Guest budulan

Crash Test Volvo 940 si Renault Modus

79 posts in this topic

irinellus ..... nu numai Volvoul tau seria 7 GL are acele amortizaore!!!

Toate Volvourile le au din anul 1974, indiferent de nivelul de echipare ...

Cei care au Volvo modele vechi, inainte de 1999 (start of f@ckin ford era) nau probleme la micile manevre gresit calculate sau efectuate de ceilalti participanti la trafic ...

Eu inteleg ca e mult mai frumoasa un bumper (ca bara nu se mai poate numii, din moment ce nare nimic de a face cu ea) in culoarea masinii din plastic, (si probabil are si efecte benefice la un impact cu un pieton ???::)) dar din pacate acea piese nu suporta decat foarte mici "modificari" ... Si acele vechi bare cu amortizoare is aveau rolul in protejarea masinii! Acum e subordonat designului ...  ;D  :thefinger: masini noi, bahhhhhh

Long Live Old Volvos

Share this post


Link to post
Share on other sites

O bara de la seria 700 rezista la un inpact de pana la 60 km/h ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta pot sa confirm si eu. Rezista al dracu de bine bumper-ele, dar tot al dracu de bine arata si zgarieturile ce raman dupa >:( >:(.

Concluzie: desi conduc o masina noua pot sa zic ca masinile vechi au intr-adevar bare de protectie si utilul e in favoarea design-ului, lucru care ma face si pe mine sa sustin ce spune Andras, nemaivorbind de faptul ca peste 20 de ani sa zice Andras mai poate circula linistit cu 244-ul pe cand S60-ul e de mult la "reforma" din cauza electronicii multe si PROASTE. Nah ca m-am enervat (bagas-ar dracu in bordurile lor facute in Malaezia) >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

i-auziti ce spun niste baieti de afara:"Renault did pay for this clip. They have already confessed it in the french press. And, the door reinforcements and the engine of the Volvo were removed before the crash.

Anyway: the Renault is so hard, that the negative acceleration would simply snap the passengers necks ..."....fara cuvinte...reclama e sufletul comertului ,mai ales cand vrei sa vinzi niste conserve de tabla cum face renault

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai de incredere sursa ;)). Renault a platit ca apoi pe urma sa se "spovedeasca" de buna voie. Interesanta tehnica.

Sunt masinile Volvo foarte sigure, si un simbol de siguranta de demult (am trecut prin accident si cu Volvo si cu 3 Renaulturi) dar timpul trece... nu poti compara ceea ce se facea in 1980 cu ce este in 2000.

Vezi cum se deformeaza o masina veche si cum se deformeaza una noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOLVO 940 vs BMW e34

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford a cumpărat Volvo în anul 1999 , Contra sumei de 6,45 Miliarde de $

Share this post


Link to post
Share on other sites

smart vs mercedes

Incredibil nu? asa e si cu volvo vs modus, masinile mici sunt construite ca niste cochilii! nu poti pune o masina cu peste 6 metri sa se comporte ca una cu 2 m de lonjeroane!

In plus vechimea masinilor e si ea un factor important, ce materiale se foloseau cand s-a fabricat volvo si ce materiale se folosesc acum?

SI in plus Conteaza Mult si cum e impactul. daca era perfect frontal nu cred ca modusul supravietuia, sincer,si mai ales ca lipseste moturul?!??!?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mexicanule... ;)

IMHO ... la caraghioasa uratenia smart AKA "masina ptr 2 persoane" ( ;D) prostia e ca neavand zona de impact care sa absoarbe socul, - ca la S Klasse, cu care se ciocneste - , si ceva trebuie se absoarbe imensa forta generata la impact, caroseria va transmite socul impactului ocupantilor ...

Instant death!

Numa ca asta nu se zice in reclame.

Inceraca numa: ia un catel leagal in centurile oricarei masini care are zona de impact, crash intr-un perete, probabil cainele va supravietuii. Fara leziuni interioare.

Ia aceleasi caine, leagal zdravan de acoperisul unei masini identice cu anteriorul, sa nu poate misca deloc, crash in aceasi perete, cainele fara leziuni exterioare vizibile va muri 99,99%.

Fizica lui Newton nu se insala!

Modus ... oare de ce nu se mai fabrica?!? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta stiu si la 110 parca la ora tot se mentine masina intreaga cu usile care se deschsi la smart, vroiam doar sa arat ca o masina mica face praf una mare e exact ce au testat ei modus cu volvo in filmulet, ceea ce inca odata nu dovedeste nimik;) Oamenii vor sa si traiasca nu sa aibe masine intregi:))

Tu esti sarit de pe fix?!?!?! ce ai cu cainii?? si cum crezi tu ca as reusii eu testele alea fara sa ma aresteze cineva?!??! :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ai doua masini identice de dat cu ele de perete?!?!?!? ... las ca rezolva cu cainii ...  ;D ... sau mai bine punem politicieni ...  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu 200-300 euro rezolvi si asta:D daca ai si niste pile pe la un centru de dezmembrare casare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi interesanta o coliziune intre un c-30 si un renault 25(un revers la modus volvo!)

Facem o propunere la 5 gear?...aaaa,n-ar mai fi spectaculos...aha...  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut clipul de 6 ori si nu imi venea sa cred. Se poate si asa? O masina sa nu fie facuta din tabla de conserva si sa nu se deformeze la rostogolire? Se pare ca Volvo a facut niste ranforsari excelente.

Sper sa am si eu la a mea, desi din schema de constructie parca nu era atat de intarit plafonul. Asa este ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca este firesc ca XC90-ul sa se comporte asa la testul de rostobolire. Fortele la care este supus plafonul sunt mai mici, pentru ca masina se rostogoleste si din cauza asta masina nu se deformeaza foarte mult. Daca vroiau sa testeze rezistenta plafonului, trebuiau sa o arunce de la o anumita inaltime direct pe plafon...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba numai de plafon. Ai dreptate Lau in mesajul tau. Dar eu prin video-ul respectiv am vrut sa arat ca tot "cockpitul" masinii este foarte bine ranforsat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant e ca nu sa spart nici un geam...de tot!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now