gabrieldima

Sfaturi achizitie Volvo S80 2.8 T6 2001

33 posts in this topic

Salutare  si bine v-am gasit,

Zilele trecute mi-a ajuns la garaj un S80 , a cazut omul intr-o groapa de juma de metru si a spart radiatorul de racire.

toate bune si frumoase , i-am comandat , montat radiatorul si inainte sa plece imi spune ca este interesat sa vanda masina . avand dintotdeauna un respect pentru aceasta marca am intrebat care ar fi pretul de vanzare , raspunsul a fost 4000 euro  ???

Acum :

1.ce imi puteti spune despre acest model dpdv al fiabilitatii motorului si al cutiei de viteze Geartronic daca nu gresesc?

2.la ce sa ma uit si sa testez in mod deosebit?

3.are checkul aprins , eroare de airbag aprinsa si martorul de service , cine ma poate ajuta cu un tester dedicat Volvo ?

4.ce suspensie are aceasta masina , amortizoarele sunt pneumatice sau normale?

5.consum real ? nu cred povestile cu 30% dar ma indoiesc sincer ca ar consuma sub 15 cum spune propietarul de acum , care este adevarul?

ca defecte observate de mine in prima faza

-cotiera are o gaura de 5 cm2 - am observat ca mai toate cu piele crem au problema asta

-volanul complet decolorat

-scaun sofer cu pielea de pe spatar crapata destul de rau

-parbriz ciupit

-proiector dr spart

-la turarea motorului pe loc se simte o oscilatie ca si cum nu s-ar alimenta corect sau intrerupere cauzata de bujii , in sarcina nu mai face acest lucru

-cutia de viteze pare sa agate usor la comutarea din P in D

Masina este grena - visiniu , piele crem , jante 16 aliaj , si bordul spune<sau minte> 78.000 km

Imi doresc de mult o masina sigura ,  cu putere si comoda la drum lung , as aprecia orice comentariu util in achizitia aceasta .

Mentionez ca nu va fi o masina de zi cu zi de oras , mai merg pe doua roti sau cu o Alfa Romeo.

Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai intrat ;D!!!

vreau sa mentionez un lucru si cre ca iti dai seama...... ^-^

1. "volanul complet decolorat" - "scaun sofer cu pielea de pe spatar crapata destul de rau" - "bordul spune<sau minte> 78.000 km".....NU PREA SE PUPA ;D

Actualul proprietar, ar fi trebuit sa mearga plin de mortar in masina ca sa o poata deteriora la interior asa devreme ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

App: de restul nu mai comentez ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volanul de Volvo e recunoscut pentru modul prin care se degradeaza.

La al meu zici ca are un milion de km, toti facuti de un sofer ale carui maini ii transpirau acid.

Vestea proasta vine insa de la cutie. Un adevarat calcai al lui Achile la T6... Deci mergi cu masina, incearca sa simti daca vibreaza, daca schimba corect si fara smucituri, daca ezita, etc.

Din ce vad insa in descriere, masina e cam chinuita...  :(

PS - Bine ai venit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine mai pui 2000 si iei un s80 din 2001 in stare buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspunsurile de pana acum , voi face un drum in care voi fi mai atent la reactia cutiei de viteze .

Pentru un tester dedicat Volvo nu este nimeni pe forum disponibil? vreau neaparat sa vad ce spune electronica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara sa vad masina iti zic sa nu te bagi.....generatia aia de S80 are mari probleme recunoscute cu Geartronic...crapa pe la 200 000 km...si alea nu se repara ,se inlocuiesc...pret estimativ 6000 euro...iar la ce ai postat e clar ca masina aia nu are doar 78 000 km....cat de proasta ar fi calitatea pielii din interior la doar 78 ooo km nu arata asa..iar acum pe bune, S80 T6 nu e o masina pe care sa o tii in garaj sa faci in 9 ani doar 78000 km..deci s-a umblat la kilometraj iar asta deja spune multe despre intentia celui care o vinde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un S80 trebuie verificat asa:

-cutie

-flanse amortizor fata

-articulatie fata+spate

-electrica

Cam astea sunt bubele, in rest problemele de estetica le moștenești o data cu mașina :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot spune ca arata mai bine ca ala , nu este complet decolorat , oricum voi face poze si le voi posta aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspunsurile de pana acum , voi face un drum in care voi fi mai atent la reactia cutiei de viteze .

Pentru un tester dedicat Volvo nu este nimeni pe forum disponibil? vreau neaparat sa vad ce spune electronica.

