danutttz

Ce parere aveti???

21 posts in this topic

Salutare tuturor! Ieri am gasit pe cineva cu care sa fac schimb de masini .....e vorba de un mercedes A170 CDI an 2002 +o dif din partea mea de 700 E .....o sa atasez si niste poze sa imi spuneti daca merita .....stie cineva ceva de aceste masini sunt fiabile?? multumesc anticipat....Precizez ca masina e inmatriculata ....

post-3980-12877883668938_thumb.jpg

post-3980-12877883669454_thumb.jpg

post-3980-12877883669928_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

POt sa zic ca i bunicaAre vecinul meu din 2003 tot cdi .Motoarele cdi sunt si alea bune,pana acum nu a avut probleme. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt raspuns....astazi ma intalnesc cu omu poate cine stie:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subtire modelul..Scuze ca nu am vazut ce dai ,ca sa primesti acest A... .Cel mai prost model existent de la Mercedes.

Oricum bafta ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subtire modelul..Scuze ca nu am vazut ce dai ,ca sa primesti acest A... .Cel mai prost model existent de la Mercedes.

Oricum bafta ..

O fi prost.Dar daca il ia pentru consum si oras cred ca mere ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si dupa mintea mea e cam cel mai prost model de la mercedes dar am vazut aceasta serie si cu 250 de mii 300 de mii km.....nu stiu ce sa spun cred ca e ok la 5 % consum:D are cam tot ce ii trebuie pt cat de mica e .....are toate geamurile elec.. clima.. ABS , ESP.....etc etc....mi se pare ok ...fatza de un citroen c3 sau altceva mic.....nu vad alta masina mica si mai buna....

Ca sa fiu ontopic ......parere proasta , dar nu-i nimic se fac ele 5 la n umar

Asta'i prima  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa parerea mea merita schimbul

daca trebuie sa-l inmatriculezi al tau te coasta mult

mercedesul pt oras ii f bun si are si dotari

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

totul depinde de diferenta pe care o ai de dat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si dupa mintea mea e cam cel mai prost model de la mercedes dar am vazut aceasta serie si cu 250 de mii 300 de mii km.....nu stiu ce sa spun cred ca e ok la 5 % consum:D are cam tot ce ii trebuie pt cat de mica e .....are toate geamurile elec.. clima.. ABS , ESP.....etc etc....mi se pare ok ...fatza de un citroen c3 sau altceva mic.....nu vad alta masina mica si mai buna....

Orice Mercedes are dotari  standard  ceva mai mult decit alte marci.Ar fi multe de spus. Schimbul daca se face intre T4 si A170 atunci dai bice ;).

Mama ei de benzina.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor! Schimbu se face intre T4 si A170!! diferenta nu e mare 700 de euro vrea .....inca o data multumesc tuturor:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte bun schimbul...avand in vedere ca ata consuma mult...si mai e ceva...o fi cam cel mai naspa model Mercedes da totusi e mercedes.

inca o chestie. sora mea are un Mercedes Vaneo (seamana cu a class da e mult mai mare) si si ala are motor tot de 1.7 cdi. deci l-am condus si am mers mult cu el si pot sa zic ca trage super bine. a mers cu ala aproape 200 e autostrada si prin romania ia  dat 180 pe sosele si motorul trage foarte bine la sprint...si totusi masina e mai mare si mai grea..deci frecarea cu aerul e mai mare...iti dai seama cum merge ala...sincer cred ca e un schimb foarte bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is bune,is frumoase,au motoare bunicele.Dar nu imi place ca folosesc incuietori(aalea de bagi cheia) aduse din China ,in rest mi se pare buna.Fiind si cr parca,deci nu s chiar asa de zgomotoase ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mertanul e mertan indiferent de clasa.Acum depinde ce-ti doresti de la o masina.Daca vrei consum mic se merita in rest nu.E masina de dama.Parerea mea.Eu am schimbat din 2007 pana ieri 5 masini (anul asta 3).Am avut prima data dacia 1310, apoi in 2007 un Renault Symbol nou, in 2008 l-am combinat (ca nu aveam spatiu la picioare, la cap etc.) cu un Primera din 2004.Asta da masina ca si confort ergonomie si toto ce vrei (dar scumpa la piese si puturoasa): am combinat-o si p-asta in febr.2010 cu un Stilo 1,6 benzina.Bunicica masina cat de cat.Avantaje decat la demaraj,viteza si cat de cat design.In rest fiabilitate zero barat.Asa ca am dat-o si p-asta pe un volvo v40.E acum alta viata.Am revenit la spatiul din Primera, confortul din Primera (slabuta in gadget-uri), un pic mai puturoasa decat Primera, dar surprinzator mi se pare mult mai solida, mult mai bine incheiata, calitate materiale interioare net superiore decat la primera(oarerea mea nu zdrangane si nu scartaie). In concluzie sfatul meu este sa te gandesti si la ce iti doresti si la ce iti este util.Sa auzim de bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mertanul e mertan indiferent de clasa.Acum depinde ce-ti doresti de la o masina.Daca vrei consum mic se merita in rest nu.E masina de dama.Parerea mea.Eu am schimbat din 2007 pana ieri 5 masini (anul asta 3).Am avut prima data dacia 1310, apoi in 2007 un Renault Symbol nou, in 2008 l-am combinat (ca nu aveam spatiu la picioare, la cap etc.) cu un Primera din 2004.Asta da masina ca si confort ergonomie si toto ce vrei (dar scumpa la piese si puturoasa): am combinat-o si p-asta in febr.2010 cu un Stilo 1,6 benzina.Bunicica masina cat de cat.Avantaje decat la demaraj,viteza si cat de cat design.In rest fiabilitate zero barat.Asa ca am dat-o si p-asta pe un volvo v40.E acum alta viata.Am revenit la spatiul din Primera, confortul din Primera (slabuta in gadget-uri), un pic mai puturoasa decat Primera, dar surprinzator mi se pare mult mai solida, mult mai bine incheiata, calitate materiale interioare net superiore decat la primera(oarerea mea nu zdrangane si nu scartaie). In concluzie sfatul meu este sa te gandesti si la ce iti doresti si la ce iti este util.Sa auzim de bine!

