Guest dintero

Va rog lasati acceleratia in pace!

23 posts in this topic

Va salut si asa cum spune si numele lasati acceleratia in pace. Scriu aceste randuri gandindu-ma ca m-am saturat de vazut accidente la tv dar mai ales pe viu. Ceea ce fac poate ca s-a mai facut si se va mai face dar poate reusesc sa conving macar o persoana sa o lase mai moale si tot este un castig. Nu vreau sa intru intr-o zi pe forum si in loc de reclame sa gasesc vreun banner negru in care sa scrie mai stiu eu ce despre un membru sau coleg de pe aici. In concluzie poate ca toti avem cate putin din Schumacher in noi cand suntem la volan dar acea parte haideti sa ne-o masuram oriunde altundeva inafara de sosele si sa intelegem ca pe unde mai sunt pietoni, incepatori, etc chiar nu conteaza " ce ai sub capota " si nici cat de bine sti sa exploatezi limtele incorporate!

Sper sa nu va fi plictisit dar eu m-am saturat de morti, raniti si prieteni ori familie pierduti din prea mult entuziasm sau prostie.

Accelerati puternic gandul la cei dragi si foarte cumpatat pedala de acceleratie.

Drum Bun !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim mult, cred ca sunt primele indemnuri de genul asta fara vreun eveniment anume pe care le intalnesc pe acest forum, si mai avem putin si facem anul de cand suntem online :)

Ai un + de la mine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci pentru + si sper ca postul sa aiba ecou...ideea mi-a venit in momentul in care m-am apucat sa imi caut o masina care sa fie cat mai sigura desi nu m-am lovit de evenimente neplacute in speta accidente...am invatat ce fac aproape toate sistemele de siguranta incorporate in vehicule si nu intamplator m-am oprit la volvo, insa m-am convins ca "nu trebuie sa alergi cu viteza mai mare decat poate zbura ingerul tau pazitor" ca sa citez un membru de pe un alt forum auto, pentru ca in acel moment in care impactul preia controlul sunt sanse foarte mici sa mai scapi iar asta e clar din cate am tot vazut pe la tv ori pe strazi "live"...concluzia a fost insa una singura...cel mai bun sistem de siguranta ever ramane acceleratia lasata in pace. restul sunt povesti... drumuri bune, netede si fara evenimente neplacute va urez!

La buna vedere !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari, intr-o stare generala de bine, am avut timp nu doar sa "citesc" randurile tale, mai ales ca in ultime saptamani...sunt mai radid decat ingerasul :), scopul ti l-ai atins, si macar o persoana va incerca cateva zile macar sa o lase mai moale. 10X.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un indemn de care fiecare conducator auto trebuie sa tina cont, indiferent ce marca de masina conduce. Totusi, VOLVO iti da o anumita siguranta, desigur care nu trebuie dusa la extrem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici eu nu prea inteleg de ce trebuie sa alergi cu 160-170 mai ales ca pe drumurile noastre e tot timpul ceva de evitat. puterea e buna pentru demaraj si depasiri. daca sunt impatimiti ai vitezei se pot inscrie la diferite concursuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu m-am gandit vreo data ca osa ajung sa spun ca vorbele cuiva despre a o lasa mai moale o sa ma afecteze. credeat ca eu sunt cel care imi fauresc norocul la volanul masinii dar in vara asta am avut parte de o situatie in care am ramas mut de uimir si am zis ca totusi e cineva care ne pazeste pe cei ce macar cat de cat se gandesc la faptul ca nu usnt singuri la volan. era s-o patesc rau de tot la o viteza de cca 200 la ora. cineva m-a pazit asa ca dau ascultare cuvintelor lui dintero si va indemn la mai mult pe cei ce au de facut si drumui lungi la volanele masinilor lor. indemnul meu este ca daca va simtiti si obositi nu numai stresati de faptul ca nu ajungeti la timp atunci mai bine trageti pe dreapta, da-ti un telefon ca intarziati si mai tragewti un pui de somn inainte de a pleca in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu si eu, in ciuda faptului ca in poza mea de pe forum apare acul de la vitezometru la 220 km/h. Sa nu ne punem in pericol inutil viata. Toti soferii ajung relativ repede sa stie cat de bine le accelereaza masina si cam cum sa se aventureze cu ea, insa ultimul lucru pe care il inveti e cat de repede franeaza masina. Putini dintre noi stiu cat de greu opresti o masina la 200 km/h iar pentru drumurile noastre e mult si 120.

Pentru a nu parea ipocrit mentionez ca poza a fost facuta de sotia mea in timp ce eram in Italia pe AUTOSTRADA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca daca tipul avea centura scapa cu viata! cusca nu prea e deformata. ce s-a intamplat de fapt? cred ca masina s-a lovit de un copac. pe marginea soselelor nu ar trebui sa existe arbori asa grosi,eventual o liziera deasa care sa aiba rolul unui gard viu. daca intri cu masina intr-un gard viu, sigur nu patesti nimic.

