lik1999

Proiectoare S/V 40 1996-2000

16 posts in this topic

Salutare.Cu ceva timp in urma mi am pus proiectoare si m am gandit ca ar fi bine sa pun aici,poate mai vrea cineva.

Deci pentru treaba asta aveti nevoie de :

-proiectoare

-releu

-buton

-puteti folosi cablu care este deja "tras" / puteti pune voi altul,eu am preferat metoda 2

Dupa ce ati montat proiectoarele urmeaza legaturile pentru releu :

-plusul permanent/prin contact se conecteaza la pinul 30

-comanda se conecteaza la pinul 85

-consumatorul se conecteaza la pinul 87

-86 se conecteaza la masa

Acum depinde cum dorestie fiecare sa le aprinda.Aveti de ales intre : 1.bloc de lumini cu buton pentru proiectoare 2 un buton simplu ;D Eu am ales varianta 2.

Pentru a desface blocul de lumini aveti nevoie de o surubelnita inn "+ " ,iar in partea de jos gasiti 2 suruburi.Dupa ce terminati cu suruburile se trage usor de bloc afara,pentru ca trebuie sa iasa cu tot cu chestia aia de la aer(cel putin asa i la mine).La varianta aleasa de mine,adica buton  a trebuit sa trag un fir cu "curent".Ceea ce s a si intamplat,luand curent de la firul albastru.

Sper ca nu am uitat ceva.

Spor la "proiectat"  ;D

post-1795-12877882608395_thumb.jpg

post-1795-12877882616413_thumb.jpg

post-1795-12877882622154_thumb.jpg

post-1795-1287788262829_thumb.jpg

post-1795-12877882633816_thumb.jpg

post-1795-12877882639625_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca bine inteleg, te-ai ajutat de firele din bloc pt ceata spate? am vazut ca ai tras buton separat, dar de ce asa?Nu se aprind si cele de pe spate??

Ca sa inteleaga toata lumea de ce intreb, am sa va explic cum am facut eu la alta masina.

Avea cabluri trase. A trebuit sa schimb butonul din bord , sa pun releu si siguranta in cutia de la motor in acest caz particular, si atat...

  Cum si volvo este de genul plug&play, banuiesc ca din moment ce are firele trase, ar trebui schimbat doar butonul de la becurile de ceata(posibil tot blocul, n-am vazut unul si cu proiectoare fata sa-mi dau seama cum e inauntru), pus un releu undeva in cutia cu sigurante, o siguranta , mufat, si gata...

  Am sa revin cu informatii. merg jos la masina sa vad unde ar venii releul si siguranta pt proiectoarele fata.. Oricum multumim de tips!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo este plug&play, dar cu drivere, care se cumpara de la reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ii varianta mai scumpa

nici eu nu aveam proiectoare la v40 phase 2

le -am montat; dupa lunge cautari proiector +soclu

dar trebuie normal bloc lumini releu soft

eu lam rezolvat cu un releu comanda de la pozitie +intrerupator ascuns n-am vrut sa gauresc bordul

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar trebuie normal bloc lumini releu soft

Soft trebuie probabil pentru alea dupa 2000 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ii din 2001

trebuie sa stie ecu de halogene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai aia i.Atata imi mai trebuia,sa mi zica caa vrea soft :smile:

Mai "prost"asa cum ii el ,eu is multumit ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o problema daca poate sa-mi spuna cineva.Am buton pe bord cu 2 pozitii: apas in jos se aprinde ceata spate si indicatorul de ceata in bord, iar cand apas in sus se aprind proiectoarele dar nu mi se aprinde niciun indicator in bord ( de regula stiu ca exista indicator si pt. proiectoare).Exista vreun indicator in bord, iar daca da in ce parte este pozitionat (cum privesti bordul de la volan) si ce culoarea are.Am dat bordul jos si m-am uitat la becuri dar nu parea niciunul ars.

Are cineva idee daca se poate schimba separat geamul din fata proiectoarelor daca acestea sunt sparte sau se schimba cu totul?

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o problema daca poate sa-mi spuna cineva.Am buton pe bord cu 2 pozitii: apas in jos se aprinde ceata spate si indicatorul de ceata in bord, iar cand apas in sus se aprind proiectoarele dar nu mi se aprinde niciun indicator in bord ( de regula stiu ca exista indicator si pt. proiectoare).Exista vreun indicator in bord, iar daca da in ce parte este pozitionat (cum privesti bordul de la volan) si ce culoarea are.Am dat bordul jos si m-am uitat la becuri dar nu parea niciunul ars.

Langa becul din bord pt ceata(culoare rosie) ai bec pt proiectoare (culoare verde).E primul bec din partea stanga cum te uiti in bord(inaintea cetii).

Proiector cu totul 99%

Edited by mihaiulian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Langa becul din bord pt ceata(culoare rosie) ai bec pt proiectoare (culoare verde).E primul bec din partea stanga cum te uiti in bord(inaintea cetii).

Proiector cu totul 99%

Merci de raspuns.Trebuie sa dau iar bordul jos sa verific becul mai bine deoarece cred ca-i ars.

Cu proiectorul cam nasol, dar asta e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bacy: e in jur de 190-200RON proiectorul nou, nu e un capat de tara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bacy: e in jur de 190-200RON proiectorul nou, nu e un capat de tara...

Merci mult pentru informatie MC. Nu stiu unde auzisem ca sunt vreo 200euro ambele si ma cam speriasem.:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bacy depinde cat folosesti aceste proiectoare.Pentru ca eu le am montat ,dar nu le mai folosesc:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bacy depinde cat folosesti aceste proiectoare.Pentru ca eu le am montat ,dar nu le mai folosesc:rolleyes:

Pai nici eu nu prea le folosesc, dar am o gaurica in cel de pe partea soferului si cand merg la spalatorie cam intra apa in el:D si vreau sa o rezolv cumva dar nu stiu cum.Ma gandisem sa-i pun silicon dar se incinge si mi-e sa nu ia foc.

Apropo de indicatoare bord. M-am uitat gresit:) .Cel de la ceata de pe spate nu se aprinde in bord. Am inteles bine: primul din stanga e cel de la proiectoare, iar urmatorul este cel de ceata spate?

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Apropo de indicatoare bord. M-am uitat gresit:) .Cel de la ceata de pe spate nu se aprinde in bord. Am inteles bine: primul din stanga e cel de la proiectoare, iar urmatorul este cel de ceata spate?

Exact;)

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now