Roberto

Demontare ornament ceasuri bord

3 posts in this topic

Era duminica si....ma cam plictiseam, asa ca ma uitam prin masina sa vad cam ce ar mai putea face zgomot, iar in aventura mea de a incerca sa insonorizez la maxim masina cu tot cu suspenia asta sport care e PIA nu duc lipsa de idei.

Am vazut ca plasticul, ornamentul ce e in bord, la ceasuri, asa ca am zis sa vad ce e dupa el si daca face zgomot.

1- Avem nevoie de un torx de 25

2- Banda izolanta ca in topicul asta http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,9542.0.html

3- Roberto's special tool

10314IMG_1360.JPG

In primul rand se trage volanul maxim in jos si maxim inspre scaun apoi se blocheaza cu maneta de sub el.

Se desfac cele 2 suburi torx din interior-sus in bord

IMG_1788.jpg

Incepand de la baza volanlui folosind unealta speciala trageti inspre scaun ( inspre voi ) pana iese din clipsuri putin, apoi de sus la buza bordului trageti iarasi inspre voi apsand usor in jos pana ce incepe sa iasa liber ornamentul. Daca este nevoie folositi unealta speciala si pe margini.

Ornametul are 3 clips-uri doar, 2 la baza volanlui si unul sus in mijloc la buza bordului ( vezi poza ).

IMG_1782.jpg

IMG_1783.jpg - stanga dreapta 2 clips-uri

care intra aici IMG_1784.jpg

Un clips sus IMG_1787.jpg

care intra aici IMG_1791.jpg

Ok, astia de la Volvo au pus cica ceva insonorizant dar e e mai mult anti -sobolani cred decat anti greieri, e o carpa cu lipici, asa ca trecem noi la insonorizat profi... ;D

IMG_1785.jpg

IMG_1786.jpg

Am pus banda insonorizanta pe zonele de contact

DemontareCapacBord?authkey=Gv1sRgCOSO25et-PeavAE#5487946293222153618

IMG_1787.jpg

IMG_1788.jpg

IMG_1789.jpg

Gata, silence.....i kill you !

(cine nu stie de fraza de mai sus sa intre aici http://www.youtube.com/watch?v=1uwOL4rB-go )

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haidi bre "te teroriza soaricili" :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haidi bre "te teroriza soaricili" :smile:

De fapt e doar unul de cand am dat intr-o groapa pe la 80 de am crezut ca imi pica bordul in brate.

Asa ca le iau pe rand si le si insonorizez ! Pana acum nu l-am gasit pe ala enervant, credca e de la tubulatura de climatizare, ca si la Golf 4  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now