ps. masina cred ca era un opel astra caravan

ps. asta nu scuza soferul pt viteza de 170

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ziar se scrie ca a avut 200km/h si a pierdut controlul volanului intr-o curba. A dat intr-un copac, motorul a ramas acolo, masina a ricosat in alt copac iar el a zburat la 100m de masina. Ceea ce ma intriga cel mai mult e ca la comentariile de pe forumul ziarului majoritatea ii tin partea....Nu cred ca exista scuze pt. viteza asta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si ca o continuare la ce se spune in postul de mai sus nu cred sa existe ceva ..airbag, centura...etc sa te mai salveze la 170km/h...decelerarea la impact e putin probabil, sa reusesti a suporta...pacat !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

am citit undeva ca omul rezista pana la 25g. oricum! noi nu avem sosele pe care sa mergi in siguranta cu asemenea viteze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu toate ca T5-ul are o ditamai herghelie promit ca nu voi scoate la pascut nici macar jumatate! :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu recomand viteza. Am avut parte de maximum de andrenalina cu s60-ul. Am vrut sa vad si eu ce poate. Eram pe autostrada, la drum drept. Am apasat pedala la maxim in viteza a 5-a. Am tresarit doar cand m-am uitat pe cadranul vitezometrului... indica 230 km/h. Ulterior m-am gandit la consecinte. Nu va sfatuiesc sa faceti la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici eu, nu sunt de acord cu viteza,chiar daca am poze, pe site cu 210km/h,facute pe autostrada in croatia.in nemernicia mea vroiam sa vad cat merge maxim s40-ul;oameni buni exista "betia vitezei",deja la peste 200 simti o euforie pe care doar drogurile ti-o poate da,pe moment, cand vezi acul "pe partea dreapta a ceasului nu te mai gandesti la nimic, doar la viteza si mai mare.apoi cand vezi un accident mortal din cauza vitezei(chiar dupa 2-3 saptamani)ti se inmoaie picioarele,gandindu-te ca ti se putea intampla tie(explozie la o roata,pata de ulei pe carosabil,animale,apropo de vulpea din bmw si atatea altele).In concluzie, viteza, mai devreme sau mai tarziu te va duce la cimitir,dar pt tine asta nu este nimic, mori pe loc, insa pt cei pe care ii lasi in urma  copii,nevasta,parinti,frati, viata nu va mai fi niciodata ce-a fost,si asta dintr-o nebunie de cateva secunde in care tu te crezi 'regele soselelor'.Dumnezeu sa ne dea minte sa nu calcam pedala mai mult decat trebuie,si in acele secunde cand 'cel cu coada' te indeamna de la spate sa calci pedala si mai tare,ratiunea sa fie deasupra noastra,si sa ne putem aminti ce au patit altii,sa ne amintim accidentele mortale pe care le-am vazut pe sosele sau la tv, si mai ales la imaginile cu familiile distruse alaturi de un sicriu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si totusi! viteza inseamna libertatea sufletului! cel putin pentru unii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Viteza,

    Intr-adevar viteza nu e buna, eu fac drumul Bucuresti- Braila odata pe luna viteza de croaziera este de 160 km/h doar in localitati merg cu 95 km/h si fac cam 1.45- 1.50 h.  Am mers ultima oara cu 120 km/h si 70 in localitate si timpul a fost de 2.3 h.  Avantajele au fost: 1. nu a mai stat sotia mea cu tensiune ridicata pe drum:))

                                        2. am avut o oarecare siguranta in caz ca se intampla ceva

                                        3. am putut admira peisajul:))

    Referitor la accidente am vazut timp pe 4 ani pe drumul Bucuresti- Rm. Valcea- Sibiu de ordinul sutelor si nu exagerez cine cunoaste zona poate confirma ce spun. Faceam saptamanal acest drum cand eram in facultate si am constatat ca majoritatea accidentelor aveau 3 cauze:  1. tirurile in care soferii nu patesc nimik si nu se adapteaza la conditiile de drum,  2. oboseala la volan ,  3. viteza ( multi cred ca masina are doar acceleratie , uita de frana mai bine zis uita in cat timp se franeaza de la 120 la 0 km/h)

    Si cel mai dureros este ca majoritatea mergem pe strada cu 120-180 km/h trecem pe langa un accident apoi incetim pret de 30-50 km la 100-110 km/h si apoi uitam, si tot asa ......

      Probabil ca in momentul in ca re vom avea copii vom folosii calutii de pe masina doar pentru depasiri si nu pentru a ridica acul la 180 km/h.

  Cam atat.

 

                                             

                 

Share this post


Link to post
Share on other sites

la voi ;) aici in romania mai e chestie de mare porc! avem limitare de viteza de 50 km pe ora prin localitati! mi se pare aiurea ca pe un drum national care traverseaza o localitate sa ai restrictie 50 km/h. ar trebui 80-90

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai sa vezi ca unele primarii de comune au pus chiar si 30 km/h !

Mai grav e faptul ca unele asa zise "localitati" - populate cu vreo 100 de sateni si 50 de gaini-nu au nici macar TROTUAR, oamenii circula pe marginea drumului, noaptea vin tinerii de la discoteca (nu vreau sa stiu ce muzica se-asculta pe-acolo, prin caminele alea culturale transformate in discoteci, cu ajutorul unui neon negru si niste boxe rebobinate)...Si se mai si inmultesc aia pe-acolo, se alearga prin mirishte, dau roata fantanii, tot tacimul  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da! da ! mai aveti pretentia la trotuare???? eu stau intr-un ORAS langa pitesti si nu avem trotuar! ce sa mai vorbim de comune! eu as pune limita de viteza 100 km prin localitati si pt un eventual accident toata vina sa o poarte pietonii! SOSEAUA E PT MASINI NU PT PIETONI!  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Daca s-ar investii bani in crearea de pasarele in fiecare comuna si sat din romania poate atunci vom avea limita de viteza 100 km /h, dar pana atunci tb sa-i ferim pe acei batrani si copii unii vinovati si altii nevinovati care isi pun si ne pun viata in pericol datorita faptului ca traverseaza pe unde apuca , carosabilul a ajuns pe post de trotuar pentru ei si alte bla, bla-uri ..

  Pana atunci atentie la acei oameni care si-au creat propriul trotuar pe sosea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia mai dai in .......mea p-aia ce vor sa circule pe sosea! cine vrea sa circule pe sosea sa suporte consecintele! once again! SOSEAUA E PENTRU MASINI!    viteza inseamna libertatea sufletului!

   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now