Sign in to follow this  
Followers 0
Petre 05-KWF

Consum 440 1.6 benzina+GPL

6 posts in this topic

Salutare la toata lumea.

Am si eu o nedumerire legata de consumul masinii mele.Apelez la voi pentru niste sfaturi.Am un 440 af:94,1.6,cod motor:B16F.Masina are instalatie GPL originala.Din cate am inteles eu,a fost o serie fabricata pentru Olanda.Ideea este ca,mi se pare un consum cam mare 14 % in oras(GPL).Drept ii ca te mai ard si astia de la pompa cu presiunea gazului(din cate am auzit),dar totusi nu consuma asa de mult ca pana acum.In afara consuma 10 %.Am fost la firmele care se ocupa cu instalatii GPL,si mi-au zis ca instalatia care o am nu se poate curata,si ca nu ai ce sa-i faci.Intrebarea mea este daca aveti sau ati avut careva dintre voi 440 ca al meu,sau un sfat poate ati intalnit cazuri asemanatoare.

Multumesc mult,si sa aveti drumuri bune.

Petre / Deva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca mai gasesti pe cineva cu GPL original, din cate stiu numai in Olanda a fost optiunea asta cu GPL si nici in Vadis nu spune nimic de ele (cel putin, nu spune fara seria de sasiu).

Daca te pricepi cu engleza... cel mai bine cu olandeza, fa un subiect pe forumurile din Olanda. Sunt destul de treaba olandezii, te ajuta daca "scrii frumos".

Posibil sa mai gasesti informatii de la posesorii celorlalte serii contemporane: seria 800/900 care au GPL din fabrica.

Multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult pentru raspun.O sa incerc pe forumurile din Olanda sa vedem daca iasa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, al meu este model cu gpl din fabrica. nu prea ai ce sa-i faci......... eu am scos de tot instalatia de pe masina, nu prea am incredere in gaz  :P, iti freaca motorul, tre sa schimbi uleiul mai des...... etc............ mergi pe benzina, a mea are 330 de mii in bord si consuma doar 10% in oras  ;) ......... parerea mea e ca pe gaz risti sa ai parte de alte minuni :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sergiu,cat iti consuma GPL inainte de a anula instalatia? Pe benzina si mie imi ia tot 10 in oras.Are 305 mii in bord.Suntem aproape unul de altul. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0