iulirx

solutie AUDIO ultra extra high performance pentru apartament

36 posts in this topic

m-ar interesa asa ceva.

putere , undeva pina in 50w-100w, calitate audio MAXIMA. poate nu chiar maxima, ci mai SUS !

configuratia NU conteaza. daca se poate sa fie wireless, dar numai daca nu afecteaza in nici un fel calitatea sunetului.

ma ntereseaza FIDELITATEA, nu puterea.

unde e acest sistem si cit costa ? s-ar putea sa trebuiasca preamp+egalizator+amp+ monitoare audio+cititor cd, dvd, etc.

daca nu exista ,unde se poate comanda ?

ps. poate fi 2x sau 7x, sau oricum, numai sa fie peste ce e cel mai bun. ascult muzica, nu ma intereseaza jocuri sau conectica, cea mai buna sa fie ! poate sa fie si pe lampi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este bugetul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai zi odata mai simplu ce vrei

de la player la boxe?

tot sistemul?

100 w in apartament?

vrei sa dai zugraveala jos?

de acord ca tre sa asculti la 10% din puterea amplificatorului

vrei sistemul cu putere sau cu amplificator?

sroboscop de 3000w i-ti dau eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

sub 10000 euro. cu conditia sa fie cel mai bun. mai bun decit ORICE exista la momentul actual.

nicule, nu dau discoteca..., vreau sa stau cu iubita mea nevasta, singur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de boxe nu stiu ce zic, par foarte bune..., in rest , da, e bine.

mai sus se poate ? mai ales la raport semnal zgomot. stiu ca sint exagerat.

vreau sa aud un fluture linga o autostrada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate si mult mai sus, dar parerea mea e ca mai sus de 5-6000 de euro pentru un sistem  de sonorizare nu are rost sa dai, diferentele de calitatea sunetului nu mai sunt sesizabile si platesti pentru prostioare de marketing, gen carcase placate pe interior cu cupru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate si mult mai sus, dar parerea mea e ca mai sus de 5-6000 de euro pentru un sistem  de sonorizare nu are rost sa dai, diferentele de calitatea sunetului nu mai sunt sesizabile si platesti pentru prostioare de marketing, gen carcase placate pe interior cu cupru.

lasa-ma pe mine sa decid, te rog.

deci, mult mai sus ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vizitat cam tot ce se poate vizita pe internet. nu sint multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cele mai tari puteri sint de la marshal dalea pe lampi

difuri bune sint pe la jbl

cd player habar nu am

dar tu vrei stereo -ceea ce este pt muzica- sau 5.1 sau 7.1 pt filme jocuri si altele de genul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sub 10000 euro. cu conditia sa fie cel mai bun. mai bun decit ORICE exista la momentul actual.

Mai bun decat ORICE este un inginer de sunet. Dupa ce iti cumperi sistemul audio (care o fi el) imi trimiti piesa ta favorita, dimensiunile difuzoarelor si dimensiunile camerei si ti-o trimit inapoi prelucrata. O sa fi uimit de diferenta....

 Dar revin,

  Ai nevoie de Compressor Limiter dupa mp3 player. E obligatoriu. Iti recomand S-com Plus 700-800Ron. Raport calitate-pret bun, mufe aurite. Amplificator Behringer (http://www.behringer.com/EN/Products/EPQ304.aspx). Difuzoarele iti recomand sa le amplasezi optim. In partea de sus a camerei "inaltele", mediile la 1,5m de pardoseala si joasele in centrul difuzoarelor din fata, pe pardoseala. Joasele neaparat cu Bass-Reflex, nu direct. Deci difuzoare diferite pentru fiecare frecvente, daca vrei sa asculti muzica clasica sau sunete din natura (Isao Tomita,Anugama sau Celtica)

TOATE CABLURILE si CONECTICA sa fie aurite. Cred ca te incadrezi in 4.000E. Mai mult nu merita sa investesti pentru ca NU AI CUM sa simti diferenta in apartament. Si melodii 5.1 nu prea sunt pe piata. Deci 5.1, 7.1....n.1 sunt simulate virtual.

Daca vrei sa asculti din calculator atunci e si mai simplu. O placa de sunet buna (1000lei), amplif pe lampi si 4 dif inalte, 4 medii si unul de joase. Tot ce tine de redarea optima a sunetului (soft) iti trimit eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Asta+asta+ cd-playerul precedent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa ascult si de pe calculator, insa asta NU CONTEAZA. am inteles ca imi trebuie un inginer de sunet. ok. de unde il iau ?

fac tot ce trebuie sa iasa cum vreau eu. in principiu, vreau sa cumpar si un pickup. poate reusesc sa-mi satisfac o placere de mult asteptata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca va intereseaza ceva profesional si nu neaparat home cinema va pot da multe informatii despre boxe si amplificatoare de foarte mare calitate...chesti ce se folosesc pentru studiousi (firme foarte bune ma refer). fratele meu are studio in spania si imi poate spune el ce e cel mai tare la ora actuala si sa fie bune pentru camera si daca ziceti de aproape 10000euro.....cu bani aia se pot face minuni.

