severciprian

Potin ajutor probleme la climatizare!

6 posts in this topic

Va salut pe toti! ;)

Cum se vede si in titlu am ceva probleme la climatizare dar nu la volvo-ul meu ci la masina lu taicamiu. El are un Peugeot 3071,6hdi,90cp,dublu climatronic, may2007. Azi am observat ceva ciudat mocheta de sub scaunul din dreapta erea uda am scos cam 1L de apa aprox.Ce poate fi? Am mai remarcat ca prin partea dreapta spate in exterior curge apa in cantitate destul de mare, stiu ca e normal sa curga apa de la climatronic, ac, ecc, dar in cantitate asa de mare nu am mai vazut!!!

Am apelat aici pentru ca pe forumul Peugeot mi-am facut cont dar nu pot sa scriu in nici o sectiune nu stiu cum functioneaza la ei pagina!

M-am gandit poate careva are idee !

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apa de spalat parbrizul nu se termina mai repede decat ar fi normal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-are nici o treaba apa de la spalator, ala-i in fata rotii.

E foarte probabil sa fie infundata vreo scurgere a apei de ploaie si sa patrunda in interior, asta daca a plouat.

Daca n-a plouat inseamna ca-i apa din condens si poate curge daca s-a lasat vreo conducta (burlan) de aer sau evacuarea condensului are vreo gaurica.

La mine daca mergeam mult (peste 8-10 ore) torpedo-ul care avea AC se umezea si la exterior, nu mai vorbesc de interior.

Sub masina-i normal sa curga apa ca la balamuc, mai ales in perioadele astea cu ploi zilnice si umiditate excesiva in atmosfera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi saptamana viitoare ajung la taicamiu si o sa incerc sa demontez pe acolo sa vad ce are!

E adevarat ca simptomul a aparut la drum lung Constanta - Rucar. 400km si ceva. De plouat nu a plouat zilele astea sa zici ca e de la ploaie masina se inchide destul de etans! zic eu!

Ar fi si varianta cu spalatorul de parbriz!; Nu m-am uitat nici la nivel de apa din spalator si o sa verific pe unde vine traseul spalatorului spate

Tot pe Volvo-Club gasesti informatii utile chiar si pentru Peugeot

Va multumesc foarte mult de sfaturile acordate! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezervorul este in fata rotii dar furtunul ptr luneta cam pe acolo pe unde a gasit apa trece.Eu l-am avut spart si de aceea am propus o verificare a lichidului de geamuri.Deci ar fi o posibilitate de luat in seama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut! Sunt bucuros sa va anunt ca am gasit de unde provine APA din masina si pe unde curgea! ;D:D

Dupa ce am desfacut jumatate din bord si pe sub bord stanga - dreapta am descoperit ca apa provenea de la condensul instalatiei de climatizare din cauza unui nenorocit de furtunas de 10-15cm care se ibina la un capat in evacuarea de la climatizare si caroseria propriuzisa a masini de acolo direct afara!

Bine ca am rezolvato ca altfel cred ca ma scalpau astia la service daca apelam la ei gaseau ei vreo gidusie sa ma fraiereasca!

Va multumesc ptr. sfaturi ! ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now