Sign in to follow this  
Followers 0
vitalie

Bildenberg intrunire, ce va fi cu moneda Euro

12 posts in this topic

Stimati colegi, va invit la o dezbatere. In aceste zile a avut loc intrunirea anuala a grupului. Din ‘zvonuri’ una din teme ar fi fost soarta EURO. Nimic oficial ca itotdeauna. Multi dintre noi mai mult sau mult mai mult sintem legati de moneda, fie credite sau economii.

Ce cred eu: deprecierea este  categoric benefica, devalorizarea monedei in contextul de azi, economiei europene

Toate speculatiile asta urmaresc, deprecierea.

Pana unde poate ajunge?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Multi dintre noi mai mult sau mult mai mult sintem legati de moneda, fie credite sau economii. "

Aici gresesti. TOTI suntem legati de EURO, ca importam in euro - n-am vazut facturi externe pana acuma in Ron...

Deprecierea Euro in context European in raport cu dolarul, sau deprecierea Euro in RO? Ca Io nu am inteles exact la care te referi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fata de dolar, bineinteles, probabil la final de an vom avea euro egal sau sub dolar, iar leul cred ca va fi depreciat cca 10%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Io am inteles de la niste "doctori" in economie asa:

Ca unii se nasc "cu gena" de a face afaceri. Altii NU. Gena asta e proponderent prezenta la americani. Asa ca lasa UE sa se extinda, plateste 2-3 guverne corupte (Romania, Bulgaria, Grecia...etc.) sa intre in faliment si da-le bani imprumut.

Astia din UE s-au obligat ca "prostii" sa-ti dea bani sa ajungi la nivelul lor cand ai aderat. Tu bagi 2-3 Multinationale, ai mana de lucru ieftin si iti si platesc datoria, dobanda si le scade si puterea economica (exprimata prin moneda unica).

Sau pe scurt.... Eu vand roti de motociclete in Deva. Nu le fabric in Deva ca e scump. "Astia e smecheri aici!". Le fac intr-o comuna uitata de lume unde m-am inteles cu primarul sa-mi gaseasca 10 ciupalaci sa le faca. Asta le-a promis ca le da de lucru si o sa traiasca mai bine. Eu am rotile ieftin, pe care le vand in Deva  ;)

Deva aici e SUA si comuna e "Romania"......

Daca Io am inteles corect ce mi-au spus "doctorii", inseamna ca Dolarul va continua sa se intareasca in fata Euro, pana cand UE se va destabiliza (pleaca fiecare acasa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

euro se va deprecia fata de dolar. asta e clar. cit de mult nu se prea stie...

p-aci , pe la mine, lumea a cam inceput sa cumpere franci elvetieni...

leul sa va deprecia destul de rau fata de orice alta valuta "forte", ca banca nationala nu rezista in fata atacurilor mai mult de 6-12 luni (si cred ca sint optimist).

io nu cred ca nemtii si francezii vor mai cotiza mult timp la euro. le sare si lor lumea-n cap.

si mai e si amenintarea chinezeasca...

daca europa nu inventeaza un plan B , sau un plan C, cred ca ne vor lasa pe mina rusilor. din nou !

pregatiti-va copiii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

au plan b, 440 mlrd fond de urgenta pentru zona euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa mai Iuli ca face si europeanu exact cum a facut americanu, apasa doua taste si mai ies neste iepuroi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Zeitgeist addendum" completind  Bilderberg Group si putem sa ne dam raspunsuri multe...Ne-am cam "vindut" apropae pe nimic in 99 ,parca era negocierea pt aderare  in UE...sintem muste acum...Sa fim optimisti si sa facem haz de necaz 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai este doar o È™ansa, închidem graniÈ›ele È™i naÈ›ionalizare tata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai este doar o È™ansa, închidem graniÈ›ele È™i naÈ›ionalizare tata .

si coreea de nord scrie pe noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre hai ca eu sunt tanar, dar voi astia mai batranii chiar nu stiti nimic de nationalizare ? Nu va suna cunoscut termenul ? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0