eu ce va recomand e sa va luati ceva sistem de vreo 1-2-3 mi de W si la calitate foarte mare si nu o sa va para rau. daca e tare poate sa mearga si incet, dar daca e mai slabut nu face fata la putere mare si daca e numa de cateva sute de W cand il dati tare s-ar putea sa nu faca fata asa bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa ascult si de pe calculator, insa asta NU CONTEAZA. am inteles ca imi trebuie un inginer de sunet. ok. de unde il iau ?

fac tot ce trebuie sa iasa cum vreau eu. in principiu, vreau sa cumpar si un pickup. poate reusesc sa-mi satisfac o placere de mult asteptata...

Acuma la modul serios Iulirx. Mie imi este egal ca cheltuiesti 10.000E sau 1E pe sistemul audio. Cand treci prin Deva si te intalnesti cu Ferarru va invit la mine sa-ti arat cum suna un sistem audio de 370ROn. Pana nu vezi si auzi nu crezi. 75W reali si eu ascult muzica ambientala.(pasari, broaste, ploaie si fulgere). Daca nu iti lasa impresia ca esti in mijlocul padurii io ma auto-denunt ca sunt prostanac.

Asadar, cauta un inginer de sunet de productie. Adica, nu din ala de aseaza boxele si mixerul pe la concerte. Unul din ala care face spoturi publicitare, prelucreaza muzica si asculta folk si Jean M Jarre. No, asta stie ce vrea urechea ta si ce sa-ti recomande.

Deci, revin.

1. Playerul trebuie sa stie sa redea orice format audio. Obligatoriu si FLAC.

2.Compresorul/Limitatorul iti satureaza sunetul si ii da profunzime pana la un nivel maxim inainte de distorsiuni.

3. Egalizator grafic daca urechea ta vrea fluturii sa bata mai tare din aripi. Se monteaza inainte de compresor.

4. Amplificator HI/FI de preferat pe lampi. Asta are forma de unda dreptunghiulara si nu distorsioneaza sunetele sub 60HZ sau peste 15.000HZ.

5. Difuzoare separate pentru Inalte, medii si joase. Doar unul de joase e suficent, cu bass-reflex. Daca are 40-50W e buun, ca peste e deja vibrator in casa si motiv de cearta cu vecinii.

6. Conectica aurita si ecranata. Cele mai scumpe cabluri, aici nu trebuie sa faci rabat.

7. Daca dupa juma` de ora cu paharul de Wiskey in mana, tolanit pe fotoliu si cu muzica favorita in fundal adormi, SISTEMUL E BUN!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma descurc. imi place ideea lui. trec pe la tine !

nu neaparat trebuie sa cheltui multi bani , trebuie sa-i cheltui inteligent. (nasol e ca nu prea sint inteligent)

da, lampi, asta e solutia. cred ca un raport semnal zgomot optim cu lampi se poate obtine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Aline eu aveam o banuiala ca tu nu ai toti neuronii acasa, acum sunt 100% convins :smile:

Eu am ascultat un Beolab 4000 si se auzea exceptional, numai 35W dar sunt toti acolo .

Nu merita sa investesti multi bani in scule pt casa, pt o auditie excelenta trebuie sa ai casa conceputa pt scule, draperii grele, tapet de un anume fel, am un client care are un astfel de sistem performant, ceva peste 100k E si mi-a vorbit 2h despre cum a construit el casa ca sa iasa sufrageria de forma care trebuia si cat  a cautat draperii de 180g/m2 si tapet din matase nu stiu de care, am obosit ascultand .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, pai no...mai suntem din astia cu "fluturasi"  ;D Si inca nu am discutat despre casti!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, muzica exista ca sa fie ascultata. Cand bagi 100 de mii de euroi, deja e obsesie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici eu nu sint mai sanatos !

vad io cum se va auzi....e multa vreme de cind ploia ne-ndragit, din prima seara , chiar in parc, ne-a daruit.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu eram megapasionat de muzica pe la 18 ani, mergea bine in perioada aia cu PCurile si primii 5000$ castigati i-am bagat in muzica pt masina, asta era prin 99 si masina era un Golf 1 .

Dupa un timp am inceput sa nu mai aud bine, s-a dezlipit si un lonjeron spate si am zis stop joc, ca sa nu se sparga luneta si geamurile laterale spate am scos inima de la cheder si cand mergea muzica dansau geamurile, evident apa in masina dupa fiecare ploaie dar am salvat o luneta, prima s-a crapat dupa prima luna .

Ceeeee vremurrriiiii.

Acum ma deranjaza si vrabiutza, nu mai vb de catzeaua lu` vecinu, aia imi vine sa o impusc ;D

Linisteeeeeeeee.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now