Sign in to follow this  
Followers 0
claudios60

pompa vid tampoane motor

12 posts in this topic

Buna cum zice mai sus nu stiu sigur daca functioneaza pompa de vid.am scos furtunelele si cred ca face vid numai pe o gaura.treebuie sa faca vid pe amandoua.?simtomele motorului cand il opresc parca e tractor,si are un sunet metalic. Am verificat furtunele dar la cel din spate nu am ajuns.imi puteti zice cum sa le verfic mai bine?cam cat costa o pompa de vid.tampoanele nu au pierderi de ulei.cel putin cel din fata.un salut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tampoanele se intaresc doar cand masina este in sarcina, deci dupa 2500-3000rpm, cand este la ralanti ele trebuie sa fie moi deci fara vacum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si atunci cand opresc motorul vibreaza foarte tare. Sa fie duse tampoanele?.cel de sus care vine prins la bara este nou.nu ar trebui sa fie tari cand opresc motorul ca sa nu vibreza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal sa vibreze cand opresti motorul, problema a fost rezolvata dupa 2005 odata cu noile motoare cu shut off valve.

Problema este daca se simte din masina cum vibreaza motorul, in mod normal nu trebuie sa se simta ca merge motorul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tampoanele se intaresc doar cand masina este in sarcina, deci dupa 2500-3000rpm, cand este la ralanti ele trebuie sa fie moi deci fara vacum .

GRESIT!, citeste in VADIS.

Tampoanele de la motor sunt moi atunci cand merge vacumul. Electrovalva e langa filtrul de aer si se inchide exact la 1500 rpm (dupa VADIS).

Daca la oprire se simte ca un tractor ineamna ca fie e dusa membrana la unul sau ambele tampoane, fie sunt pierderi de vacum pe la imbinari. Tampoanele se verifica montand un furtun in locul celui original si tragand cu gura (ca la carburatorul de dacie ;D).Daca tine vacumul tamponul e ok, daca nu , nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Kadudu!!

Dupa 1500 rpm se taie vacumul de la tampoane

Nea Bogdane am uitat bre sa-ti spun ieri ca le pot monitoriza si pastea cu Vida si cand turezi pe loc se inchide valva

Share this post


Link to post
Share on other sites

kadudu si daca am tampoanele bune si nici scapari la imbinari nu am si tot zguduie la oprire ce mai este ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia ca mi-am făcut de lucru È™i mâine ;D

Am observat eu ca nu mai trage asa de tare vacum cand e turata dar am zis ca am "impresii" :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ma nea Tizule mai intri si tu pe forum mai afli ceva nou! :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tizule sa moara gimi ca nu e de la mine, e de la dizal (D5) ca da cu mult fum :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai daca va plac...tractorasele  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu-mi mai plac de când am descoperit Volvo, dar asta e alta discuție ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0