Sign in to follow this  
Followers 0
alex

Prelucrare video.

6 posts in this topic

Hello guys,

Am nevoie de niÅŸte sfaturi. Am un video ÅŸi vreau să-l prelucrez puÅ£in.

ÃŽn primul rând ,sunt începătorul-începătoriilor ,ÅŸ-aÅŸ fi recunoscător dacă aÅ£i avea soft-uri cât mai simpliste,pentru mine.

Bun. Ce vreau să-i fac. ÃŽn primu` rând,să-l comprim puÅ£in. Are aproape 600MB ÅŸi o durată de aproximativ 7 minute.Nu ÅŸtiu unde l-aÅŸ putea uploada,aÅŸa mare.

Audio-ul e groaznic. Am filmat pe geamu` maÅŸinii,deci vă daÅ£i seama cum se aude. Vreau să pun pe fundal ceva melodie.

Mersi fain. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai simplu incearca cu Nero Recode sau Windows movie maker, pentru comprimare... iar pentru coloana sonora poti rezolva direct de pe Youtube. Ai acolo optiunea de a schimba fundalul sonor cu o melodie sau ceva..,

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai simplu  este cu windows movie maker. poate face tot ceea ce ai descris si este f. usor de folosit. eventual il ai deja instalat pe pc.

bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cand am avut probleme cu ceva filmari am folosit Sony vegas studio 9 . mi s-a parut simplu si poti sa faci o gramada de lucruri cu el. lucrurile mici sunt usor de facut...dar daca vrei pe parcurs sa faci mai multe lucruri la filmare( efecte. sa adaugi lucruri. etc) programul asta iti ofera multe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun.

Pentru că-l aveam deja instalat în pc,m-am folosit mai repede de el.(win movie maker)

Singura problemă: nu mi se schimbă fundalu`.

Adică pe toată durata video-ului rămâne audio-ul original ,iar piesa ce am importat-o începe după ce se termină video.

Ce să fac?

Mersi fain. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie s-o sincronizezi cu video. trebuie introdus in asa fel incat sa mearga paralel cu video, nu dupa. iar sonorul de la video trebuie dat la minim.

eu am w7. cand pui muziac ai doua optiuni(prima poza): 1. sa introduci muzica 2. sa introduci muzica in locul unde te afli cu timeline-ul. alege prima optiune si iti va introduce muzica de la inceput. in poza doi in apare un registru nou pt. sunet. de-acolo poti schimba diversi parametri la sonor.

nu e greu. mai joaca-te un pic. bafta.

post-3933-12877883339195_thumb.jpg

post-3933-1287788334095_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0