DAnyEL

nevoie urgenta de ajutor!!!

22 posts in this topic

salutare tuturor!!!

am o mica mare problema...azi a trebuit sa merg intr-un loc si in drum a trebuit sa urc un dialdeal( disnoseru din lunca muresului pt cei care stiu zona). in fata mea erau 2 masini care mergeau cu 20 km/h si desi era linie continua aveam vizibilitate mare si m-am hotarat sa le depasesc. toate treaba a fost pe maxim 50m pt.

acu problema e ca in varfu dialului dealului astepta politia si... am ramas fara carnet :(.

chestia e ca eu vreau sa plec joi din tara si chiar am nevoie de carnet. nu stiti careva daca se poate face vreo exceptie si sa imi recuperez carnetul macar pt 2 luni cat sunt plecat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faci contestatie si primesti carnetul inapoi pana la solutionarea cauzei.l

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum e in tara, dar aici esti liber sa alegi cand vrei sa predai permisul (spre ex. in concediu, ca sa te poti duce in continuare la munca). imi pare sincer rau pt. tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut DAnyEL

Singura solutie viabila si rezolvabila intr-o singura zi :

1.Formulezi in 3 exemplare o PLANGERE CONTRAVENTIONALA si o inregistrezi la Judecatoria Alba (sau la Judecatoria de pe raza domiciliului tau). Scrie ce vrei tu in apararea ta, cu conditia sa nu fabulezi prea tare. Atasezi in copie P.V. intocmit de catre agent, copia cartii tale de identitate (cat mai clara) si orice alte acte care le crezi de cuviinta.

2. Te prezinti cu ea de urgenta maine dimineata la respectiva Judecatorie (la serviciul REGISTRATURA) si-ti inregistrezi plangerea formulata.

3. Se va forma un dosar (cu numar) iar un exemplar al plangerii formulate (cu stampila Judecatoriei) ti se va inapoia si probabil vei primii un termen in cunostiinta, adica primul termen de judecata in sedinta publica a dosarului nou format.

4. Intrebi de unde poti primii un CERTIFICAT DE GREFA, si de urgenta (cu ciocolata, zambete, flori-te descurci), obtii TOT MAINE de la Judecatorie acel certificat de grefa cu care, URGENT te prezinti la sectia de politie de care apartine "organul" care ti-a ridicat carnetul. Atentie, faci o copie dupa acel certificat de grefa si o tii pentru orice eventualitate.

5. Predai CERTIFICATUL DE GREFA la politie si ti se va restitui carnetul de conducere ATENTIE- DOAR PENTRU PERIOADA CAT SE JUDECA DOSARUL TAU.

In felul asta, mai ai loc de intors (a se citi ramai pentru o anumita perioada cu carnetul in buzunar).

Exista nesansa ca solutia pronuntata in dosarul tau sa-ti fie nefavorabila, ceea ce va duce obligatoriu la predarea carnetului de conducere. Ai totusi dreptul sa formulezi recurs la hotararea pronuntata in prima instanta si dosarul va merge la Instanta superioara, unde se va rejudeca. In felul asta mai obtii ce putin un termen de judecata, care poate fi de minim 2 saptamani, deci timp in plus pentru tine.

MARE ATENTIE (si fa cum incerc sa-ti scriu aici) :

Undeva la finele plangerii formulate, scrie mare si clar : Solicit judecarea cauzei si in lipsa, in temeiul Art.242 cod pr. civila. Altfel, ti se va suspenda judecarea cauzei pentru neprezentare.

Ar mai fi multe de scris, in mare cam asta este.

Inca ceva : Nu uita sa scrii impotriva cui este indeptata plangerea formulata, respectiv Numele INTIMATULUI, (IPJ-ul NU este parat) si sediul acestuia.

Ai mai jos un model de plangere contraventionala, daca crezi ca iti va servi -foloseste-l:

Domnule Presedinte,

Subsemnatul________, cu domiciliul  ________,  J________, formulez:

Plangere contraventionala

Impotriva procesului verbal nr. ___ din _____, incheiat de _______, prin care am fost sanctionat cu _________, plangere prin care va solicit anularea procesului verbal atacat si a sanctiunii aplicate respectiv reducerea amenzii dispuse precum si restituirea permisului de conducere, pentru urmatoarele motive :

Motive

In fapt:___(descrierea apararilor si a motivelor pentru care se cere anularea)

In drept: imi intemeiez plangerea pe prevederile Ordonantei nr.2 din 12 iulie 2001 privind regimul juridic al contraventiilor, Codul de procedura civila precum si a celorlalte acte normative in vigoare.

Probe: acte, martori ( nume, adresa), expertiza

Daca ai martori, ii treci cu numele, adresa, etc

Data/Semnatura/

Spor sa ai !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai AdiP eu as jura ca ești avocat ;D

TotuÈ™i nu prea poÈ›i rezolva tot in aceiaÈ™i zi, eu nu am reuÈ™it deÈ™i am încercat din răsputeri .

