gabrieldima

Sfaturi achizitie Volvo S80 2.8 T6 2001

33 posts in this topic

Sa-l stapanesti sanatos. Eu m-am indragostit de s80...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari!

Sa ai parte de masina!

Ai ceva de lucru pe la ea, dar ... MERITA! Un S80 chiar merita! ... parerea mea!

Si, la banii astia, ai facut treaba! ... Numai taxa de inmatriculare probabil ca era atat, daca iti aduceai de afara.

Spor la lucru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor de urari si sfaturi .

am inceput treaba la masina , bucsi brate inferioare plus pivoti , bielete anti ruliu spate , placute frana fata spate , ce nu gasesc sunt bucsile de bara stabilizatoare fata si spate , ca de obicei producatorul vinde doar barele complet echipate. din ce am vazut bucsile de la bara stabilizatoare fata sunt identice cu cele de alfa romeo 147-156 numai ca difera diametrul interior , voi comanda unele din poliuretan cu diametrul potrivit.

As avea nevoie de niste informatii pe care nu le gasesc , vreau sa schimb toate lichidele:

Ulei motor - ce specificatie , ce marca recomanda fabrica?

Ulei cutie viteze - se schimba ? la cati km si ce marca / spec

Lichid servo - aceleasi intrebari.

Distributia - ce perioada de schimb are , ani si km ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce am gasit in TecDoc pana acum , ulei motor A3 B3 Castrol 0w40 , la cutie si servo Dexron 3 cu schimb la 60.000 km sau 3 ani. corect? schimbul la cutie se face usor sau este necesar sa merg la cineva specializat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cutie este indicat nu umbli si sa schimbi uleiul, numai daca ai ceva defectiuni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce zici bre tu acolo ?

Uleiul de cutie se schimba obligatoriu la T6 chiar mai repede de 60k km, este o cutie cu probleme oricum, pe la 50k km pt românia este ok.

Chiar È™i la celelalte cutii unde in VADIS spune ca sunt fără întreÈ›inere tot trebuie schimbat uleiul la maxim 100k km, românia este tara tuturor posibilităÈ›ilor si aici nimic nu rezista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now