Guest budulan

DECUPLATI BATERIA CAND LUCRATI LA INSTALATIA ELECTRICA!!!!!

30 posts in this topic

astazi schimb bateria. si ca sa fiu sigur ca nu-mi apar erori si ca am inteles eu bine. pun cheia in contact scot borna - urmata de +, pun bateria, mut contactul pe pos II si pun borna - urmata de +. e ok?

Ultima borna pusa trebuie sa fie borna minus (-)!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. perfect. multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand aveam alternatorul defect scoteam borna "-" prima si o lasam asa pana adoua zi, plusul fiind conectat,

cheia in buzunar, nu s-a intamplat nimic si am facut treaba asta de zeci de ori fara nicio problema; de multe

ori am scos si plusul ca sa iau bateria la incarcat in casa si nu are nici urma de erori; cand puneam bateria

in masina plusul il conectam primul si apoi minusul, fara sa pun cheia in pozitiile enumerate mai sus ... ce sa

insemne treaba asta? cumva ca masina mea e mai desteapta? nu cred ...doar atat pot spune : am avut mare

grija sa nu fac un scurt, in rest am procedat cum am scris -la desfacut intai "-" si apoi "+" la pus inapoi invers.

Share this post


Link to post
Share on other sites
fara sa pun cheia in pozitiile enumerate mai sus

Nici eu nu am pus cheia in pozitia I sau II cand am conectat bornele la baterie si niciodata nu am avut vre-o eroare sau surpriza neplacuta!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi schimb bateria. si ca sa fiu sigur ca nu-mi apar erori si ca am inteles eu bine. pun cheia in contact scot borna - urmata de +, pun bateria, mut contactul pe pos II si pun borna - urmata de +. e ok?

Eu am schimbat bateria la Caranda pe Kiseleff. Mi-au alimentat in paralel masina cu alta baterie, cat timp au montat ce am cumparat, asa ca nu a mai fost nevoie de punerea cheii pe pozitia II. Tipul mi-a spus ca asa face cu toate masinile, pentru ca sunt pline de electronica si nu vrea sa riste nimic ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now