Pai Volvo i bunicel,chiar daca i benzina dar numai cu conditia sa aiba turbo :D,altfel nu stiu / un diesel,dar am vazut ca esti fan benzina(putin zgomot)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da eu sunt fan benzina 100%.Nu ma pasioneaza vitez ci confortul.Totul e sa ma simt bine in habitaclu.Asta-s eu.Dar sa nu deviem de la subiect ca omu vrea sa stie ce hotarare sa ia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai dupa cum am spus,bune,cam tractorase la relantiu.Dar este un Mercedes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedesul nu mai este maÈ™ină buna de prin anii 90(dupa W124), oricum e bine ca lumea le cumpără pt ca mai fac È™i service-urile bani È™i mai ales noi pe electrica, eu unul chiar le iubesc, pica electrica mai repede ca MIGul 21 .

Oricum tinand cont ca Volvo nu cumpără nimeni un A klasse pare o afacere buna  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedesul nu mai este maÈ™ină buna de prin anii 90(dupa W124), oricum e bine ca lumea le cumpără pt ca mai fac È™i service-urile bani È™i mai ales noi pe electrica, eu unul chiar le iubesc, pica electrica mai repede ca MIGul 21 .

Oricum tinand cont ca Volvo nu cumpără nimeni un A klasse pare o afacere buna  ;D

Pai daca o luam asa Mercedesu aduce de 20 ani componente din China.Sunt "coapte" in diferite solutii,apoi trimise la Mercedes sediul central,cu toate astea 90  % cred ca sunt prezente pe strazi.

Pai la Volvo ar fi taxa mare,daca nu era asa nu cred ca l dadea,probabil si consumul conteaza,dar tot dieselu i mai bun ;D

Sa videm finalul.A facut "afacerea" / nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate când va aud cu diesel-ul ma pufneÈ™te rasul, chiar va recomand diesel, după cum am mai spus trebuie È™i mecanicii să mănânce o pâine ;D

Electronica la MB e geniala ca È™i funcÈ›ionalitate È™i mai ales ca diagnoza, muuuulllltttt peste ce o să facă Volvo peste 10 ani DAR faptul ca pica in draci din cauza de poziÈ›ionare defectuoasa este problema neamÈ›ului nu a chinezului, să pui calculatorul acolo unde intra apa este o prostie È™i să o perpetuezi de la un model la altul este o idioÈ›enie, dar mâncăm È™i noi o pâine ....cu icre negre ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate când va aud cu diesel-ul ma pufneÈ™te rasul, chiar va recomand diesel, după cum am mai spus trebuie È™i mecanicii să mănânce o pâine ;D

Electronica la MB e geniala ca È™i funcÈ›ionalitate È™i mai ales ca diagnoza, muuuulllltttt peste ce o să facă Volvo peste 10 ani DAR faptul ca pica in draci din cauza de poziÈ›ionare defectuoasa este problema neamÈ›ului nu a chinezului, să pui calculatorul acolo unde intra apa este o prostie È™i să o perpetuezi de la un model la altul este o idioÈ›enie, dar mâncăm È™i noi o pâine ....cu icre negre ;D

pai trebuie,oricum as vrea sa merg la  Mercedes,sa vad cum si ce fac acolo..am vazut ceva la tv dar nu s multumitt ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now