Sign in to follow this  
Followers 0
ipo

Incalzire in scaun - problema

16 posts in this topic

Nu imi functioneaza incalzirea in scaunul soferului, asa am cumparat masina, dar ma gandeam ca vara isi face omul sanie, deci sa incerc sa o repar.  ;D

Am gasit in Vadis cum se schimba "seat cushion heater pad", adica sistemul de incalzire din interiorul scaunului. Problema e ca nu stiu daca asta e problema. De sigurante nu se pune problema, pentru ca cel din dreapta functioneaza. Cablajele de sub scaun par OK, dar fostul proprietar spunea ca nu a mai functionat incalzirea in momentul in care a umblat sub scaun ca sa elimine senzorul de centura. Are cineva idee la ce sa ma uit, sau o diagrama cu firele de sub scaun? Eu ma gandeam sa verific daca butonul din bord e ok, sa incerc sa-l schimb cu cel din dreapta. Scaunele nu se pot schimba cred, am senzatia ca SIPS e standard (cum aflu asta?) si deci stanga e stanga si dreapta, logic, dreapta. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot masura si rezistentele din scaun,cu multimetru pe ohmi si tot sub scaun poti masura si daca vine plus cand apesi butonul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spor la reparat, eu deja sunt la al 2 lea scaun reparat si pot spune ca ușor nu este ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spor la reparat, eu deja sunt la al 2 lea scaun reparat si pot spune ca ușor nu este ;D

Am citit tutorialul tau si sincer m-am cam speriat, mai ales ca eu am doua maini stangi. O sa verific daca e problema de alimentare sau buton de control si daca sunt rezistentele ma duc la un mester sau o las balta. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nitel. Eu merg pe principiul ca atunci cand dau de o problema la care ma pricep prea putin sa "call a guy". Altfel risc sa ma coste mai mult ca sa repare si stricaciunile mele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte corect dar totuși exista oameni care asta fac in fiecare zi și știu ce fac și le iese bine de fiecare data ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu macar am cu ce sa ma laud, tu ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta nu inseamna lauda inseamna sa ai o mana de dreapta si una de stanga care stiu ce fac cand vine vorba de fiare si mestereala

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ai spart cu explicația asta, și mâinile merg singure asa .....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eheei, baieti, nu va certati! ;)

BogdanG e om dibace, eu am o mana, o am si pe a doua, dar poate ca degeaba. ;D Dar fara prietenii de pe volvo forum ce m-as face?

Merci de sfaturi oameni buni! :bow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0