Si cum este vacanta judecătorească (iulie-august) cred ca te-ai scos, abia dacă in septembrie trebuie să predai carnetul È™i să iei o pauza, bine meritata zic eu È™i nu o zic cu răutate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Bogdan G, eu ti-as spune : guess again... ;D

Asa cum am mai zis, totul se poate rezolva in aceeasi zi, mai ales ca vorbim despre Judecatoria Alba nu una de sector cum este la voi (respectiv super incarcata cu dosare, etc, etc).

Daca cel/cea insarcinat cu eliberarea certificatelor de grefa este la post (si e obligatoriu sa fie), avand in vedere faptul ca in arondismentul Judecatoriei Alba se afla mult mai putina populatie fata de, hai sa zicem, Judecatoria Cluj Napoca sau mai rau, una de sector cum e la Bucuresti, binenteles si cu conditia sa nu existe vre-o Hotarare de Colegiu prin care sa se elibereze un certificat de grefa intr-o alta zi decat cea in care s-a inregistrat dosarul, sincer chiar nu vad care ar fi fost motivele pentru care nu ti-ai putut rezolva o problema atat de simpla.

Vacanta judecatoreasca de care pomenesti nu prea are legatura cu doleanta lui DAnyEL, prin prisma faptului ca citarea partilor pentru primul termen la acel dosar se va face fara o rezolutie pusa de catre presedintele completului investit;  termenul de judecata insa nu il stabileste judecatorul de serviciu sau presedintele completului ci programul informatizat ECRIS. Adica calculatorul.

Binenteles ca petentul (in cazul de fata DAnyEL ) poate sa solicite un certificat de grefa chiar si la al doilea sau al treilea termen de judecata (asta daca nu se solutioneaza la primul termen plangerea lui), insa asta in nici un caz nu va fi in favoarea lui.

De retinut : Plangerea contraventionala se poate formula intr-un termen bine stabilit de lege, respectiv 15 zile de la data incheierii P.V., dupa care PA drept la actiune in Instanta.

Avand in vedere ca fara un certificat de grefa nu-si poate scoate carnetul de la IPJ, consider imperios necesar sa-si inregistreze plangerea in intervalul celor 15 zile, in caz contrar (la toamna) nu mai are sens sa bata drumul pana la Instanta. Carnetul ii este oricum luat (din ceea ce am inteles), asa ca..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta clar si cum ai zis, multe copii xerox pt ca nu stii cum se pierd hartiile pe drum ;D

La mine a durat 4 luni solutionarea cauzei, din mai pana in septembrie, de aia spun ca o sa aiba parte de carnet pana in septembrie. Eu am avut proces la Targoviste si nu cred ca este mai aglomerat ca la Alba .

Pai ramane judecator sau politist, deci la care te incadrezi ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta clar si cum ai zis, multe copii xerox pt ca nu stii cum se pierd hartiile pe drum ;D

La mine a durat 4 luni solutionarea cauzei, din mai pana in septembrie, de aia spun ca o sa aiba parte de carnet pana in septembrie. Eu am avut proces la Targoviste si nu cred ca este mai aglomerat ca la Alba .

Pai ramane judecator sau politist, deci la care te incadrezi ? ;D

@Bogdan, nu stiu cati politisti cunosc programul ECRIS  ;D Dupa "esplicatii", cred ca iese din discutie.

Am si eu o banuiala dar o tin pt. mine.

@DAnyEL, daca vrei sa pleci in vacanta, chiar merita sa aplici solutiile detaliate. Succesuri !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar merge si altfel. Sau o solutie si mai ieftina.

Dai o spaga si-ti mai iei o dovada de 15 zile, pe langa cea pe care probabil o ai acum.

Nu stiu daca merge sa iesi din tara cu dovada inlocuitoare a permisului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat...Ti-am mai spus sa ai mai multa grija ca esti inca incepator si chiar daca tu crezi ca esti stapan pe volan sunt situatii deosebite.Imagineaza-ti ce se intampla daca de sus(cunosc "dialul")venea alta masina cu viteza mare bazandu-se pe faptul ca-i linie continua si nu vine nimeni din fata?Unde te ascundeai?Ce crezi tu ca au zis politistii cand au auzit ca vi in a2-a cu vreo 60 la ora-asta inainte sa te vada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat...Ti-am mai spus sa ai mai multa grija ca esti inca incepator si chiar daca tu crezi ca esti stapan pe volan sunt situatii deosebite.Imagineaza-ti ce se intampla daca de sus(cunosc "dialul")venea alta masina cu viteza mare bazandu-se pe faptul ca-i linie continua si nu vine nimeni din fata?Unde te ascundeai?Ce crezi tu ca au zis politistii cand au auzit ca vi in a2-a cu vreo 60 la ora-asta inainte sa te vada?

