Guest budulan

Crash Test Volvo 940 si Renault Modus

79 posts in this topic

@andras244

offtopic: ia un taran de bucuresti in locul catelului, ce-ai cu bietul animal? Oricum, testul e mult mai realist cu taranul in loc de catel.[attach=#]

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Volvo 745 and a VW Caravelle were smashed together at 58 km/h and were aligned so that they made a fifty-fifty frontal impact. The Caravelle (Vanagon) climbed on top of the Volvo and cut into the cabin. Conclusion was that the VW's rigid design "cannibalizes" the Volvos impact zones:

http://www.vanagon.com/info/safety/volvo-crash/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

eaaa , pus si astia Renault Modus din 2006 anu si un Volvo din anii '94-'95 , care este batran , daca erau asa de tari sa fi pus un C30 , sa vedem cum mai statea , va spun eu ce se intampla se facea praf Modus mai mult de jumate , cutia aia de conserva nu as da nici 2000 euro pe ea , aia e masina , ala e mai mult spus o cutie de conserva , polueaza strazile degeaba si fraierii se inchesuie sa cumpere. decat sa dau pe ala cat naiba costa mai bine dai pe un C30 , care intrece cu mult mai bine si calitatea si tot. Sau un alt model volvo din 2000 incoa.

    Renault cars nu face deloc parte cu volvo , fac camioanele Renault parte din divizia de camioane volvo care sunt echipate cu motoare de volvo si concepute de inginerii de la Volvo.

    Iar camioanele Renault sunt foarte bune in comparatie cu autoturimele Renault. Au si Renault cars cateva masini bune , cum e Megane si Laguna , sunt bunicele si ca motoare au si un pic de desing , dar celelalte sunt distruse . Iar motoarele sunt dezvoltate si de Nissan care folosesc si ei DCI pe Navara si Pathfinder , asa ca Renault daca ar fi pe cont propriu ar face un rahat spoit cu balega , ar fi a treia dacie dupa , Dacia si Opel , care sunt masini de plans.

  Deci Volvo nu prea poate fi comparat cu Renault , una ca  il depaseste calitatea , motorizarile ,desing-ul . Numai camioanele Renault pentru ca fac parte din divizia VOLVO TRUCKS si alea sunt bune si am mers sunt foarte fiabile. In rest Renault e o marca fara nici spirit de masina . toate cele bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Salutari!Am un v40 1,9 D din 2002,am vazut ramforsarile de sub motor si celula de impact din portiera soferului si pot spune cu mana pe inima,oricand si din orice pozitie:

                          VOLVO FOR LIFE!

p.S.cu dragoste din covasna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now