Pentru o diagnoza "competenta" poti sa iei legatura cu DETONATOR, aici pe forum. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am dat mesaj , astept raspuns de la Detonator , multumesc de info tuturor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a ajuns la mine , pretul final a fost de 3550 euro , plus o varianta de plata atragatoare.

primele impresii fara iesire din oras decat pe dn1 spre Balotesti , masina trage bine , nu de cei 282 cai insa e ok , este cu totul altceva din ce sunt obisnuit insa imi place foarte mult senzatia de limuzina . probabil ca odata cu rezolvarea sondelor lambda care dau eroare isi va reveni complet.

alte defecte neobservate pana acum - bucsi brate inferioare fata , toate si bucsi bara stabilizatoare spate .

cutia schimba foarte lin si nu am mai simtit nici oscilatia de putere . este adevarat ca s-au sters si destule erori de catre Bogdan.

Voi reveni cu imagini si alte detalii pe parcursul transformarii in ceea ce merita sa fie aceasta masina.

Multumiri lui Bogdan - Detonator pentru sfaturi si testul facut intr-un soare ucigator pret de aproape 2 ore !

Multumesc celor ce mi-au facut alegerea mai usoara !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de limuzina.  ;)

Baga poze, fa prezentare, sa vedem si noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si multi km de acum incolo...ca vorba aia...doar ti-ai luat un VOLVO ;D

Apropo, km sunt reali sa inteleg nu? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit cod de milage manipulated dar e vorba de 7000 km diferenta,proprietarul zice ca a schimbat bordul la Primus si e posibil sa fi facut baietii ceva bizar cand l-au inlocuit.

Am gasit cod de milage si la XC90-ul de la Volvo Romania care este 2008 si care a fost la primus

Sper ca ma fost de ajutor si ne mai auzim sa rezolvam si celelalte probleme "In garaj de data asta"

Share this post


Link to post
Share on other sites

DETONATOR nu ai vre-un frate geaman prin Timisoara care are scule de diagnoza cumva din greseala? :P Ca asa nevoie de diagnoza ar avea si a mea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateva imagini , din pacate sunt pe ultima suta de metri inainte de concediu si timpul liber este foarte limitat , mai multe detalii si imagini cu problemele remediate in curand.

uzura volan si cotiera vizibila in foto , ce ma deranjeaza cel mai rau sunt crapaturile din scaunul sofer , daca pentru volan si cotiera nu imi fac mari probleme pentru ca le voi retapisa in piele crem la scaun e big buba , o sa caut unul din dezmembrari intr-o stare buna.

ciobitura din parbriz este foarte mica dar am un pret bun la parbrize si cred ca il voi schimba si nu repara.

bucsile de brate fata sunt ridicol de ieftine pentru o astfel de marca in schimb proiectorul care se fabrica numai pe original este enorm - o sa il gasesc si pe acesta la dezmembrari.

barile fata spate vor fi reparate si revopsite

sondele lambda vor fi testate si eventual inlocuite

airbagul scaun sofer nu primeste semnal , sper sa i dau de cap cu ajutorul lui Bogdan sau poate se remediaza cu tot cu scaun  ;)

consumul cred ca este irelevant , o sa fac un plin cu reumplere la pompa peste 200-300 km si mers numai in Bucuresti , atunci voi stii exact care este realitatea.

cine are ponturi cu dezmembrari , baieti seriosi sau poate colegi de aici de pe forum care se ocupa de asa ceva , astept un semn , pentru piese noi nu este necesar , am un magazin de piese auto.

multumesc

post-4523-12877881837372_thumb.jpg

post-4523-1287788183812_thumb.jpg

post-4523-1287788183878_thumb.jpg

post-4523-12877881839449_thumb.jpg

post-4523-12877881840027_thumb.jpg

post-4523-12877881840646_thumb.jpg

post-4523-12877881841246_thumb.jpg

post-4523-1287788184184_thumb.jpg

post-4523-1287788184251_thumb.jpg

post-4523-12877881843104_thumb.jpg

post-4523-12877881843719_thumb.jpg

post-4523-12877881847394_thumb.jpg

post-4523-12877881848669_thumb.jpg

post-4523-12877881849283_thumb.jpg

post-4523-1287788184996_thumb.jpg

post-4523-12877881850594_thumb.jpg

post-4523-12877881851282_thumb.jpg

post-4523-12877881852026_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

anu trecut i-am vindut la un baiat din CT un s80

tipului ii trebuia numai motorul

0728993368

nu siu daca mai are nr asta de tel

incearca poate ai noroc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine, mai putin volanul si scaunul...volanul il poti imbraca in piele naturala cusuta...am vazut ca se poate confectiona la comanda ^-^...bugetul fiind undeva intre 200-300 lei ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gabrieldima    fi bine venit printre noi, s-o stapanesti sanatos, multi km fara probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit in randul nostru.Incet incet o mai aranjezi tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now