Uita ma "alt pilot" :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita ma "alt pilot" :P

Mai exact alt Schumacher! ;DIar ce a spus @cristianc e perfect adevarat.Mai ai multe de vazut,de trecut prin ele pana sa te poti numi sofer adevarat,asa ca take care next time! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita ma "alt pilot" :P

Prietene te rog sa ma crezi ca stiu zona si treaba cu vizibilitatea nu-i chiar asa cum a fost prezentata-poate doar daca mergi cu bicicleta.Daca erai atent la ce am mai scris vedeai ca recunosc faptul ca nu sunt un "pilot"si poate tocmai de aceea dupa 18 ani de sofat,asa mai batraneste,nu am avut nici un eveniment demn de a fi prezentat la stirile de la 17.Daca reprosul venea de la Daniel,pe care spre deosebire de tine il cunosc era o alta problema dar tu.....

Eu nu m am referit la tine,te rog sa nu ma intelegi gresit!

"Ce crezi tu ca au zis politistii cand au auzit ca vi in a2-a cu vreo 60 la ora-asta inainte sa te vada?"La asta m am referit,oricum la oi nu se va respeca niciodata,numai in cazul in care pun astia ceva /fac groapa in loc de linie continua :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma am renuntat la ideea de a recupera carnetul:(.

platesc amenda si cand ma intorc in tara imi iau si carnetul.

si mai e o chestie....acolo unde eram ( desi e destul de urata zona si e linie continua) am putut observa pe partea dreapta ca nu vine nici o masina pe contrasens si cand am intrat in depasire( cu a 2-a ) am trecut foarte repede de cele 2 masini( intr-adevar am ajuns cam la 60 km/h si ele mergeau cu 20 ) si deaia m-am bagat ca daca nu vedeam in fata nu ma bagam deloc ca nu sunt genul de persoana care sa riste la depasiri.( recunosc ca imi place viteza si o mai calc dar asta, doar cand am vizibilitate...nu sant adeptul depasirilor riscante!!!)

app...sa nu uit ....MULTUMESC TARE TARE MULT PENTRU INFORMATII......sincer multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu m am referit la tine,te rog sa nu ma intelegi gresit!

"Ce crezi tu ca au zis politistii cand au auzit ca vi in a2-a cu vreo 60 la ora-asta inainte sa te vada?"La asta m am referit,oricum la oi nu se va respeca niciodata,numai in cazul in care pun astia ceva /fac groapa in loc de linie continua :smile:

Iarta-ma!Am inteles altceva.Si acum s-o dam pe sondaje--a mai ramas cineva pieton dupa o perioada asa scurta de la primirea permisului?(mai glumim putin-sper ca nu te superi Daniele)

Share this post


Link to post
Share on other sites

GRABITI-VA INCET

oare cum o fi aia ??? ??? ???

Chiar ca.. cum "suna"?? ???

Oricum intr un final ajungem si noi oameni,sa respectam "legea" .Cu toate ca va fi un dezastru sa meri din Suceava - Oradea legal ??? .Cu autostrada aia..(Cluj)si aia varza..nu vad mare "bucurie"..

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am dece sa ma supar...:D

oricum pe o parte mie ciuda ca imi trebuia acu permisul aici in irlanda...si nu a vrut sa ma inteleaga cand l-am rugat sa imi dea amenda mai mare si sa nu imi ia permisul :))

in alta ordine de idei...ma bucur ca nu ma prins in alte situatii...limita de 50...viteza mea(secret ca poate sunt politisti pe aici)

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia in irlanda conduc pe dos ;D:D;D

nu aveai ce sa faci cu permisul acolo fiinca nu esti trecut in asigurarea  masini de acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca se putea sau nu...oricum.. daca aveam carnet nu conduceam asa mult...ca nha...la lucru de dimineta pana seara...si pe drum la lucru si inapoi conduce sotul surori mele... eu cu condusul eram doar pe distante mai scurte pt ca totusi sunt incepator..nu prea stiu tara...e mare responsabilitatea  si nu prea voiau sa riste...ce conduceam eu era pana la magazin, inapoi, pana in oras....drumuri dinastea....

acu nu mai am ce face...am mai invatat o lectie si e bine ca pe cand revin in  tara o sa am carnetul.

si app de faza ca aveam voie sau nu sa conduc aici, din cate imi amintesc de la scoala de soferi in primul an "TEORETIC" nu am voie sa conduc in afara tari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai dupa un an ai voie sa conduci in afara Romaniei .Dar am vazut care aveau semnu de incepator pe geam si ieseau frumos din vama la volan,deci.. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now