, exista posibilitatea conectarii navigatiilor aftermarket pe ecranul original, insa te usuca la buzunar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa inteleg ca totusi mai exista sperante pt Harta Romaniei pt Xc90 printr-un update. Totusi care sunt celelalte programe aftermarket pt navigatie? Inca ceva, referitor la optiunea cu televizorul, acesta se face prin DVB T sau ceva de genul acesta si daca stie cineva cum se comporta la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr: Chiar nu ajungea sa scrii O SINGURA DATA, hai DE DOUA ORI acelasi lucru ?! Ai pus acelasi mesaj in 7 topicuri, care-a fost scopul ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-ar fi să le solicităm (online) harta Å£ării noastre pentru naviurile MMM & MMM+? Nu pierdem nimic (trebuie doar registration... extrem de simplu: mail, user name, passw., country ÅŸi un mesaj la developer_account_support@navteq.com).

Trebuie să vadă că există cerere din partea pieÅ£ei. Eu zic că merită încercat...

Incearca si o sa ai recunostinta vesnica a celor care vor beneficia de rezultatul muncii tale.

Este chiar mai simplu decat crezi (pentru Navteq) deja exista harti pentru Romania dar pentru alte variante de navigatie, tot la volvo dar MMM2 care vor trebui doar adaptate pentru MMM si MMM+

Sincer, cred ca o sa-ti spunem Don Quichotte in lupta cu morile de vant, nu cred ca or sa faca nimic dar poate ai noroc.

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se repara stai linistit, exista Bogdan G care repara tot ce e electric la Volvo, deci poti dormi linistit sau mai bine trimite mailul ala la Navteq.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr: Chiar nu ajungea sa scrii O SINGURA DATA, hai DE DOUA ORI acelasi lucru ?! Ai pus acelasi mesaj in 7 topicuri, care-a fost scopul ?!

E balbait omul  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mah, voi nu ati inteles, printre noi exista membrii care ucreaza la Navteq, acei membrii trebuie stresati in asa hal incat sa scoata updateul din sertar (ala cu RO ) si sa-l puna direct pe thepiratebay ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loooool. Topografia RO este facuta de Navteq chiar si pentru IGO. Dar se vinde numai pe bani. Daca Volvo nu comanda, nu se face update. Si Chinezii sigur o sa schimbe distribuitorul de harti. Singura solutie este ca cineva care stie cum e codificata topografic harta sa o puna la dispozitie. Se schimba harta de pe DVD cu cea noua si merge. Dar nu cred ca un Romania are cineva software-ul de conversie. Cei de aci` fac doar masuratori pe baza de contract, in rest nimic....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hartile se pot decodifica, exista si surse alternative de harti gen romania digitala (garmin), problema e la formatul acceptat de unitatile de navigatie, care e sursa inchisa, etc. . Cum a zis parola, daca volvo nu sare cu banu, aia de la navteq nu se ofera voluntari sa le livreze datele. Nu stiu de cine sunt facute unitatile de navigatie oem de pe volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De mitzibushi e facute care este ;D

Si nu se pot sparge hartile decat cu dalta si ciocanul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, Bogdane la tine toate mitzibusiturile nu-s bune.  ;D:D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dexter, mitsibushu electric e bune bre, mitibushu car compania e mai putin bune ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now