Sign in to follow this  
Followers 0
wsts

ramane infranata

11 posts in this topic

salutare...am luat o masina de la cineva de pe forum saptamana trecuta....masina e ok din toate punctele de vedere....problema ar fi ca de ieri imi ramane infranata pe spate...ce ar putea fi..masina are cutie automata.....

nu mereu face....doar cate o data...sa fie de la frana de mana sau de la etrieri?ma gandeam la pistonasele care imping placutele sa nu cumva sa se fi gripat.....

simptomele ar fi  ca nu mai pleaca de pe loc ca inainte....pleaca foarte incet si cateodata chiar deloc.....in viteza a doua smuceste...si daca o calc o simt ca nu are forta..parca o tine ceva ....dupa care isi revine dar pana calc din nou pedala de frana.....

daca a mai trecut cineva prin asta sa imi zica si mie o rezolvare......multumesc frumos!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce spui tu ar cam fi pistonasele. Asa cum crezi si tu pot ramane blocate. Ai frinat mai tare inainte de aceste simptome? Ar trebui dat jos si curatat. Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu exagerat.....am franat normal...oricum o s-o duc cred ca saptamana asta la un service....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sabotii de la frana de mana au ferodo-ul dezlipit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O problema standard la S60/V70/S80 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu numai la Volvo.Se mai intampla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine facea numai cand dadeam in spate, pana a facut o data poc si facea si cand mergeam in fata, evident am lasat masina unde era(adica in curte), am fugit repede la magazin si am luat un set de saboti (120 RON) si am rezolvat problema.

Se schimba asa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

problema e ca nu face mereu...azi spre exemplu a mers normal...zici ca nu avea nimic....oricum o s-o duc la service sa desfaca totul pe acolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu numai la Volvo.Se mai intampla.

Păi noi aici vorbim de volvo.  ;)

Iar fraza mea nu făcea referire la saboÅ£ii de la frâna de mână, ci la problemele standard la S60/V70 ,care ,vezi dumneata(vezi topicuri cu bord care face ca pomu` de crăciun),nu-i una singură. Ca să putem zice ,Ghinion !

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi bogdane.....f tare topicul cu schimbatul sabotilor si bine detaliat....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0